Powstanie kolejna placówka nawiązująca do PRL-u

0
128

Na pierwszy kwartał 2014 roku zaplanowano otwarcie Muzeum PRL w Nowym Dworze Mazowieckim. Muzeum ma już bogatą kolekcję eksponatów i apeluje o przekazywanie zbędnych w domach przedmiotów z tamtych czasów. To kolejna placówka muzealna w kraju nawiązująca do PRL-u.

 

W swej kolekcji muzeum ma już m. in. auta: syrenę 105, warszawę, żuka, fiata 125p, fiata126p oraz motocykle WSK, WFM, WFM OSA, MZ TROPHY. Poza tym saturator (wózek do produkcji wody sodowej – czystej lub z domieszką syropu owocowego – PAP), kolekcje filmów na taśmach 32 mm (z bajkami oraz filmami fabularnymi), dalej, stare projektory, radioodbiorniki, telewizory, pralkę “Frania”. Udało się pozyskać wyposażenie starego kina w Łodzi. Jedna z sal Muzeum PRL będzie poświęcona historii Nowego Dworu Mazowieckiego.

 

Organizatorzy muzeum szukają kolejnych eksponatów. Apelują do wszystkich osób, które posiadają w swoich domach zbędne przedmioty nawiązujące do PRL-u o ich przekazanie. Muzeum PRL powstaje z prywatnych pieniędzy jego pomysłodawcy, przedsiębiorcy Sebastiana Golejewskiego, mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego. Muzeum będzie prowadzone przez fundację “Muzeum PRL-u i historii miasta Nowy Dwór Mazowiecki”.

 

W kraju funkcjonuje kilka placówek gromadzących eksponaty z czasów PRL-u. Najbardziej znana jest Galeria Sztuki Socrealizmu, znajdująca się w budynku dawnej powozowni przy Pałacu w Kozłówce. Galeria prezentuje najciekawsze prace z I poł. lat 50. XX wieku; zbiory liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko