SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
30
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

26 czerwca

Pearl Sydenstricker Buck ( Pearl S. Buck ) – powieściopisarka i nowelistka amerykańska, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1938 roku i Nagrody Pulitzera w 1932 roku, urodziła się w 1892 roku w Hillsboro.

Stefan Norblin, właśc. Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine – polski artysta plastyk, malarz i karykaturzysta, ilustrator i plakacista, projektant wnętrz, architektury i mody, urodził się w 1892 roku w Warszawie.

Riho Päts – estoński kompozytor muzyki poważnej i pedagog, więzień syberyjskiego łagru, urodził się w 1899 roku w Tartu.

Jean Bertholle – francuski malarz związany z Ecole de Paris urodził się w 1909 roku w Dijon.

Dave Grusin – amerykański pianista, kompozytor i aranżer jazzowy, laureat Nagrody Grammy, urodził się w 1934 roku w Littleton.

26 czerwca

Antonio Herrera Toro – wenezuelski malarz, dziennikarz, krytyk sztuki i pedagog, zmarł w 1914 roku w Caracas.

Lucjan Adwentowicz – polski malarz zmarł w 1937 roku w Otwocku.

Leopoldo Marechal – argentyński poeta, pisarz, dramaturg i eseista, jeden z najwybitniejszych pisarzy argentyńskich XX wieku, zmarł w 1970 roku w Buenos Aires.

Chaim Grade – poeta i prozaik, jeden z czołowych pisarzy jidysz XX wieku, zmarł w 1982 roku w Nowym Jorku.

Lalla Romano – włoska poetka, prozaiczka i dziennikarka, laureatka Nagrody Stregi w 1969 roku, zmarła w Mediolanie w 2001 roku.

27 czerwca

Władysław Zaremba – ukraiński kompozytor, pianista i dyrygent, autor utworów fortepianowych, romansów i pieśni, urodził się w 1833 roku w Dunajowcach.

Maciej Świeszewski – polski artysta malarz i rysownik, profesor ASP w Gdańsku, laureat Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego, urodził się w 1950 roku w Sopocie.

Andrzej Biernacki – polski malarz, pedagog, krytyk sztuki, publicysta i wydawca, właściciel Galerii Browarna w Łowiczu, urodził się w 1958 roku w Łowiczu.

27 czerwca

Helen McNicoll – kanadyjska malarka impresjonistyczna zmarła w 1915 roku w Swanage.

Ludwik Leszko – polski artysta malarz pejzażysta zmarł w 1957 roku w Krakowie.

Robert Elisabeth Stolz – austriacki kompozytor i dyrygent, autor ok. 60 operetek, 2000 pieśni i muzyki do ok. 100 filmów, zmarł w 1975 roku w Berlinie.

Tove Marika Jansson – fińska pisarka i malarka, ilustratorka i twórczyni komiksów, znana głównie jako autorka książek o Muminkach, zmarła w 2001 roku w Helsinkach.

Jan Maciej Zembaty – polski poeta, tekściarz, satyryk, scenarzysta, reżyser i tłumacz głównie poezji Leonarda Cohena, zmarł w 2011 roku w Warszawie.

28 czerwca

Peter Paul Rubens – flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych twórców okresu baroku, urodził się w 1577 roku w Siegen.

Joseph Joachim – węgierski kompozytor muzyki poważnej, skrzypek – wirtuoz i dyrygent urodził się w Kittsee w 1831 roku.

Luigi Pirandello – włoski dramaturg, powieściopisarz i nowelista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1934 roku, urodził się w 1867 roku w Agrigento.

Franciszka Themerson – polska malarka, ilustratorka, scenografka, nauczycielka akademicka pochodzenia żydowskiego, od 1940 roku tworząca w Wielkiej Brytanii, urodziła się w 1907 roku w Warszawie.

Ryszard Krynicki – polski poeta, tłumacz literacki i wydawca, zaliczany do poetów Nowej Fali, urodził się w 1943 roku w St. Valentin.

Anthony John Medeski – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, wirtuoz organów Hammonda i instrumentów klawiszowych polskiego pochodzenia, urodził się w 1965 roku w Louisville.

28 czerwca

Paul Desiré Trouillebert – francuski malarz pejzażysta zmarł w 1900 roku w Paryżu.

Joanna Pollakówna – polska poetka, eseistka i historyk sztuki zmarła w 2002 roku w Warszawie.

Jerzy Władysław Puciata – polski malarz, prezes ZPAP, zmarł w Bydgoszczy w 2014 roku.

29 czerwca

Antoine de Saint-Exupéry – francuski pisarz, poeta i pilot, autor jednego z najważniejszych utworów literackich XX wieku – Małego Księcia, urodził się w 1900 roku w Lyonie.

Sławomir Mrożek – polski pisarz, satyryk i rysownik, jako dramaturg zaliczany do nurtu tzw. teatru absurdu, urodził się w Borzęcinie w 1930 roku.

29 czerwca

Paul Klee – niemiecko – szwajcarski malarz związany z ekspresjonizmem, kubizmem i surrealizmem, zmarł w 1940 roku w Muralto.

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk, zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku.

Stanisław Czycz – polski poeta i prozaik, zmarł w 1996 roku w Krakowie.

Oswald Malura – niemiecki malarz, wystawca i mecenas sztuki, zmarł w 2003 roku w Monachium.

Tymoteusz Karpowicz – polski poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz, czołowy twórca poezji lingwistycznej, ostatni wielki modernista, zmarł w 2005 roku w Oak Park koło Chicago.

Anka Kowalska – polska poetka, prozaiczka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej PRL, zmarła w 2008 roku w Warszawie.

Jerzy Wroński – polski malarz, profesor, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, zmarł w 2016 roku w Krakowie.

John Alfred Mandel – amerykański kompozytor i aranżer popularnych piosenek, muzyki filmowej i jazzu, zmarł w 2020 roku w Ojai.

30 czerwca

Oswald Gette – niemiecki malarz urodził się w 1872 roku w Ruhland.

Stanley Spencer – angielski malarz urodził się w 1891 roku w Cookham.

Paul Constantinescu – rumuński kompozytor muzyki poważnej i pedagog, dla którego inspiracją był folklor rumunski, urodził się w 1909 roku w Ploeszti.

Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik, tlumacz, eseista, historyk literatury i dyplomata, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1980 roku, urodził się w 1911 roku w Szetejniach.

Miron Białoszewski – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny, urodził się w Warszawie w 1922 roku.

Andrew Hill – amerykański kompozytor i pianista jazzowy urodził się w 1931 roku w Chicago.

Aleksander Rozenfeld – polski poeta i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, publicysta Gazety Polskiej, urodził się w 1941 roku w Tambowie.

30 czerwca

Tadeusz Pruszkowski – polski malarz, krytyk sztuki i pedagog, związany z Warszawą i Kazimierzem Dolnym nad Wisłą, zmarł w 1942 roku w Warszawie.

Jan Wałach – polski grafik i malarz, rzeźbiarz i mistrz drzeworytu, zmarł w 1979 roku w Istebnej.

Tadeusz Kijonka – polski poeta, dziennikarz i autor utworów dramatycznych, zmarł w 2017 roku w Katowicach.

1 lipca

Wojciech Gerson – polski malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu, historyk sztuki i pedagog, urodził się w 1831 roku w Warszawie.

Alberto Magnelli – włoski malarz, fowista, urodził się w 1888 roku we Florencji.

Jan Henryk Cichosz – poeta, publicysta, regionalista, animator życia literackiego w Krasnymstawie, urodził się w 1949 roku w Wielobyczy.

1 lipca

Erik Satie, właśc. Éric Alfred Leslie Satie – francuski kompozytor muzyki poważnej i pianista uważany za najbardziej ekscentrycznego twórcę czasów fin de siecle, zmarł w 1925 roku w Paryżu.

Jerzy Hulewicz – polski pisarz, teoretyk sztuki, grafik i malarz reprezentujący nurt ekspresjonistyczny, zmarł w 1941 roku w Warszawie.

 Herbie Mann, właśc. Herbert Jay Solomon – amerykański flecista, klarnecista i saksofonista,  kompozytor jazzowy i producent, zmarł w 2003 roku w Santa Fe.

Yves Bonnefoy – jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych we Francji, eseista i tłumacz, autor wielu wybitnych dzieł z pogranicza filozofii, teorii literatury i sztuki, zmarł w 2016 roku w Paryżu.

 Bogusław Żurakowski – polski poeta, literaturoznawca, aksjolog i pedagog, profesor UJ, zmarł w 2020 roku w Krakowie.

2 lipca

Christoph Willibald Ritter von Gluck – niemiecki kompozytor muzyki poważnej okresu klasycyzmu urodził się w 1714 roku w Erasbach.

Piotr Michałowski – polski malarz, przedstawiciel romantyzmu, portrecista, animalista i batalista, urodził się w 1800 roku w Krakowie.

Ferdinand Theodor Hildebrandt – niemiecki malarz, portrecista i ilustrator, urodził się w 1804 roku w Szczecinie.

Jadwiga Gamska-Łempicka – polska poetka, dziennikarz radiowy, doktor nauk humanistycznych, urodziła się w 1903 roku w Przemyślu.

Herbie Harper – amerykański puzonista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1920 roku w Salinie.

Wisława Szymborska, właśc. Maria Wisława Szymborska-Włodek – polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka i felietonistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku, urodziła się w 1923 roku w Prowencie.

Krzysztof Czacharowski – polski poeta i pedagog urodził się w 1957 roku w Lubawie.

2 lipca

James Sant – angielski malarz wiktoriański, członek Royal Academy, zmarł w 1916 roku w Londynie.

Janusz Kondratowicz – polski poeta, satyryk, autor tekstów piosenek, dziennikarz, zmarł w 2014 roku w Warszawie.

3 lipca

Albert Gottschalk – duński malarz, pejzażysta urodził się w 1866 roku w Stege.

Włodzimierz Boruński – polski aktor, reżyser, poeta, satyryk i tłumacz żydowskiego pochodzenia, braat wujeczny  Juliana Tuwima, urodził się w 1906 roku w Łodzi.

Alfredo Keil – portugalski kompozytor muzyki poważnej, malarz i poeta, urodził się w 1850 roku w Lizbonie.

Boots Randolph – amerykański saksofonista grający w różnych stylach i kompozytor, urodził się w 1927 roku w Paducah.

Dorota Masłowska – pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna, lauretka Nagrody Nike w 2006 roku, urodziła się w 1983 roku w Wejherowie.

3 lipca

Adolf Nowaczyński – polski pisarz, dramaturg, poeta, satyryk, publicysta, eseista, działacz społeczny i polityczny, zmarł w 1944 roku w Warszawie.

Tadeusz Borowski – polski poeta, prozaik, publicysta, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów, zmarł w 1951 roku w Warszawie.

Włodzimierz Joachim Bartoszewicz – polski malarz, grafik i ilustrator, zmarł w 1983 roku w Poznaniu.

4 lipca

Artur Malawski – polski kompozytor muzyki poważnej, pedagog i dyrygent, urodził się w 1904 roku w Przemyślu.

Joanna Wierusz-Kowalska-Turowska – polska malarka abstrakcyjna, córka malarza Czesława Wierusz – Kowalskiego i wnuczka malarza Alfreda Wierusz – Kowalskiego, urodziła się w 1930 roku w Wilnie.

Henryk Grynberg – polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, który w swoim pisarstwie podejmuje głównie temat losów polskich Żydów, urodził się w 1936 roku w Warszawie.

Andrzej Poniedzielski – polski poeta, pieśniarz, konferansjer, autor tekstów piosenek, satyryk, humorysta, twórca scenariuszy, reżyser i aktor, Mistrz Mowy Polskiej, urodził się w 1954 roku w Iwaniskach.

4 lipca

François-René, wicehrabia de Chateaubriand – francuski pisarz, polityk i dyplomata, zmarł w 1848 roku w Paryżu.

Wouterus Verschuur – holenderski malarz, grafik i litograf zmarł w 1874 roku w Vorden.

Józef Pankiewicz – polski malarz, grafik i pedagog, zmarł w 1940 roku w La Ciotat.

Antoni Słonimski – polski poeta pochodzenia żydowskiego, prozaik, dramatopisarz, felietonista, tłumacz, jeden z założycieli grupy Skamander, zmarł w 1976 roku w Warszawie.

Astor Piazzolla – argentyński kompozytor włoskiego pochodzenia, twórca tanga argentyńskiego, wirtuoz bandeonu, zmarł w 1992 roku w Buenos Aires.

5 lipca

Volkmar Andreae – szwajcarski dyrygent i kompozytor muzyki poważnej urodził się w 1879 roku w Bernie.

André Lhote – francuski malarz i rzeźbiarz, nauczyciel m.in. Tamary Łempickiej i Williama Kleina, urodził się w 1885 roku w Bordeaux.

Felix Timmermans – flamandzki pisarz i malarz, jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce pisarzy flamandzkich, urodził się w 1886 roku w Lier.

Barbara Mazurkiewicz – polska poetka, prozaiczka, felietonistka, fotograf, koordynator kultury i wydawca urodziła się w 1954 roku w Lubaczowie.

5 lipca

Jules Adolphe Aime Louis Breton – francuski poeta i pisarz, artysta malarz realista, zmarł w 1906 roku w Paryżu.

Henry Haag „Harry” James – amerykański trębacz i kompozytor ery swingu, zmarł w 1983 roku w Las Vegas.

Jan Darowski – polski poeta, krytyk i tłumacz, laureat Nagrody Kościelskich w 1969 roku, zmarł w Londynie w 2008 roku.

Cy Twombly, właśc. Edwin Parker – amerykański malarz abstrakcjonista zmarł w 2011 roku w Rzymie.

6 lipca

Wilhelm Hensel – niemiecki malarz portrecista, uczestnik wojen napoleońskich, prywatnie mąż siostry kompozytora Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego, urodził się w 1794 roku w Trebbinie.

Władysław Żeleński – polski kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, urodził się w 1837 roku w  Grodkowicach.

Verner von Heidenstam – szwedzki poeta i prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1916 roku, urodził się w 1885 roku w Olshammar w gminie Askersund.

Frida Kahlo, właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón – meksykańska malarka słynąca z autoportretów, urodziła się w 1907 roku w Meksyku.

Louie Bellson, właśc. Luigi Paulino Alfredo Francesco Antonio Balassoni – amerykański perkusista i kompozytor jazzowy, bandlider, kompozytor, aranżer i edukator, urodził się 1924 roku w Rock Falls.

Jerzy Grupiński – polski poeta, krytyk literacki, animator kultury i redaktor, urodził się w 1938 roku we Wronkach.

6 lipca

Ludovico Giovanni Ariosto – włoski poeta, autor poematu Orland szalony, satyr i komedii, zmarł w 1533 roku w Ferrarze.

Claude Simon – francuski pisarz, przedstawiciel nowej powieści,  laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1985 roku, zmarł w 2005 roku w Paryżu.

7 lipca

Gustav Mahler – austriacki kompozytor muzyki poważnej i dyrygent urodził się w 1860 roku w Kaliste w Cesarstwie Austriackim.

Marc Chagall – malarz i grafik żydowskiego pochodzenia posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie, przedstawiciel internacjonalizmu w sztuce, urodził się w 1887 roku w Łoźnie.

Joe Zawinul czyli Josef Erich Zawinul – austriacki pianista i kompozytor jazzowy urodził się w 1932 roku w Wiedniu.

Józef Franciszek Fert – polski poeta, historyk literatury, badacz twórczości Cypriana Norwida, tekstolog i edytor, profesor KUL, urodził się w 1945 roku w Korytnicy.

7 lipca

Lina Krieger – niemiecka malarka z pogranicza romantyzmu i klasycyzmu, czynna w Warszawie w czasie Królestwa Polskiego, zmarła w 1884 roku w Dreźnie.

Arthur Conan Doyle – szkocki pisarz, lekarz, spirytysta, wolnomularz, twórca powieści detektywistycznych, zmarł w 1930 roku w Crowborough.

Józef Mehoffer – polski malarz, grafik i witrażysta, jeden z najważniejszych twórców modernistycznych okresu Młodej Polski, zmarł w 1946 roku w Wadowicach.

Stanisław Pękalski – polski malarz, witrażysta, profesor i rektor ASP we Wrocławiu, zmarł w 1967 roku tamże.

8 lipca

Artemisia Gentileschi, właśc. Artémisia Lomi Gentileschi – włoska malarka wczesnego baroku urodziła się w 1593 roku w Rzymie.

Jean de La Fontaine – jeden z czołowych przedstawicieli francuskiego klasycyzmu, autor ok. 250 bajek, urodził się w 1621 roku w Chateau – Thierry.

Percy Aldridge Grainger – australijski pianista i kompozytor muzyki poważnej, urodził się w 1882 roku w Melbourne.

Franciszek Andrzej Bobola Starowieyski, ps. Jan Byk – polski grafik, malarz, plakacista, kolekcjoner dzieł sztuki, scenograf i rysownik, urodził się w 1930 roku w Braktówce.

8 lipca

Percy Bysshe Shelley – angielski poeta i dramaturg, przedstawiciel angielskiego romantyzmu, zmarł tragicznie  w wieku 30 lat w 1822 roku.

Roman Pająk – polski malarz tworzący w Polsce i we Francji, zesłaniec na Syberię, uczestnik III powstania śląskiego, zmarł w Katowicach w 1964 roku.

Charles James „Charlie” Shavers – amerykański trębacz i kompozytor jazzowy zmarł w 1971 roku w Nowym Jorku.

9 lipca

Czesław Sadowski – polski malarz, portrecista, pejzażysta i autor martwych natur, i kompozycji abstrakcyjnych, urodził się w 1902 roku w Białymstoku.

David Hockney – angielski malarz, rysownik, grafik, scenograf i fotograf urodził się w 1937 roku w Bradford.

Ihor Kałyneć – ukraiński poeta i prozaik, przedstawiciel ukraińskiego ruchu dysydenckiego, radziecki więzień polityczny, urodził się w 1939 roku w Chodorowie.

Eugeniusz Antoni Knapik – polski kompozytor i pianista, profesor sztuki, w latach 2002 – 2008 rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, urodził się w 1951 roku w Rudzie.

Grażyna Orlińska – polska poetka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, tłumaczka, urodziła się w 1956 roku w Ząbkach.

9 lipca

Maria Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska z d. Kossak – polska poetka i dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego, zmarła w 1945 roku w Manchesterze.

Ignacy Witz – polski malarz, rysownik, twórca plakatów, krytyk sztuki zmarł w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 1971 roku.

Tomasz Pułka – polski poeta współczesny i prozaik, autor dziewięciu książek, zmarł w 2012 roku we Wrocławiu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko