Spotkanie z Lucyną Marzec i Ewą Kraskowską

0
85

Spotkanie z Lucyną Marzec i Ewą Kraskowską

Zapraszamy 18 lutego, o godz. 18.30 do Piwnicy Largactil Staromiejskiego Domu Kultury na spotkanie z Lucyną Marzec i Ewą Kraskowską, autorkami “Wielkopolskiego Alfabetu Pisarek”. Prowadzenie Katarzyna Czeczot. Wydarzenie jest częścią cyklu spotkań poświęconych współczesnej poezji i prozie kobiet WSPÓLNY POKÓJ.

“Wielkopolski Alfabet Pisarek” to wybór haseł poświęconych autorkom – Polkom i cudzoziemkom – reprezentującym czasy od średniowiecza do dzisiaj. Niektóre z nich zdobyły rozgłos i trwałe miejsce w historii literatury, inne popadły w zapomnienie lub znane są tylko nielicznym czytelnikom i czytelniczkom. Łączy je fakt, iż Wielkopolska zaistniała w ich biografiach bądź jako mała ojczyzna, a więc region, z którym związały swoje życie, pracę, twórczość, bądź też na prawach epizodu, jako miejsce, w którym spędziły tylko pewien okres, niekiedy chwilę. Głównym tematem Wielkopolskiego alfabetu pisarek są więc różne spotkania wielkopolskości z kobiecością i literackie ślady, które po tych spotkaniach pozostały. Ślady te tworzą jeden z możliwych obrazów naszego regionu – kobiecy, ale i uniwersalny, lokalny, ale i europejski, a przede wszystkim dynamiczny, zróżnicowany, daleki od stereotypowej jednolitości.

Ewa Kraskowska – prof. zw. w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Specjalizuje się w badaniach nad pisarstwem kobiet w XX wieku oraz w studiach nad przekładem. Opublikowała m.in. książki: Piórem niewieścim. Z problemów prozy kobiecej dwudziestolecia międzywojennego (Poznań 1999, 2003), Siostry Brontë (Kraków 2006), Czytelnik jako kobieta. Wokół literatury i teorii (Poznań 2007).

Lucyna Marzec – badaczka literatury, redaktorka, absolwentka polonistyki na UAM i gender studies w IBL PAN. Autorka rozprawy doktorskiej poświęconej twórczości Jadwigi Żylińskiej. Od kilku lat organizuje spacery po Poznaniu śladami kobiet związanych z miastem i regionem Wielkopolski, m.in. w ramach Festiwalu No Women No Art i Malta Festival Poznań.

Wstęp wolny. 

Wydarzenie jest również dostępne na Facebook: http://www.facebook.com/events/334059233379015/

W załączniku przesyłam plakat.

Serdecznie zapraszam i bardzo proszę o zamieszczenie informacji.

Pozdrawiam

Paulina Zając

Impresariat
Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2
00-272 Warszawa
+48 228-312-375 wew. 141
www.sdk.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko