Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
225

TANSATLANTYK – Festiwal 2013


        W dniach od 2 do 9 sierpnia trwać bedzie festiwal filmu i muzyki TRANSATLANTYK. Pomysłodawcą i organizatorem tego fesiiwalu jest zdobywca Oscara za muzykę filmową Jan A.P. Kaczmarek.

Rusza trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK w Poznaniu. Tegoroczny, inauguracyjny koncert będzie hołdem złożonym jego pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu, Janowi A.P. Kaczmarkowi z okazji 60. urodzin artysty.

Festiwal pomyślany jest jako artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film chce budować silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, a także inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne.

W trakcie festiwalu odbywają się dwa konkursy dla młodych kompozytorów (do 35 roku życia): Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Pierwszy z nich polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów, natomiast w drugim “uczestnicy natychmiast po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego będą musieli na żywo, na fortepianie solo, stworzyć do niego utwór”.

Podczas Festiwalu wręczana jest nagroda Glocal Hero Award, “przyznawana wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata”.

Festiwal składa się z:

  • pokazów filmów w ramach poszczególnych sekcji tematycznych, w tym poświęconych poszczególnym gatunkom, problemom oraz krajom i regionom,

  • kina plenerowego,

  • wydarzeń w ramach cyklu kina kulinarnego,

  • warsztatów (część z Master Classes odbywa się w Instytucie Rozbitek w Rozbitku),

  • paneli dyskusyjnych,

  • koncertów,

  • wydarzeń teatralnych.

 

 

        Inauguracja Festiwalu 2 sierpnia o godzinie 20.00 w Auli UAM, ul. Wieniawskiego 1.

Obok samego jubilata na scenie Auli UAM pojawi się między innymi światowej sławy wiolonczelista Nick Cooper, członek Balanescu Quartet, który w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej z Gorzowa Wielkopolskiego pod batutą Moniki Wolińskiej, zagra premierowe kompozycje autorstwa Jana A.P. Kaczmarka. Utwory, które tego wieczoru usłyszymy, zostały napisane do powstającego właśnie miniserialu, będącego kolejną już ekranizacją słynnej powieści Lwa Tołstoja, “Anna Karenina.

Podczas koncertu wystąpi także Leszek Możdżer, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, światowej klasy pianista i kompozytor. Możdżer zagra między innymi utwory z filmu “Marzyciel”. Gospodarz koncertu w 2005 r. otrzymał za muzykę do tego obrazu roku nagrodę Oscara. Wykonanie to będzie stanowić swoisty urodzinowy prezent dla Jana A.P. Kaczmarka. Możdżer zagra też utwór napisany specjalnie na tę okazję, który do dnia występu pozostanie pilnie skrywaną tajemnicą. Z Leszkiem na scenie wystąpi też jedna z najlepszych pianistek młodego pokolenia, Gloria Campaner. Razem zagrają improwizacje na cztery ręce.

Niespodzianką ma być też występ uzdolnionej aktorki młodego pokolenia, Julii Pietruchy. Zaśpiewa ona trzy piosenki z akompaniamentem gitarowym, gitarzysty klasycznego – Krzysztofa Pietruchy. Publiczność, a przede wszystkim jubilat usłyszą także słynne Happy Birthday w wykonaniu utalentowanej aktorki.Wieczór z poezją Elżbiety Gałęzewskiej – Krasińskiej

W piątek 9 sierpnia o godzinie 18.00, w Antykwariacie Mały Książek, ul. Za Bramką 9/1 odbędzie się spotkanie z Elżbietą Gałęzewską – Krasińską w cyklu „Poetyckie zawracanie głowy”.

Elżbieta Gałęzewska-Krasińska pierwszą rymowankę napisała w wieku 11 lat. Debiutowała w poznańskim miesięczniku literackim “Nurt” w 1978 roku. W 1978 ukazały się też jej wiersze w „Tygodniku Kulturalnym”. Debiut książkowy to tomik wierszy „W niewoli u dzikich gęsi” w 2001. Po czterech latach w 2005 ukazał się drugi tomik „Pryzmat codzienności”, a w 2011 r. wydała książkę poetycką ”Tylko dotykam czule opakowań”. Publikuje w pismach literackich takich jak „Protokół Kulturalny”, „Spojrzenie”, „Akant”, „Moc w Słabości” oraz w almanachach i antologiach. Jest członkiem Klubu Literackiego „Dąbrówka” w Poznaniu i Koła Literackiego przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach i biesiadach poetyckich. Od 2012 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.


Elżbieta Gałęzewska – Krasińska

chwilo trwaj


bratki w rabatkach na parapecie
tak żółte, że prawie złote.
świecą światłem odbitym.
rój cytrynków przyleciał,
a wiatr delikatnie porusza skrzydełka.
czy odfruną,
czy posiedzą chwilę w bukiecie.

Cykl imprez w Antykwariacie Mały Książek, które tym razem skupiać się będą wokół poezji. Przyjdź na „Poetyckie zawracanie głowy” – zawrócą tam Wam w głowie poezją i przekonają, że poezja ma różne oblicza!!!

Festiwal w Rokietnicy

10 sierpnia odbędzie się festiwal w Rokietnicy, na którym nie zabraknie Sztuki doprawionej dobrą rozrywką.
Zaczyna się 10 sierpnia o 12:00 w Rokietnicy. Wtedy wydarzy się, odbędzie się, zaistnieje:
NAMIOT MUZYCZNY:

12.00 – 15.00 – Jam session
15.00 – 18.00 – “Między elektroniką a rockiem” – warsztaty dla ludzi grających na instrumentach, warto wziąć swoje wiosło, swojego laptopa, więcej informacji na facebooku. Zgłaszajcie swój udział na fb w prywatnej wiadomości – będziemy wiedzieli ile wejść na mikserze przygotować.
19:00 Jam session – uczestnicy warsztatów i reszta

NAMIOT SZTUK PLASTYCZNYCH:

14:00 – 17:00 – Street Art dla dzieci

NAMIOT LITERACKI:

14:00 – Pogotowie poetyckie – reanimacja – konsultacja
15:00 – Rozmowy z poezją i prozą – gość specjalny – Marek Czuku
16:30 – Plenerowa prezentacja Grupy Literycznej na Krechę
17:15 – Slam poetycki

GOK:

12:00-13:30 – próby sekcyjne gminnej orkiestry dętej
14:00-14:15 – orkiestra dęta na scenie głównej zrobi nam “paparara”

Scena:
12:00 – występy uczestników warsztatów GOK-u
13:30 – bicie rekordu gitarowego

NAMIOT DIABŁA:

12:00 – 14:00 – Otwarcie wystawy “Co dalej Panie Edwardzie K?”
14:00 – 18:00 – Otwarcie wystawy Moniki Jachalskiej
18:00 – 19:00 – premiera opowiadania “Dom Diabła”
12:00 – 19:00 – prezentacja tekstów Maynarda z sepołu Tool w połączeniu z pracami Stanisława Szukalskiego
(w tym namiocie PROGRAM MOŻE ULEC DIAMETRALNEJ ZMIANIE)

SCENA GŁÓWNA

prolog:
Jolanta Ciecharowska i Romuald Andrzejewski

KONCERTY od 19:00:
Miss Furia
Eleanor Gray
Stamina
Hope

epilog:
Pineal Gland Descaling
Boisko do siatkówki
Świecące skały – instalacje świetlne
Akcja wiejsko-miejska – wlepki w Rokietnicy
Jam SessionKoncert Męskie Granie 2013


10 sierpnia o godzinie 17.00 w Starej Gazowni, wejscie od ul. Ewangelickiej – ul. Grobla 15, rozpocznie się Koncert Męskie Granie 2013. 

Tegoroczna edycja trasy koncertowej Męskie Granie, której wyłącznym sponsorem jest marka Żywiec, zapewni słuchaczom prawdziwą muzyczną ucztę. Wydarzenie poprowadzi aż dwóch dyrektorów artystycznych – Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. Wspólnie udowodnią, że projekt nieustannie się rozwija i wciąż ma apetyt na świetną muzykę pełną twórczego napięcia.

Twórcze napięcie

Eksperymenty słowne, wokalne i stylistyczne, niezależność i konsekwencja, poszukiwanie nowych tematów i brzmień to wszystko, co cechuje twórczość Katarzyny Nosowskiej. Żonglerka znaczeniami, bezkompromisowa szczerość, wyostrzony zmysł obserwacji, kreatywność muzyka i producenta są znakiem rozpoznawczym O.S.T.R. O tym, co powstanie z połączenia dwóch wybitnych osobowości, będzie mogła się przekonać publiczność Męskiego Grania 2013.

“Bywa, że z pozornie mało spójnych składników powstaje szalenie interesujący dla kubków smakowych koktajl. Tak widzę mieszankę Ostrego i Nosowskiej. To prawdziwe porozumienie poza stylami, dowód na istnienie płaszczyzny wrażliwości i pasji, na której spotkać może się każdy, z każdym. Adam jest dla mnie dodatkowych źródłem zasilania” – tak o współpracy z O.S.T.R wypowiada się Katarzyna Nosowska.

O swojej roli w wydarzeniu tak powiedział O.S.T.R: “Mianowanie mnie na dyrektora artystycznego Męskiego Grania 2013 jest niespodziewanie wielkim zaskoczeniem, traktuję to jako wyróżnienie. Najważniejsza jest dla mnie miłość do muzyki oraz możliwość współpracy z ludźmi, którzy podchodzą do niej ambitnie. Człowiek uczy się całe życie, a współpraca z takimi muzykami poszerza zasób wiedzy.”

Jutro jest dziś

Nowa dyrekcja artystyczna zadebiutowała w swojej roli na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. W czasie programu nadawanego na żywo z Browaru Arcyksiążęcego w Żywcu zaprezentowany został singiel “Jutro jest dziś” promujący tegoroczną trasę koncertową. Utwór jest przedsmakiem tego, co dziać się będzie na scenie w siedmiu polskich miastach. Jest w nim duża dawka motywującej do działania pozytywnej energii, artystyczna brawura i szczypta muzycznego szaleństwa. Autorami muzyki do utworu są Paweł Krawczyk i Katarzyna Nosowska, która wspólnie z O.S.T.R. napisała także tekst piosenki. Za produkcję odpowiadali Paweł Krawczyk i Andrzej Smolik.

Nie tylko muzyka

Męskie Granie to więcej niż muzyka. Aby dać publiczności wyjątkowy spektakl, organizatorzy postawili na rozbudowanie strony multimedialnej projektu. Powołano funkcję dyrektora artystycznego oświetlenia oraz efektów multimedialnych. Został nim Paweł “Spider” Pająk – projektant i realizator, twórca sztuk wizualnych.

W wydarzeniu biorą udział także doskonali projektanci. Prace nad kolekcją ubrań Męskiego Grania autorstwa zespołu studia Veryniceworks koordynowała Martyna Czerwińska. Marek Mielnicki nadzorował natomiast tworzenie przez Boxme Steel Tailors strefy Żywca powstałej na bazie designerskich kontenerów.

Jak co roku, wszystkie koncerty odbędą się w wyjątkowych przestrzeniach. Ich historyczny charakter połączono z nowoczesnym designem dedykowanych stref doświadczania marki oraz innowacyjnymi rozwiązaniami świetlnymi.

Męskie Granie Poznań 2013 – artyści
– Brodka + Nosowska
– O.S.T.R. + Michał Urbaniak
– Hey
– Kapela ze Wsi Warszawa
– Kim Nowak
– Lao Che
– Pink Freud
– Skalpel
– UL/KR
– Small Synth Orchestra

Materiał za stroną www.eBilet.plZagadki archeologii Sudanu – bepłatne oprowadzanie


W niedzielę 11 sierpnia o godzinie 12.30 w Muzeum Archeologiczyme, ul. Wodna 27 odbędzie się bezpłatne oprowadzanie po zabytkach Sudanu.


Jeden z najstarszych na świecie instrumentów muzycznych, wielolitrowe naczynia na piwo sprzed ponad 1500 lat, biżuteria pierwszych rolników wykonana ze strusich jaj – to tylko kilka ciekawszych zabytków, jakie będzie można obejrzeć w czasie bezpłatnego oprowadzania po wystawie “Archeologia Sudanu”, które odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia o godz. 12.30. Przewodnikiem będzie archeolog – Paweł Wolff.Koncert organowy Sebastian Küchler-Blessing15 sierpnia o godzinie 20.00 w Farze Poznańskiej przy ulicy Gołębiej mozna będzie posłuchać pięknej muzyki organowej. Zagra  Sebastian Küchler-Blessing.

Sebastian Küchler-Blessing (Niemcy) wybitny młody organista, obecnie student Hochschule für Musik we Freiburgu; laureat wszystkich konkursów organowych, w których brał udział, m.in. European Competition for Young Organists (Ljubljana), Improvisation Competition (Herford), Internationale Orgelwoche (Nürnberg 2011, I nagroda), Międzynarodowy Konkurs Bachowski w Lipsku 2012 (I nagroda).Argentyńska Noc – Inauguracja VI Międzynarodowego Festiwalu Polska Akademia GitaryW sobotę 17 sierpnia o godzinie 19.00 w Auli UAM, ul. Wieniawskiego 1, rozpocznie się Argentyńska Noc – Inauguracja VI Międzynarodowego Festiwalu Polska Akademia Gitary.

Polska Akademia Gitary zaprasza na wyjątkowe muzyczne wydarzenie – Argentyńską Noc, która jest zarazem Inauguracją tegorocznej edycji Festiwalu.

Koncert ten, poprzez utwory Astora Piazzolli w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, Marcina Wyrostka i Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyr. Bohdana Jarmołowicza, przeniesie słuchaczy do gorącej Argentyny.

Podczas Inauguracji Festiwalu, jak co roku będzie można usłyszeć ciekawe muzyczne wykonania solistów: Łukasza Kuropaczewskiego – wybitnego polskiego gitarzysty klasycznego, a zarazem Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polska Akademia Gitary, Marcina Wyrostka – niezwykle utalentowanego akordeonisty, którego pierwszy album zdobył status platynowej płyty w 2010 roku. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza – wybitnego pianisty, dyrygenta, uhonorowanego Nagrodą Specjalną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Kalina Izabela Zioła w Ogródku Poetyckim


W niedzielę 18 sierpnia o godzinie 16.00 Ogród Botaniczny oraz Związek Literatów Polskich zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Ogródek Poetycki”. Tym razem wprowadzi wszystkich w magiczny świat swojej poezji Kalina Izabela Zioła.

Spotkanie poprowadzi Maria Magdalena Pocgaj, oprawę muzyczną zapewni Tomasz Kruczek.

Kalina Izabela Zioła urodziła się i mieszka w Poznaniu.

Debiutowała na łamach „Życia Literackiego” w 1970 roku.

Wydała cztery książki poetyckie „Srebrny Motyl”,  „Przez chwilę” , „Kwaśne winogrona” i „Okno niepamięci”

Wiersze jej publikowane były w czasopismach:  „Gazeta Kulturalna”, „Akant”, „Cernuus”, „Własnym Głosem”, „Poezja Dzisiaj”, „Pro Libris”, „Poezja-Poezija”, „Kurier Wileński”, „Protokół Kulturalny”, „Metafora”, „Znad Wilii”, „Okolica poetów” i „Gexarm” oraz emitowane wielokrotnie  na antenie radia Emaus oraz  w programach telewizyjnych.

Część jej wierszy została przetłumaczona na język niemiecki, serbsko – chorwacki, rosyjski, ukrański, macedoński, węgierski, esperanto, ormiański i szwedzki.

Tłumaczy wiersze z języka rosyjskiego na język polski.

Pisze również felietony, eseje  i recenzje, publikowane w czasopismach kulturalnych i e-tygodniku Pisarze.pl

W 2012 roku przyznano jej Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za tom „Kwaśne winogrona”.

Jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

 

Kalina Izabela ZiołaMuzykamuzyka jest

na strunach ciemności

na krawędziach kamieni

w szelestliwym poruszeniu liści

w wiolonczeli kobiecego ciała

i uścisku mężczyzny


mówisz coś

i melodia słów jak kamerton

wprawia w wibrację powietrze i mnie


jak klawiszy fortepianu

dotknij tylko

a cała muzyka świata

będzie we mnie

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko