William S. Merwin otrzyma Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta

0
111

3 czerwca 2013 r. amerykański poeta W. S. Merwin odbierze – jako pierwszy laureat – Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci oraz czek na 50 tys. dolarów. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to nowe wyróżnienie na polu literatury światowej. Przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do wartości, wokół których grawitowała twórczość polskiego poety. 

W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Podczas gali odbędzie się koncert z udziałem młodych artystów, prezentujących interpretacje muzyczne poezji Herberta i Merwina. Przebieg uroczystości można będzie zobaczyć także dzień później, 4 czerwca o godzinie 20.00 w TVP Kultura. Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator wydarzenia, liczy, że uroczystość wręczania Nagrody – która odbywać będzie się co roku – na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych naszego kraju.

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim W. S. Merwin weźmie także udział w otwartym spotkaniu ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego, które poprowadzi Adam Zagajewski. Odbędzie się ono 4 czerwca o godz. 17:15 na Wydziale „Artes Liberales” UW. Dzień później, 5 czerwca, wieczór autorski Merwina odbędzie się w Krakowie – w Cafe Camelot przy ul. św. Tomasza o godz. 19:00.

Jednocześnie do księgarń w całym kraju trafi tom „Imię powietrza” – pierwszy polski książkowy wybór poezji W. S. Merwina, który opublikuje Wydawnictwo Znak. 

William Stanley Merwin, amerykański poeta, tłumacz i dramaturg, urodził się 30 września 1927 r. w Nowym Jorku. Ukończył studia na Uniwersytecie Princeton, następnie mieszkał m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Pod koniec lat 70. przeprowadził się na Hawaje, tam też – na wyspie Maui, mieszka do dzisiaj. Angażuje się w działalność organizacji ekologicznych zajmujących się ochroną lasów deszczowych.

– Uważam Zbigniewa Herberta za jednego z największych poetów XX wieku. Otrzymanie Nagrody jego imienia to dla mnie ogromny zaszczyt – powiedział W. S. Merwin na wieść o przyznaniu Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Laureata wybrało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Wolfgang Matz (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA). Nagroda przyznawana będzie co roku za całokształt twórczości w dziedzinie poezji. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko