2013-06-04 – Lubelskie Spotkania Literackie – Miasto Poezji

0
116

Lubelskie Spotkania Literackie – Miasto Poezji


W dniach 3 – 7 czerwca 2013 zapraszamy na Lubelskie Spotkania Literackie – „Miasto Poezji”.
 

Duchowym patronem Lubelskich Spotkań Literackich „Miasto Poezji” jest Józef Czechowicz. W związku z tym corocznie przyznawana jest nagroda „Kamień”– nazwana tak od tytułu pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Jej laureatami dotychczas zostali: Ryszard Krynicki (2008), Julia Hartwig (2009), Tomasz Różycki (2010), Piotr Matywiecki (2011), Wisława Szymborska (2012 – laureat honorowy).


Miejscami spotkań, działań i zdarzeń związanych z poezją są zarówno sale Uniwersytetów, Bibliotek, Domów Kultury jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, szkoły, świątynie, galerie, kawiarnie, trolejbus. Tradycją „Miasta Poezji” jest tatuowanie chodników Lublina dziesiątkami wierszy.


Organizatorom zależy, aby „Miasto Poezji” budowane było przez mieszkańców Lublina – stąd współpraca z wieloma środowiskami, osobami oraz szerokie ramy programowe pozwalające spotkać w „Mieście Poezji” zarówno amatorów, jak i uznanych poetów i krytyków. Jednym słowem „Miasto Poezji” ma swoją agorę, ale też liczne zaułki, pasaże, uliczki.


To, co ma wyróżniać ten festiwal to uspołecznienie i edukacja. Dlatego od 2009 charakterystycznym rysem „Miasta Poezji” stało się włączenie w jego program działań w przestrzeni prywatnej – „Mieszkań Poezji”: 


Współtwórcami i animatorami „Miasta Poezji” stali się również ci, którzy w swoich mieszkaniach wykreowali wydarzenia inspirowane poezją. W czasie takich spotkań czytane były ulubione wiersze gospodarzy czy też odbywało się spotkanie autorskie z zaproszonym poetą.


W „Mieście Poezji” jest również dużo działań teatralnych i parateatralnych. Teatralizacja zdarzeń wyraża się m .in. pojawieniem w przestrzeni miasta szeregu zaskakujących obiektów, które tworzyły scenografię do „Miasta Poezji”. Kilka z nich to: szafa, stół, walizki, radio, przenośna drukarnia, szafa grająca, trolejbus. Obecność tych przedmiotów – obiektów podkreślała charakter zdarzeń dziejących się na pograniczu teatru ulicznego, happeningu oraz sztuk wizualnych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko