2013-06-13 – Spotkanie autorskie z Józefem Gawłowiczem i Adrianem Pozarzyckim

0
110

Spotkanie autorskie z Józefem Gawłowiczem i Adrianem Pozarzyckim


Książnica Pomorska zaprasza 12 czerwca o godz. 17:00 na spotkanie autorskie z Józefem Gawłowiczem i Adrianem Pozarzyckim, autorami książki „Światłocienie Kopernika”.

Autorzy niniejszej książki – Józef Gawłowicz i Adrian Pozarzycki – są kapitanami żeglugi wielkiej i spędzili znaczną część swojego życia zawodowego na szlakach morskich największego krajowego armatora – Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie.Za cel niniejszej pracy autorzy uznali przypomnienie czytelnikom ( postaci i dokonań naszego uczonego Mikołaja Kopernika oraz zachęcenie do zainteresowania się astronomią i astronawigacją. Jednakże nie powtarzają opinii i opisów znanych z bogatej literatury kopernikańskiej, lecz uzupełniają ciekawym światłocieniem kontrowersje dotyczące postaci wielkiego astronoma. Podkreślają między innymi znaczenie determinacji młodego profesora matematyki Georga Joachima Retyka z Wittenbergii, który doprowadził do wydrukowania De revolutionibus w 1543 roku w Norymberdze.

J. Gawłowicz zajął się analizą przyczyn wybryku znanego autora Arthura Koestlera, który jako jedyny przedstawił Kopernika w swojej książce Lunatycy bardzo niesprawiedliwie w negatywnym świetle (co wcześniej obalił największy kopernikanista poza Polską – prof. Owen Gingerich z Uniwersytetu Harvarda; notabene trzy jego książki są dostępne po polsku). Ponadto zamieścił anonsy o zuchwałej kradzieży dzieła De revolutionibus w Krakowie.

A. Pozarzycki natomiast opisał krytycznie tzw. fromborską aferę obyczajową oraz udokumentował wyniki badań nad szczątkami uczonego i ich powtórny, uroczysty pochówek w archikatedrze fromborskiej, którego był świadkiem. Dołączył także finezyjną intelektualnie homilię arcybiskupa Józefa Życińskiego wygłoszoną podczas tej uroczystości. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko