2013-09-02Spotkanie z autorami albumu Nieodwracalne

0
84

Spotkanie z autorami albumu Nieodwracalne

 

1 września o godz. 18.00 w warszawskiej Galerii Sztuki Zachęta odbędzie się spotkanie autorskie z autorami albumu „The Irreversible” (Nieodwracalne) Agnieszką i Maciejem Nabrdalik. 

 

„The Irreversible” (Nieodwracalne) to czterdzieści dwa portrety byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i tyle samo spotkań twarzą w twarz z ich przeżyciami, przemyśleniami, obserwacjami. Książka jest efektem wieloletniej pracy Agnieszki i Maćka Nabrdalików (w poszukiwaniu bohaterów przejechali 80 tysięcy kilometrów, zarejestrowali blisko sto godzin nagrań).

 

Dla autorów cenniejsze od obozowych opowieści były przemyślenia, odczucia, współczesne rozumienie tego, co się wydarzyło. Jak podkreślają bohaterowie książki – więźniem zostaje się do końca życia. Nie chodzi jedynie o syndromy obozowe, koszmary, tatuaże, obsesyjny lęk przed głodem, czasem niegasnącą nienawiść, choć nie sposób od nich uciec. Mądrość i postawy, które autorzy mieli okazję poznać, są specyficzne, bo dotyczą naszej ogólnoludzkiej kondycji, dotykają czegoś rdzennego, co jest w każdym z nas, ale uśpione spokojnym, wygodnym życiem wcale nie musi się odezwać.

 

Zdjęcia powstawały w domach bohaterów, w intymnych warunkach podczas rozmów, gdy fotografowani, pod wpływem silnych emocji wywołanych przez wspomnienia, zapominali o sobie, o tym, jak się prezentują, i zatapiali się w rzeczywistości obozowej. Patrząc na nich, można odnieść wrażenie, że znowu tam są. Bliskość ujęcia to osobista próba Maćka Nabrdalika zmierzenia się z obozowym okrucieństwem, które odbiło się w oczach fotografowanych, wyostrzyło ich rysy twarzy, zacisnęło usta. Czarne tło stało się przestrzenią dla tych, którzy nie przeżyli.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko