2013-07-26O literaturze białoruskiej

0
114

O literaturze białoruskiej

 

25 lipca o godz. 19.00 Galeria Güntera Grassa w  Gdańsku odbędzie się spotkanie z Andrejem Chadanowiczem i Maryną Szodą – białoruskimi poetami, literaturoznawcami i tłumaczami. Rozmowę poprowadzi Paweł Huelle.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach pobytu rezydencyjnego (zorganizowanego przez Miasto Gdańsk, Gdańską Galerię Miejską, Polski Instytut Książki i Polski PEN-Club) Andreja Chadanowicza i Maryny Szody w Gdańsku, poświęconego nowym przekładom Czesława Miłosza i Pawła Huellego na język białoruski. Spotkanie będzie okazją, by bliżej poznać sylwetkę Chadanowicza oraz posłuchać o współczesnej literaturze białoruskiej.

 

Andrej Chadanowicz – urodzony w Mińsku 13 lutego 1973 roku białoruski poeta, tłumacz, literaturoznawca, krytyk literacki. Z wykształcenia romanista. Jest wykładowcą uniwersyteckim i nauczycielem w słynnym zdelegalizowanym Białoruskim Liceum w Mińsku – jedyną na Białorusi szkołą średnią, gdzie językiem wykładowym jest białoruski. Od roku 2008 pełni rolę prezesa białoruskiego PEN-Clubu. Jako poeta debiutował w 2002 roku. Jego utwory tłumaczone są na angielski, czeski, hiszpański, litewski, niemiecki, słowacki, słoweński, rosyjski, ukraiński, włoski. W Polsce w 2006 roku w serii Biblioteka Białoruska ukazał się wybór jego wierszy po polsku (Święta Nowego Rocku) w przekładach m. in. Leszka Engelkinga, Adama Pomorskiego i Bohdana Zadury. Chadanowicz tłumaczy z angielskiego, francuskiego, ukraińskiego i polskiego. Przekładał m. in. poezje Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Ryszarda Krynickiego.

 

Maryna Szoda – tłumaczka urodzona w 1973 w Prużanach, obwód Brzeski. Ukończyła filologię rosyjską w Mińsku w 1995 roku. Tłumaczy polską prozę. Do jej dorobku w tej dziedzinie należą m.in. Matka Joanna od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza, Kajtuś czarodziej Janusza Korczaka, Rodzinna Europa Czesława Miłosza, eseje Zbigniewa Herberta, opowiadania Sławomira Mrożka, Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk oraz Mercedes Benz i opowiadania Pawła Huellego. Wykłada literaturę w Białoruskim Uniwersytecie Państwowym.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko