Zdzisław Antolski – Donosy Kulturalne z Kielc

0
86

Konkurs Literacki w Kielcach


   W dniu 17 kwietnia b.r. w siedzibie kieleckiego Civitas Christiana ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom IX już edycji dorocznego konkursu literackiego pod hasłem „Godność człowieka”.

   Jury w składzie; Zdzisław Antolski (członek Związku Literatów Polskich), Zyta Trych (prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych) i Andrzej Skorupski (teatrolog, krytyk) postanowiło pierwszą nagrodę przyznać Celinie Ślefarskiej za zestaw wierszy oraz opowiadanie. Drugą nagrodę otrzymała Katarzyna Macios,  znana już w Polsce z obecności na wielu slamach poetyckich oraz trzecią nagrodę – Przemysław Mańka, młody poeta, którego tomik pt. „Odloty” właśnie ukazał się na półkach księgarskich.

   Przyznano także szereg równorzędnych wyróżnień.

   Podsumowując tegoroczny konkurs, Zdzisław Antolski zauważył jego wysokie walory literackie. Zyta Trych zwróciła uwagę, że poziom nadesłanych prac był bardzo wyrównany. Jury miało kłopot z wytypowaniem kandydatów do poszczególnych miejsc. Jedynie Celina Ślefarska zwyciężyła jednogłośnie. Warty odnotowania jest także fakt, że na konkursie pojawili się ludzie młodzi, rokujący duże nadzieje.

   Następnie laureaci czytali głośno swoje utwory. Wywiązała się dyskusja, bowiem wiele utworów, szczególnie poświęconych sytuacji ludzi pokrzywdzonych przez los, budziło chęć podzielenia się swoimi refleksjami.

   Następnie piosenki śpiewała Magdalena Banaś, przy akompaniamencie muzycznym grającego na pianinie, Krzysztofa Ziółkowskiego. Byli to młodzi wykonawcy, działający w grupie artystycznej przy kieleckim Civitas Christiana, pod opieką artystyczną poetki, Anny Błachuckiej.

   Przy okazji konkursu odbyła się skromna uroczystość wręczenia Zdzisławowi Antolskiemu medalu pamiątkowego Stowarzyszenia Civitas Christiana, z okazji ukończenia przez niego 60 roku życia. Były także życzenia i chóralne odśpiewanie pieśni „Sto lat”, co jubilat przyjął ze wzruszeniem.


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko