Spotkanie autorskie „Polacy na cmentarzach paryskich”

0
105

Spotkanie autorskie „Polacy na cmentarzach paryskich”

 

15 listopada o godz. 19.00 w Cafe Misja, w Centrum Kultury w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Hanną Zaworonko-Olejniczak, mieszkającą od prawie trzydziestu lat w Paryżu fotografką, która opowie o swojej kilkuletniej pracy nad albumem i o wyjątkowych ludziach, których poznała przygotowując publikację. Wstęp wolny.

 

“Na obcej ziemi” to dwujęzyczny polsko-francuski album z fotografiami, w którym poprzez artystyczne spojrzenie fotografki możemy odkryć piękno i nostalgiczny nastrój paryskich cmentarzy. Pomysł jego wydania, dokumentującego polskie nagrobki w rejonie paryskim podsunął Hannie Zaworonko przed paroma laty śp. Andrzej Przewoźnik, tragicznie zmarły prezes Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Rada opublikowała szereg albumów fotograficznych polskich cmentarzy na Wschodzie, ale brakowało albumu poświęconego cmentarzom francuskim, na których spoczywa wielu Polaków od czasów XIX wiecznej Wielkiej Emigracji. Czytelnicy albumu znajdą nie tylko zdjęcia bogato zdobionych grobowców, ale też fotografie skromnych płyt i grobów zbiorowych. Ikonografia
i teksty inskrypcji nagrobnych są odbiciem nastroju i refleksji, jakie panowały wśród emigracji.

 

(Książka “Na obcej ziemi – groby polskie na cmentarzach paryskich oraz w Montmorency” została nominowana w 2012 roku do nagrody Stowarzyszenia Wydawców Polskich “Najpiękniejsza książka roku” w kategorii Album.)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko