Warszawska Premiera Literacka dla Julii Fiedorczuk

0
93

Czerwcową Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej otrzymała Julia Fiedorczuk za dwie książki – najnowszy tomik poetycki zatytułowany “tuż-tuż” oraz przekłady utworów Laurie Anderson zebrane w książce “Język przyszłości”.

“tuż-tuż” to piąty tomik poetycki Fiedorczuk po “Listopadzie nad Narwią” (2000), “Bio” (2004), “Planecie rzeczy zagubionych” (2006) i “Tlenie” (2009). Sama poetka stwierdza, że w poezji szuka czegoś więcej niż językowej ekwilibrystyki: “Nie jestem postmodernistką, nie interesuje mnie zabawa powierzchnią języka i ten w kółko powtarzany lament o nieprzystawalności świata rzeczy i świata słów. (…) Uważam, że nikt nie pisze w próżni. To niemożliwe. Pisanie jest formą dialogu: z czytelnikiem, z innymi poetami, z tak zwaną tradycją poetycką”.

Druga nagrodzona książka to “Język przyszłości”, przekład wierszy Laurie Anderson – amerykańskiej piosenkarki, reżyserki, pisarki, rzeźbiarki, kompozytorki i performerki. Anderson łamie konwencje literackie i językowe, jej piosenki i opowieści nawiązują do dzieł literatury amerykańskiej i europejskiej, a także do filozofii buddyjskiej. Laurie Anderson osobiście zadbała o to, aby jej pierwsza pozycja w języku polskim była wydawniczym unikatem. Każdy etap powstawania książki był z nią negocjowany. Prócz kolejności tekstów, artystka sama wybrała papier na okładkę i wnętrze książki oraz format i rodzaj jej oprawy. Specjalnie wykonała ponad sto rysunków kredą na tablicy, układających się w cykle, które można samodzielnie animować poprzez przewracanie stron.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko