Rekordowe Targi Książki

0
88

Zakończone w niedzielę IV Warszawskie Targi Książki, które po raz pierwszy odbywały się na Stadionie Narodowym, przez cztery dni trwania imprezy odwiedziło ponad 60 tys. osób, co jest rekordem frekwencji w historii imprezy. W zeszłym roku targi odwiedziło nieco ponad 40 tys. osób.


Pierwsze opinie wystawców o nowej lokalizacji targów są bardzo pozytywne. “Jest bardzo dobrze” – uważa Paweł Szwed z Wielkiej Litery. “Właściwie widzę na razie same plusy. Miejsca jest dużo więcej, w każdej chwili można wejść na trybuny, usiąść i odpocząć. Co prawda, po zamknięciu w sobotę dachu nad stadionem zrobiło sie trochę duszno, ale i tak warunki są tutaj o niebo lepsze niż w PKiN. Widziałem targi książki we Frankfurcie i Londynie, i – choć skala biznesu w Warszawie jest dużo mniejsza – to zbliżyliśmy się do tego świata. Okoliczności zaczęły być cywilizowane” – powiedział wydawca książek Jerzego Pilcha.

Podczas targów ogłoszono tytuły 20 książek nominowanych do literackiej Nagrody Nike i 15 książek ubiegających się w tym roku o Nagrodę Literacką Gdynia. Cztery książki otrzymały nominacje do obu nagród: Ocalenie Atlantydy Zyty Oryszyn, Morfina Szczepana Twardocha, Dziennik Jerzego Pilcha i Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich Małgorzaty Szpakowskiej. Honorową Nagrodę Warszawskich Targów Książki 2013 otrzymał Józef Hen, pisarz związany z Warszawą, który w tym roku skończy 90 lat.

Wręczono też nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Komiksu 2012 otrzymały Rozmówki polsko-angielskieAgaty Wawryniuk (Kultura Gniewu), za Najlepszy Zagraniczny Komiks uznanoZagubione dziewczęta Alana Moore i Melindy Gebbie (Mroja Press), Najlepszym Scenarzystą został Tomasz Samojlik, a Najlepszym Rysownikiem – Craig Thompson. W tym roku komiks znalazł się też po raz pierwszy wśród 20 książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike (Przygody na bezludnej wyspie Macieja Sieńczyka).
Na tegorocznych targach książki prezentowało się ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku Warszawskim Targom Książki towarzyszyły Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których swoją ofertę prezentowało blisko 20 oficyn akademickich. 

Targi odwiedziło blisko 500 autorów książek, m. in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko