Warsztaty hipertekstowe „Piksel i lira”
Korporacja Ha!art zaprasza na letnie warsztaty hipertekstowe „Piksel i lira”, które potrwają od 6 do 9 sierpnia w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.
Uczestnicy warsztatów poznają odpowiedzi na pytania: Jak pisać, by być czytanym na ekranie komputera, telefonu komórkowego i tableta? Dlaczego język oprogramowania powinien bać się nas, a nie my jego? Jak wprzęgnąć to, co cyfrowe, do własnej polityki autorskiej?
Warsztaty będą okazją, by przyjrzeć się różnym sposobom bycia pisarzem pośród multimedialnej kakofonii dobiegającej z obszarów off-line i on-line. W trakcie trzech bloków, na które podzielono warsztaty, uczestnicy poznają:
– strategie artystyczne stosowane przez autorów literatury cyfrowej – od egotycznej autopromocji po altruistyczną terapię,
– praktyczne sposoby wykorzystania sieciowych skryptów, bibliotek open-source i oprogramowania autorskiego w tworzeniu poezji i prozy,
– podstawowe reguły samodzielnej publikacji na nośniki cyfrowe, takie jak Kindle, iBooks i polskie platformy self-publishingu.
Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną utwory z multimedialnej serii Korporacji Ha!art w swoich pierwotnych, brudnopisowych wersjach analogowych i jako finalny produkt na ekranie. Podczas warsztatów Piksel i lira powstanie też kolaboratywny dokument z ich przebiegu, który – jako żywy przykład hipertekstu, wykorzystującego dźwięk, obraz i video – opublikowany zostanie on-line po zakończeniu cyklu spotkań.
Warsztaty poprowadzi Mariusz Pisarski – badacz hipertekstu literackiego, członek Electronic Literature Organization oraz Association for Computing Machinery, autor książki Xanadu. Hipertekstowe przemiany prozy.
Harmonogram warsztatów:
6 sierpnia (wtorek): Klubokawiarnia Głośna, Poznań, godzina 18.00
7 sierpnia (środa): Tajne Komplety, Wrocław, godzina 18.00
8 sierpnia (czwartek): Litera Cafe, Łódź, godzina 12.00
8 sierpnia (czwartek): Czuły Barbarzyńca, Warszawa, godzina 19.00
9 sierpnia (piątek): Czuły Barbarzyńca, Kraków, godzina 17.00