2013-09-26Spotkanie z ks. dr. hab. Andrzejem Dragułą

0
87

Spotkanie z ks. dr. hab. Andrzejem Dragułą

 

Czy Boga rzeczywiście można obrazić, czy to raczej my sami czujemy się obrażeni? Co tak naprawdę chronią przepisy prawa: osobę Boga czy wolność religijną ludzi wierzących? Radio Emaus zaprasza 25 września o godz. 19:00 do kawiarenki Centrum Duszpasterskiego przy parafii św. Rocha w Poznaniu na spotkanie z ks. dr. hab. Andrzejem Dragułą, autorem książki o obrazie uczuć religijnych “Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem”.

 

Doda, Nergal, Maria Peszek, Pussy Riot, Dorota Nieznalska, Andres Serrano, Maurizio Cattelan, Oliviero Toscani… Przykłady tych, którzy oskarżani byli o bluźnierstwo, świętokradztwo, profanację czy obrazę uczuć religijnych, można by mnożyć. Ks. Andrzej Draguła zastanawia się w swojej książce nad granicami wolności w sztuce i obserwuje ewolucję pojęcia “bluźnierstwo”. Czy Boga rzeczywiście można obrazić, czy to raczej my sami czujemy się obrażeni? Jak miałoby odnosić się do tego prawo? Co tak naprawdę chronią przepisy prawa: osobę Boga czy wolność religijną ludzi wierzących? Tego typu pytania autor podejmuje, odwołując się do konkretnych przypadków i orzecznictwa sądowego, wskazując na aspekty teologiczne, moralne, artystyczne i prawne zjawiska określanego zbiorczym pojęciem “bluźnierstwo”.

Ks. dr hab. Andrzej Draguła – kapłan diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, teolog i publicysta. Obecnie pełni obowiązki kierownika Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wykłada homiletykę, teorię komunikacji, teologię przepowiadania, teologię pastoralną, teologię mediów i dyscypliny pokrewne. Wieloletni współorganizator i rzecznik prasowy “Przystanku Jezus”. Członek zespołu Laboratorium WIĘZI. Autor publikacji naukowych, a także esejów i tekstów publicystycznych, które ukazują się w “Więzi”, “Tygodniku Powszechnym”, “W Drodze”, “Pastores”, “Katechecie”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko