SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
36
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

15 maja

Vilhelm Hammershøi – duński malarz znany jako autor przedstawień wnętrz, malowanych w stonowanych kolorach, urodził się w 1864 roku w Kopenhadze.

Zenon Kononowicz – polski malarz, grafik i pedagog związany z Kazimierzem nad Wisłą, urodził się w 1903 roku w Zaścianku Ustroń na Wileńszczyźnie.

Zofia Badura – polska poetka, autorka kilku tomików poezji mieszkająca w Wielkiej Brytanii, urodziła się w 1954 roku w Opolu.

Adam Wendt – polski saksofonista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1962 roku w Gdańsku.

Gro Dahle – norweska poetka i pisarka, pracownik naukowy, urodziła się w 1962 roku w Oslo.

15 maja

Emily Elizabeth Dickinson – amerykańska poetka, uznana i doceniona dopiero po śmierci, zmarła w 1886 roku w Amherst.

Adolf Andrzej Schulz-Evler – polski pianista i kompozytor, zmarł w Warszawie w 1905 roku.

Edward Hopper – malarz, grafik i ilustrator, jeden z najważniejszych artystów amerykańskich XX wieku, zmarł w 1967 roku w Nowym Jorku.

Marek Model – polski malarz i rysownik, profesor ASP w Gdańsku, zmarł w 2020 roku tamże.

16 maja

Tamara Łempicka – polska malarka pochodzenia żydowskiego tworząca w stylu art deco, urodziła się w 1898 roku w Warszawie.

Leopold Tyrmand – pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce, urodził się w 1920 roku w Warszawie.

Tadeusz Kubiak – poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci i słuchowisk radiowych, urodził się w 1924 roku w Warszawie.

Maciej Zembaty – poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk i tłumacz, głównie Leonarda Cohena, urodził się w 1944 roku w Tarnowie.

16 maja

Karl August Krebs – niemiecki kompozytor i dyrygent, autor utworów fortepianowych i oper, zmarł w 1880 roku w Dreźnie.

Ze’ew Ben-Cewi – izraelski rzeźbiarz pochodzący z Polski, zmarł w 1952 roku w Jerozolimie.

Mela Muter – polska malarka żydowskiego pochodzenia, przedstawicielka modernizmu, tworząca w Paryżu, zmarła tamże w 1967 roku.

Hryhorij Czubaj – ukraiński poeta i tłumacz, jeden z najbardziej znanych przedstawicieli lwowskiego undergroundu lat 70. XX wieku, zmarł w 1982 roku we Lwowie.

17 maja

Aleksander Michałowski – polski pianista, kompozytor i pedagog, uważany za jednego z twórców polskiej szkoły pianistycznej XX wieku, urodził się w 1851 roku w Kamieńcu Podolskim.

Lucjan Rydel – poeta, prozaik i dramatopisarz okresu Młodej Polski, dr. prawa, krytyk literacki, dyrektor krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego, urodził się w 1870 roku w Krakowie.

Erna Rosenstein – polska malarka surrealistyczna żydowskiego pochodzenia, poetka, autorka miniatur dramatycznych, laureatka Nagrody im. C. K. Norwida i Nagrody im. Jana Cybisa, urodziła się w 1913 roku we Lwowie.

Jackie McLean, właśc. John Lenwood McLean Jr. – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 2001 roku, urodził się w 1931 roku w Nowym Jorku.

Lars Gustafsson – szwedzki poeta, prozaik, dramaturg i eseista, urodził się w 1936 roku.

Iryna Wikyrczak – ukraińska poetka, menedżerka kultury, promotorka czytelnictwa, redaktorka, urodziła się w 1988 roku w Zaleszczykach.

17 maja

Ryszard Milczewski-Bruno – poeta polski, przyjaciel Edwarda Stachury, laureat nagród im. Stanisława Piętaka i im. Tadeusza Peipera, zmarł w 1979 roku w Nowej Wsi Szlacheckiej.

Jerzy Skąpski – polski artysta malarz, grafik i projektant witraży, zmarł w Krakowie w 2020 roku.

18 maja

Károly Goldmark – austriacko – węgierski kompozytor, skrzypek, dyrygent i pedagog muzyczny urodził się w 1830 roku w Keszthely.

Jan Szczęsny Książek – polski malarz, uczeń Józefa Mehoffera, historyk sztuki, urodził się w Krakowie w 1900 roku.

18 maja

Ludwig Boller – niemiecki malarz, pejzażysta i autor panoram, współpracownik Wojciecha Kossaka przy tworzeniu Panoramy Racławickiej, zmarł w 1896 roku w Monachium.

George Meredith – angielski poeta i powieściopisarz, zmarł w 1909 roku w Box Hill.

Eliza Orzeszkowa – polska pisarka, jedna z najwybitniejszych powieściopisarek epoki pozytywizmu, w 1905 roku nominowana do Nagrody Nobla, zmarła w 1910 roku w Grodnie.

Gustav Mahler – austriacki kompozytor i dyrygent, autor symfonii, utworów kameralnych i pieśni, zmarł w 1911 roku w Wiedniu.

Kalman Segal – polsko – izraelski pisarz, poeta, dziennikarz radiowy, tworzący w języku polskim i jidisz, zmarł w Jerozolimie w 1980 roku.

Józef Jacek Rojek pseud. Jacek Mróz – polski poeta, prozaik, malarz i rysownik, autor jedenastu tomików i kilku powieści, zmarł w 2015 roku w Olsztynie.

19 maja

Arthur Meulemans – flamandzki kompozytor, dyrygent i pedagog, przedstawiciel impresjonizmu, urodził się w 1884 roku w Aarschot.

Krzysztof Gąsiorowski – polski poeta, eseista i krytyk literacki, laureat Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta, urodził się w 1935 roku w Warszawie.

Bohdan Urbankowski – polski poeta, prozaik, dramaturg, eseista i filozof, autor ponad 50 książek, urodził się w 1943 roku w Warszawie.

Piotr Mitzner – polski poeta, teatrolog, eseista i pisarz urodził się w 1955 roku w Warszawie.

Kyle Eastwood – amerykański muzyk jazzowy grający na kontrabasie i gitarze, kompozytor, okazjonalnie aktor, urodził się w 1968 roku w Los Angeles.

19 maja

Bolesław Prus właśc. Aleksander Głowacki – jeden z najwybitniejszych pisarzy polskiego pozytywizmu, powieściopisarz, publicysta, społecznik, myśliciel i popularyzator wiedzy, propagator turystyki pieszej i rowerowej, zmarł w Warszawie w 1912 roku.

Ferdinand Hodler – szwajcarski malarz, przedstawiciel symbolizmu i secesji, zmarł w 1918 roku w Genewie.

Edward Trojanowski – polski artysta malarz tworzący w stylu secesji, projektant polichromii i witraży, zmarł w 1930 roku w Otwocku.

Ogden Nash – amerykański poeta zmarł w 1971 roku w Baltimore.

Stanisław Szukalski – polski rzeźbiarz, malarz i rysownik, uczeń Konstantego Laszczki, tworzący głównie w Stanach Zjednoczonych, zmarł w 1987 roku w Burbank.

Krzysztof Senajko – polski poeta, krytyk literacki, publicysta, dziennikarz, zmarł w Gorlitz w 2008 roku.

Andrzej Czcibor-Piotrowski – polski poeta, prozaik, tłumacz z języka czeskiego, słowackiego i angielskiego, zmarł w 2014 roku w Warszawie.

20 maja

Henri Edmond Cross – francuski malarz neoimpresjonistyczny, reprezentujacy nurt pointylizmu, urodził się w 1856 roku w Douai.

Gustaw Herling – Grudziński – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, żołnierz, więzień rosyjskich łagrów, Kawaler Orderu Orła Białego, urodził się w 1919 roku w Kielcach.

Hanna Krall – polska pisarka, reporterka i dziennikarka, której światową sławę przyniósł wywiad z Markiem Edelmanem, urodziła się w 1935 roku w Warszawie.

Astrid Kirchherr – niemiecka malarka i fotografka, autorka pierwszych profesjonalnych zdjęć Beatlesów, urodziła się w 1938 roku w Hamburgu.

Zbigniew Preisner – polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, producent muzyczny, urodził się w 1955 roku w Bielsku – Białej.

Natalka Śniadanko – ukraińska poetka, pisarka, tłumaczka, laureatka ufundowanej przez Instytut Polski Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada – Korzeniowskiego w 2011 roku, urodziła się w 1973 roku we Lwowie.

20 maja

Clara Schumann – niemiecka kompozytorka i pianistka okresu romantyzmu, prywatnie żona kompozytora Roberta Schumanna, zmarła w 1896 roku we Frankfurcie nad Menem.

Michał Bergson – polski kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia, uczeń Fryderyka Chopina, ojciec laureata Nagrody Nobla, pisarza i filozofa Henri Bergsona, zmarł w 1898 roku w Londynie.

21 maja

Louis Janmot – francuski poeta i malarz, urodził się w 1814 roku w Lyonie.

Émile Verhaeren – belgijski poeta tworzący w języku francuskim, krytyk literacki, z zawodu prawnik, urodził się w 1855 roku koło Antwerpii.

Roman Sielski – ukraińsko – polski malarz, uczeń Józefa Mehoffera i Józefa Pankiewicza na ASP w Krakowie, urodził się w 1903 roku w Sokalu.

Krzysztof Herdzin – pianista i kompozytor klasyczny i jazzowy, aranżer i dyrygent, multiinstrumentalista, profesor sztuk muzycznych, posiadacz 19 złotych płyt na ponad 200 nagranych, urodził się w 1970 roku w Bydgoszczy.

21 maja

Julian Ursyn Niemcewicz – polski poeta, dramaturg, powieściopisarz, pamiętnikarz, publicysta, historyk i tłumacz, wolnomularz, zmarł w 1841 roku w Paryżu.

Franz von Suppé – austriacki kompozytor i dyrygent, twórca oper i operetek, zmarł w 1895 roku w Wiedniu.

Beata Obertyńska – polska poetka i pisarka, więzień NKWD zesłany do łagru w Workucie, po wojnie tworząca w Wielkiej Brytanii, zmarła w Londynie w 1980 roku.

Bronisław Kierzkowski – polski artysta malarz, profesor ASP w Łodzi, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, zmarł w 1993 roku w Warszawie.

Nazar Honczar – poeta, aktor i performer ukraiński, laureat Nagrody Bu – Ba – Bu w 1989 roku, zmarł w 2009 roku w Użhorodzie.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarekpolski kompozytor, wybitny twórca muzyki filmowej, laureat Oskara w 2005 roku, zmarł w 2024 roku.

22 maja

Richard Wagner – niemiecki kompozytor, dyrygent, teoretyk muzyki okresu romantyzmu, uważany za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego, urodził się w 1813 roku w Lipsku.

Mary Stevenson Cassatt – amerykańska malarka i graficzka, przedstawicielka impresjonizmu, urodziła się w 1844 roku w Allegheny City.

Marian Czuchnowski – polski poeta, pisarz i dziennikarz nazywany „polskim Arthurem Rimbaudem”, urodził się w 1909 roku w Polnej koło Grybowa.

Sun Ra, właśc. Herman Poole Blount – amerykański kompozytor jazzowy, pianista, poeta i folozof, laureat NEA Jazz Masters Award w 1982 roku, urodził się w 1914 roku w Birmingham.

Szymon Kobyliński – polski grafik, rysownik i karykaturzysta, historyk, satyryk i scenograf, jeden z prekursorów polskiego komiksu, urodził się w 1927 roku w Warszawie.

22 maja

Victor Marie Hugo – francuski poeta, pisarz, dramaturg i polityk, czołowy przedstawiciel romantyzmu w literaturze francuskiej, zmarł w 1885 roku w Paryżu.

William James Glackens – amerykański malarz realista pozostający pod wpływem impresjonizmu, zmarł w 1938 roku w Westport.

Adolf Born – czeski malarz, grafik, ilustrator, karykaturzysta, twórca filmów animowanych,

zmarł w 2016 roku w Pradze.

23 maja

Józef Wieniawski – polski pianista i kompozytor, brat wybitnego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego, urodził się w 1837 roku w Lublinie.

Maria Konopnicka – poetka, nowelistka, krytyczka literacka, publicystka i tłumaczka okresu pozytywizmu, urodziła się w 1842 roku w Suwałkach.

Wacław Pawliszak – polski malarz, rysownik i ilustrator, urodził się w 1866 roku w Warszawie.

Janusz Skowron – polski muzyk jazzowy, kompozytor, pianista i aranżer urodził się w 1957 roku w Warszawie.

23 maja

Cyprian Kamil Norwid – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, malarz, rzeźbiarz i filozof, jeden z czterech największych twórców polskiego romantyzmu, zmarł w 1883 roku w Paryżu.

Louis Artan – belgijski malarz pejzażysta, marynista, zmarł w 1890 roku w Oostduinkerke.

Czesław Mystkowski – polski malarz czynny w koloniach holenderskich w Azji Południowo – Wschodniej, zmarł w 1938 roku w Dżakarcie.

24 maja

Marģeris Zariņš – łotewski kompozytor i pisarz, twórca oper i muzyki instrumentalnej, urodził się w 1910 roku w Jaunpiebalga.

Josif Brodski – rosyjsko ( pozbawiono go obywatelstwa ) – amerykański poeta i eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1987 roku, urodził się w Leningradzie w 1940 roku.

Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman – amerykański poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, kompozytor i piosenkarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2016 roku, urodził się w 1941 roku w Duluth.

Aleksandra Spanowicz – polska malarka, rysowniczka komiksów, ilustratorka, urodziła się w 1966 roku w Wejherowie.

24 maja

Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz – polski malarz, rysownik, ilustrator, wykładowca na Uniwersytecie Stefana Batorego, zmarł w Warszawie w 1927 roku.

Ethel Myers – amerykańska rzeźbiarka, malarka, projektantka mody, wykładowczyni na New York School of Art, gdzie uczyła malarstwa i ceramiki, zmarła w 1960 roku w Cornwall.

Duke Ellington – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, twórca muzyki filmowej, zmarł w 1974 roku w Nowym Jorku.

Józef Grzegorz Ratajczak – polski poeta i prozaik, znawca i badacz poezji, zmarł w 1999 roku w Poznaniu.

25 maja

Ralph Waldo Emerson – jeden z najbardziej wpływowych pisarzy i myślicieli XIX wieku, amerykański poeta, eseista i orator, urodził się w 1803 roku w Bostonie.

Heinrich Tischler – niemiecki malarz, grafik i architekt wnętrz, więzień KL Buchenwald, urodził się w Koźlu w 1892 roku.

Janusz Różewicz – polski poeta, żołnierz AK, żył zaledwie 26 lat – został aresztowany i zamordowany przez łódzkie gestapo, starszy brat Tadeusza i Stanisława, urodził się w 1918 roku w Osjakowie.

Andrzej Bartyński – polski poeta, żołnierz AK, który w czasie tortur na gestapo utracił wzrok, członek ZLP, radiesteta i bioenergoterapeuta, urodził się w 1934 roku we Lwowie.

Agata Tuszyńska – polska poetka, pisarka, reportażystka, historyk teatru, urodziła się w Warszawie w 1957 roku.

25 maja

Marie-Rosalie Bonheur nazywana Rosa Bonheur – francuska malarka i rzeźbiarka, przedstawicielka naturalizmu, pierwsza kobieta – artystka odznaczona orderem francuskiej Legii Honorowej, zmarła w 1899 roku w Thomery.

Konrad Krzyżanowski – polski malarz, przedstawiciel wczesnego ekspresjonizmu, portrecista, rysownik, ilustrator i pedagog, zmarł w 1922 roku w Warszawie.

Juliusz Loranc – polski kompozytor, pianista i pedagog, autor wielu polskich przebojów i muzyki teatralnej, zmarł w 2016 roku.

26 maja

Karol Antoni „Zyndram” Maszkowski – polski malarz, witrażysta, scenograf i projektant wnętrz, urodził się w 1868 roku we Lwowie.

Vítězslav Nezval – czeski poeta, prozaik i tłumacz, współtwórca poetyzmu, przedstawiciel czeskiego surrealizmu, urodził się w 1900 w Biskoupkach na Morawach.

Adolf Rosner – polski trębacz i kompozytor jazzowy pochodzenia żydowskiego, nazywany „białym Armstrongiem”, jeden z twórców jazzu w Polsce, urodził się w 1910 roku w Berlinie.

Jan Rybowicz – polski poeta i prozaik, krytyk literacki, do którego wierszy napisał muzykę Krzysztof Myszkowski ( Stare dobre małżeństwo ), urodził się w 1949 roku w Koźlu.

26 maja

Denys Siczynski – ukraiński kompozytor i dyrygent, autor opery i utworów wokalnych, zmarł w 1909 roku w Stanislawowie.

Jacques Lipchitz – francusko – litewski rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego, autor książki o Modiglianim Amedeo Modigliani (1884-1920) oraz autobiografii My life in Sculpture, zmarł w 1973 roku na Capri.

Janusz de Rola Janicki – polski i francuski malarz, który zyskał sławę twórcy portretów pięknych kobiet, zmarł w 1991 roku w Tulonie.

27 maja

Feliks Władysław Starczewski – polski kompozytor, pianista, pedagog i publicysta muzyczny, profesor Konserwatorium Warszawskiego, urodził się w 1868 roku w Warszawie.

Ferdynand Antoni Ossendowski – polski pisarz, dziennikarz, podróżnik, działacz antykomunistyczny, autor 77 książek, urodził się w Lucynie w 1878 roku.

Zbigniew Pronaszko – polski malarz, rzeźbiarz, scenograf, współtwórca teatru awangardowego Cricot, kolorysta i formista, urodził się w 1885 roku w Debreczynie.

Zbigniew Jaremko – polski saksofonista, klarnecista i kompozytor jazzowy, twórca muzyki teatralnej i filmowej, urodził się w 1946 roku w Skarżysku – Kamiennej.

Juliusz Erazm Bolek – polski poeta, prozaik, felietonista, autor utworów scenicznych, który zasłynął z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania poezji, urodził się w 1960 roku w Warszawie.

27 maja

Niccolò Paganini – włoski kompozytor, wirtuoz skrzypiec i gitary, altowiolinista, którego technika gry do dziś stanowi zagadkę, zmarł w 1840 roku w Nicei.

Ludwik du Puszet Puget – polski rzeźbiarz, malarz i historyk sztuki zginął rozstrzelany w 1942 roku w Auschwitz – Birkenau.

Wincenty Faber – polski poeta, autor tekstów piosenek Marka Grechuty i Ewy Demarczyk, autor wierszy dla dzieci, zmarł w 1980 roku w Krakowie.

28 maja

Thomas Moore – irlandzki poeta, przyjaciel Byrona, urodził się w 1779 roku w Dublinie.

Władysław Drzewiecki – polski kompozytor, dyrygent, muzykolog i pedagog, urodził się w 1895 roku w Berlinie.

Irena Krzywicka – polska pisarka pochodzenia żydowskiego, publicystka i tłumaczka, feministka, rzeczniczka praw kobiet, urodziła się w 1899 roku w Jenisiejsku.

Lucjan Adwentowicz – polski malarz, urodził się w 1902 roku we Lwowie.

Wojciech Karolak – muzyk jazzowy, kompozytor, saksofonista, pianista, wirtuoz organów Hammonda, twórca muzyki filmowej, urodził się w 1939 roku w Warszawie.

28 maja

Iwan Franko – obok Tarasa Szewczenki uważany za jednego z najwybitniejszych twórców literatury ukraińskiej, poeta, pisarz, slawista, tłumacz, działacz społeczny i polityczny, zmarł w 1916 roku we Lwowie.

Janusz Paweł Tryzno – polski grafik, malarz, rysownik, twórca Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, zmarł tamże w 2021 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko