Wokół książki o Sergieju Nabokovie

0
147

Wokół książki o Sergieju Nabokovie

 

20 marca o godz. 18.00 w lokalu Państwomiasto w Warszawie o zbeletryzowanej biografii homoseksualnego brata Vladimira Nabokova będą rozmawiać Leszek Engelking, Marta Konarzewska i Grzegorz Szymczak.

 

Jest to jeden z tych żywotów, które beznadziejnie domagają się spóźnionego czegoś – współczucia, zrozumienia, obojętnie czego – czego nie zastąpi ani nie ocali rozpoznanie owego niedostatku – pisał o życiu swojego brata w autobiografii Pamięci, przemów Vladimir Nabokov. Siergiej Nabokow, ledwie wspominany homoseksualny brat Vladimira odżywa na kartach powieści Paula Russella.

 

Russell odtwarza przemilczane życie brata genialnego pisarza i niezwykłe czasy, w których przyszło mu żyć. W powieści czytelnik spotka nie tylko samego Vladimira Nabokova, lecz także postacie epoki, takie jak Pablo Picasso, Siergiej Diagilew, Igor Strawiński, Magnus Hirschfeld, Gertrude Stein i Alice B. Toklas, Jean Cocteau. Dla Russela bezpośrednią inspiracją do napisania powieści był esej Lva Grossmana The Gay Nabokov oraz oryginalne listy Siergieja Nabokowa przechowywane w Bibliotece Nowojorskiej.

 

O książce rozmawiać będą:

Leszek Engelking, poeta, krytyk literacki i wieloletni tłumacz Vladimira Nabokova

Marta Konarzewska, krytyczka literacka i teoretyczka queer

Grzegorz Szymczak, rusycysta i literaturoznawca UW

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Czeczot (PAN)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko