2013-09-28Festiwal Rozłogi 2013

0
94

Festiwal Rozłogi 2013

 

Od 17 do 27 września w Łodzi organizowany będzie  polsko-słowacki Festiwal Aktywności Literackiej Seniorów i Przyjaciół Rozłogi im. Damiana Vizara.

 

Nazwa to tłumaczenie słowa ROZHL`ADY co w obu językach oznacza: (ang. stolons, łac. stolones) – wydłużone pędy roślin płożące się pod powierzchnią ziemi lub tuż nad nią (…) Główną funkcją rozłogów jest rozmnażanie wegetatywne. Po  oddzieleniu się od rośliny macierzystej stają się samodzielnymi roślinami.

Organizatorzy zakładają, że festiwal stanie się  cykliczną impreza aktywizująca środowiska najbliższego otoczenia, w których obecnie dominującą grupą staja się osoby w wieku poprodukcyjnym a najczęściej spotykana formą  amatorskiej aktywności artystycznej są próby literackie: poezja, opowiadania, proza autobiograficzna. Równocześnie  wokół tej grupy wiekowej gromadzą się osoby mniej sprawne, które nie potrafią samodzielnie realizować swoich potrzeb intelektualnych w  wyspecjalizowanych placówkach a obecność osób starszych daje im poczucie bezpieczeństwa. Spotkanie różnych środowisk sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i  podsycaniu zapału do działania. W ten sposób środowisko najbliższego otoczenia może  w oparciu o poznane wzorce tworzyć samodzielne formy aktywizacji społeczno – artystycznej,

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko