SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
24
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

12 czerwca

James Oliver Curwood – amerykański pisarz piszący o twardym życiu traperów, poszukiwaczy złota i życiu zwierząt Dalekiej Północy, urodził się w 1878 roku w Owosso.

Maurice Ohana – francuski kompozytor współczesny urodził się w 1913 roku w Casablance.

Sandro Penna – włoski poeta urodził się w 1906 roku w Perugii.

Jarosław Markiewicz – polski poeta i malarz, filozof i historyk sztuki, urodził się w 1942 roku w Wysokim Litewskim.

Jan Paweł Krasnodębski – polski poeta i prozaik, laureat nagrody im. Andrzeja Bursy, urodził się w 1947 roku w Bytomiu.

Anna Czekanowicz-Drążewska – polska poetka, prozaik i tłumaczka, pomysłodawczyni nagrody i festiwalu Europejski Poeta Wolności, urodziła się w 1952 roku w Sopocie.

12 czerwca

Merry-Joseph Blondel – francuski malarz neoklasycystyczny i dekorator, zmarł w 1853 roku w Paryżu.

Michalina Kamila Maria Janoszanka – polska malarka, pisarka, działaczka społeczna i oświatowa, uczennica Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego, zmarła w 1952 roku w Krakowie.

James Francis Dorsey – amerykański saksofonista, klarnecista, kompozytor jazzowy zmarł w 1957 roku.

Tymon Niesiołowski – polski malarz i grafik, przedstawiciel formistów, zajmujący się także sztuką użytkową, zmarł w 1965 roku w Toruniu.

13 czerwca

Konstanty Antoni Gorski – polski kompozytor, skrzypek wirtuoz, dyrygent i pedagog, urodził się w 1859 roku w Lidzie.

William Butler Yeats – irlandzki poeta, dramaturg i filozof, czołowy twórca i działacz Odrodzenia Irlandzkiego, urodził się w 1865 roku w Dublinie.

Leon Chwistek – polski matematyk i filozof, pisarz i malarz, teoretyk sztuki, urodził się w 1884 roku w Krakowie.

Antoni Waśkowski – polski malarz, poeta i dramatopisarz, kuzyn Stanisława Wyspiańskiego, urodził się w Krakowie w 1885 roku.

Fernando Pessoa – jeden z najznakomitszych poetów portugalskich, prozaik i tłumacz, przedstawiciel modernizmu, urodził się w 1888 roku w Lizbonie.

Agnieszka Haupe-Kalka – polska poetka, bajkopisarka, tłumaczka i autorka gier planszowych, urodziła się w 1970 roku w Zielonej Górze.

13 czerwca

Nikiforos Lytras – malarz grecki, rektor Szkoły Sztuk Pięknych w Atenach, zmarł w 1904 roku tamże.

Pia Maria Górska – polska malarka, pisarka, poetka i działaczka społeczna, uczennica m.in. Józefa Chełmońskiego, zmarła w 1974 roku w Krakowie.

 Benjamin David „Benny” Goodman – amerykański klarnecista jazzowy nazywany „Królem Swingu”, zmarł w 1986 roku w Nowym Jorku.

14 czerwca

Witold Piwnicki herbu Lubicz – polski malarz zajmujący się malarstwem batalistycznym i portretowym oraz ilustrowaniem dzieł literackich, urodził się w 1851 roku w Gulbinach.

Federik Rung – duński kompozytor i dyrygent, autor utworów symfonicznych i instrumentalnych, urodził się w 1854 roku w Kopenhadze.

Yasunari Kawabata – prozaik i poeta japoński, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1968 roku, którą otrzymał jako pierwszy pisarz japoński, urodził się  w 1899 roku w Osace.

Anna Wernerowa – polska poetka, autorka dwudziestu tomików wierszy, urodziła się w 1918 roku w Krasnej na Zaolziu.

Janusz Maria Stefański – polski perkusista i kompozytor jazzowy, pedagog, urodził się w 1946 roku w Krakowie.

Tomasz Sętowski – polski malarz surrealista urodził się w 1961 roku w Częstochowie.

14 czerwca

Salvatore Quasimodo – włoski poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1959 roku, zmarł w 1968 roku w Neapolu.

Marek Hłasko – polski pisarz i scenarzysta filmowy, wokół którego powstało wiele legend i mitów, zmarł w 1969 roku w Wiesbaden.

Gerard Francis Dillon – irlandzki malarz ekspresjonista wystawiający obrazy na całym świecie, zmarł w Dublinie w 1971 roku.

Jerzy Hordyński – polski poeta i publicysta, autor kilkunastu tomików, zmarł w 1998 roku w Rzymie.

Keith Tippett, właściwie Keith Graham Tippetts – brytyjski pianista, kompozytor jazzowy, aranżer i bandlider, zmarł w 2020 roku.

15 czerwca

Edvard Hagerup Grieg – norweski kompozytor, pianista i dyrygent, pochodzący z rodziny o szkockich korzeniach, twórca narodowej norweskiej szkoły muzycznej, urodził się w 1843 roku w Bergen.

Jan Piotr Hrynkowski – polski malarz, grafik i scenograf, formista, uczeń m.in. Wojciecha Weissa, urodził się w 1891 roku w Żelechowie Wielkim.

Andrzej Bieńkowski, ps. Andrzej Rumian – polski poeta, satyryk, dziennikarz, uczestnik powstania warszawskiego, urodził się w 1925 roku w Warszawie.

Andrzej Krystyn Wróblewski – polski malarz, historyk sztuki i krytyk sztuki, pracownik ASP w Krakowie, jeden z najwybitniejszych twórców drugiej połowy XX wieku, urodził się w 1927 roku w Wilnie.

Jan Tulik – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, publicysta i recenzent, urodził się w 1951 roku w Gołęczynie.

15 czerwca

Roman Gineyko – polski artysta malarz, organizator plenerów malarskich, zmarł w 1955 roku w Warszawie.

Art Pepper, właśc. Arthur Edward Pepper Jr. – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, zmarł w 1982 roku w Los Angeles.

Ella Jane Fitzgerald – jedna z najwybitniejszych wokalistek jazzowych w historii, zwana First Lady of Song, zmarła w 1996 roku w Beverly Hills.

Bohdan Jerzy Urbankowski – polski poeta, eseista, dramaturg i filozof, twórca i teoretyk ruchu Nowego Romantyzmu, działacz Solidarności, zmarł w 2023 roku w Warszawie.

16 czerwca

Eugenio Cavallini – włoski kompozytor, dyrygent, skrzypek i altowiolinista, przez 22 lata pierwszy skrzypek orkiestry w La Scali, autor utworów koncertowych, urodził się w 1806 roku.

 Kazimierz Józef Zielenkiewicz, „Caziel” – polski malarz, przedstawiciel Ecole de Paris, tworzący we Francji i Anglii, urodził się w 1906 roku w Sosnowcu.

Lucia Dlugoszewski – amerykańska kompozytorka, choreografka i poetka polskiego pochodzenia, laureatka wielu nagród, urodziła się w 1925 roku w Detroit.

Otto Muehl – artysta plastyk, główny uczestnik i założyciel nurtu artystycznego znanego jako akcjonizm wiedeński, urodził się w 1925 roku w Grodnau.

Māris Čaklais – łotewski poeta, autor tomików wierszy refleksyjnej, wierszy dla dzieci i reportaży, urodził się w 1940 roku w Saldusie.

Marek Garbala – polski poeta i krytyk literacki, redaktor kilkudziesięciu książek poetyckich, urodził się w 1943 roku w Suchedniowie.

Tom Harrell – amerykański kompozytor i trębacz jazzowy, urodził się w 1946 roku w Urbanie.

Mirosław Śledź – polski malarz samouk mieszkający w Gdyni, laureat wielu nagród, urodził się w 1961 roku w Gdyni.

16 czerwca

Dante Baranowski – polski aktor, skrzypek i poeta, autor recenzji muzycznych, absolwent konserwatoriów  we Lwowie i Wiedniu, organizator i dyrektor wielu teatrów, zmarł w 1925 roku w Krynicy.

17 czerwca

Charles-François Gounod – francuski kompozytor operowy, autor słynnej Ave Maria, urodził się w 1818 roku w Paryżu.

Louis Joseph Raphaël Collin – francuski malarz i ilustrator, przedstawiciel akademizmu, urodził się w 1850 roku w Paryżu.

Romuald Twardowski – polski kompozytor i pedagog, twórca utworów instrumentalnych i chóralnych, urodził się w 1930 roku w Wilnie.

17 czerwca

Carlos de Haes – hiszpański malarz belgijskiego pochodzenia, znany z realistycznych pejzaży, zmarł w 1898 roku w Madrycie.

Seweryn Bieszczad – polski artysta malarz początku XX wieku, realista, akwarelista, zmarł w 1923 roku w Krośnie.

Miron Białoszewski – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny, należący do Pokolenia Współczesności, zmarł w Warszawie w 1983 roku.

Aldona Romanowicz – polska malarka i konserwator sztuki, historyk sztuki, zmarła w 2009 roku w Warszawie.

Joanna Kulmowa, właśc. Joanna Maria Kulma – polska poetka i prozaiczka, autorka utworów scenicznych, najbardziej znana z twórczości dla dzieci, współzałożycielka Warszawskiej Opery Kameralnej, zmarła w 2018 roku w Warszawie.

Petr Král, wcześniej Petr Chrzanovský – czeski poeta, literat, tłumacz i historyk filmu piszący po czesku i francusku, zmarł w 2020 roku w Pradze.

18 czerwca

Laura Muntz Lyall – kanadyjska impresjonistka, pierwsza malarka, która zyskała uznanie poza ojczyzną, urodziła się w 1860 roku w Redford.

Jan Wydra – polski malarz i grafik, członek grupy „Bractwo Świętego Łukasza”, urodził się w 1902 roku w Ciecierzynie.

Eduard Tubin – estoński kompozytor i dyrygent, autor koncertów, symfonii, opery i baletów, urodził się w 1905 roku w Kallaste.

Josef Bau – polsko – izraelski poeta, prozaik, malarz i grafik, tworzący w języku polskim i hebrajskim, urodził się w 1920 roku w Krakowie.

18 czerwca

Paulin Gardzielewski – polski malarz należący do inicjatorów i założycieli Stowarzyszenia Artystów, zmarł w 1909 roku w Lwówku.

Stanisław Józef Reichan – polski malarz portrecista, ilustrator i pedagog zmarł w 1919 roku w Krakowie.

José de Sousa Saramago – portugalski poeta i prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1998 rok, zmarł w 2010 roku w Tias.

Horace Silver, właśc. Horace Ward Martin Tavares Silva – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, jeden z pionierów hard bopu, laureat NEA  Jazz Masters Award za 1995 rok, zmarł w 2014 roku w New Rochelle.

Zofia Pomian-Piętka – polska poetka i prozaiczka związana z Siemiatyczami, zmarła w 2017 roku.

19 czerwca

Alfredo Catalani – włoski kompozytor operowy, który łączył włoską operę z wagnerowskim dramatem muzycznym, urodził się w 1854 roku w Lukce.

Jan Bąkowski – polski malarz portrecista urodził się w Krakowie w 1872 roku.

Wanda Wiktoria Bojeś – polska poetka, malarka i hafciarka, autorka 10 tomików wierszy, urodziła się w 1929 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

Kiki ( Wasiliki ) Dimula – grecka poetka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej w 2009 roku, urodziła się w 1931 roku w Atenach.

Marian Michalik – polski artysta malarz znany na całym świecie, urodził się w 1947 roku w Zabrzu.

Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska – poetka, prozaiczka, dramatopisarka, scenarzystka, redaktorka, animatorka kultury, urodziła się w 1976 roku w Szczecinie.

19 czerwca

Jerzy Liebert – polski poeta okresu międzywojennego, tłumacz, zmarł w 1931 roku w Warszawie.

James Matthew Barrie – szkocki dramaturg i powieściopisarz, który zasłynął na całym świecie jako autor powieści i sztuki „Piotruś Pan”, zmarł w 1937 roku w Londynie.

Lee Krasner – amerykańska malarka, przedstawicielka ekspresjonizmu abstrakcyjnego, zmarła w 1984 roku w Nowym Jorku.

Sir William Gerald Golding – brytyjski poeta i prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1983 rok i Nagrody Bookera w 1980 roku, najbardziej znany z powieści „Władca much”,zmarł w 1993 roku w Perranarworthal.

20 czerwca

Aleksander Fredro – polski poeta, komediopisarz, pamiętnikarz tworzący w epoce romantyzmu, urodził się w 1793 roku w Suchorowie koło Jarosławia.

Jules Cavaillès – francuski malarz i grafik, malujący w stylu zbliżonym do realizmu, urodził się w 1901 roku w Carmaux.

Jan Władysław Grzegorzewski – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, urodził się w 1914 roku w Poznaniu.

Eric Allan Dolphy – amerykański multiinstrumentalista i kompozytor jazzowy urodził się w 1928 roku w Los Angeles.

Urszula Kozioł – polska poetka, pisarka, autorka felietonów i utworów dramatycznych dla dzieci i dorosłych, zaliczana do Pokolenia Współczesności, urodziła się w 1931 roku w Rakówce.

 Cornel Țăranu – rumuński kompozytor, twórca utworów orkiestrowych, instrumentalnych, kameralnych i wokalnych, urodził się w 1934 roku w Klużu.

Jan Wołek – poeta, prozaik, pieśniarz i malarz, kompozytor i autor tekstów wielu przebojów oraz piosenek do przedstawień teatralnych, urodził się w 1954 roku w Warszawie.

20 czerwca

Vittorio Monti – włoski skrzypek, kompozytor i dyrygent, autor dzieł instrumentalnych, baletów i operetek a także słynnego Czardasza, zmarł w 1922 roku.

Francisco Iturrino González – hiszpański malarz, przedstawiciel fowizmu, zmarł we Francji w 1924 roku.

21 czerwca

Julius Muhr – malarz niemiecki urodził się w 1819 roku w Pszczynie.

Kurt Schwaen – niemiecki kompozytor, autor utworów orkiestrowych, intrumentalnych, wokalnych, muzyki kameralnej, urodził się w 1909 roku w Katowicach.

Hanna Malewska – polska prozaiczka, autorka powieści historycznych, redaktorka naczelna miesięcznika „Znak” w latach 1960 – 1973, urodziła się w 1911 roku w Jordanowicach.

Jacek Łukasiewicz – poeta, krytyk literacki, historyk literatury, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, urodził się w 1934 roku we Lwowie.

Adam Zagajewski – polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, tłumacz, nauczyciel akademicki, urodził się we Lwowie w 1945 roku.

21 czerwca

Alfred Roller – austriacki malarz, grafik i scenograf, tworzący w stylu secesji, profesor ASP w Wiedniu, zmarł w 1935 roku tamże.

Stanisław Frenkiel – polski malarz tworzący od 1948 roku w Wielkiej Brytanii, zmarł w 2001 roku w Londynie.

Gunther Alexander Schuller – amerykański kompozytor, dyrygent, pedagog, muzyk jazzowy, laureat nagrody NEA  Jazz Masters w 2008 roku, zmarł w 2015 roku w Bostonie.

22 czerwca

Teodor Leszetycki – polski pianista, kompozytor i wybitny pedagog, którego uczniami byli m.in. Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Friedman czy Elly Ney, urodził się w 1830 roku w Łańcucie.

Gwen John – walijska malarka, modelka Auguste Rodina, urodziła się w 1876 roku w Haverfordwest.

Zenon Kosidowski – polski pisarz, poeta i eseista, znany głównie ze szkiców popularnonaukowych poświęconych dziejom starożytnych cywilizacji i kultur, urodził się w 1989 roku w Inowrocławiu.

Erich Maria Remarque – niemiecki pisarz, dramaturg, dziennikarz, weteran I wojny światowej, urodził się w 1989 roku w Osnabruck.

Michał Choromański – polski pisarz i dramaturg, laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury, urodził się w 1904 roku w Jalizawietgradzie.

Tadeusz Konwicki – polski prozaik, scenarzysta i reżyser, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej, urodził się w 1926 roku w Nowej Wilejce.

Andrzej Krzysztof Waśkiewicz – polski poeta, krytyk literacki i edytor, współredaktor i redaktor wielu czasopism kulturalnych i antologii poetyckich, laureat Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, urodził się w 1941 roku w Warszawie.

22 czerwca

Henry Moore – angielski malarz pejzażysta zmarł w 1895 roku w Margate.

23 czerwca

Carl Reinecke – niemiecki kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, profesor berlińskiej Akademii Sztuki, autor utworów orkiestrowych, instrumentalnych, scenicznych i wokalnych, urodził się w 1824 roku w Altonie.

Dionisio Baixeras Verdaguer – hiszpański malarz i rysownik pochodzący z Katalonii, przedstawiciel naturalizmu, urodził się w 1862 roku w Barcelonie.

Tadeusz Kalinowski, pseudonim „Doktor” – polski malarz, scenograf i grafik, żołnierz AK i powstaniec warszawski, członek ZPAP, urodził się w 1909 roku w Warszawie.

Piotr Kępiński – polski poeta i krytyk literacki, redaktor, laureat Nagrody im. Leopolda Staffa, urodził się w 1964 roku w Poznaniu.

Gabriela Kurylewicz – polska filozofka, poetka, tłumaczka, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i kompozytorka, urodziła się w 1971 roku w Warszawie.

23 czerwca

Jan Ignacy Wodyński – polski malarz i wykładowca akademicki, zmarł w 1988 roku w Warszawie.

Wojciech Karolak – polski muzyk jazzowy, kompozytor, pianista, saksofonista, wirtuoz organów Hammonda, zmarł w 2021 roku w Warszawie.

24 czerwca

Jan Andrzej Morsztyn – polski poeta, polityk, podskarbi wielki koronny, sekretarz królewski, ambasador Rzeczypospolitej w Królestwie Francji, urodził się w 1621 roku w Raciborsku.

Jan Matejko – polski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy polskich, urodził się w 1838 roku w Krakowie.

Jan Stanisławski – polski malarz, jeden z głównych przedstawicieli polskiego modernizmu, urodził się w 1860 roku w Olszanie koło Korsunia.

Hugo Distler – niemiecki kompozytor, organista, prześladowany przez nazistów popełnił samobójstwo w wieku 35 lat, urodził się w 1908 roku w Norymberdze.

Jan Krupski – polski poeta, taternik i alpinista, instruktor narciarski i ratownik górski, przewodnik górski, urodził się w 1924 roku w Zakopanem.

Jan Leończuk – polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz, autor dwudziestu kilku książek, urodził się w 1950 roku w Łubnikach.

24 czerwca

Edith Södergran – poetka fińska tworząca w języku szwedzkim, jedna z najważnieszych przedstawicielek modernizmu, zmarła w 1923 roku.

Lodewijk Mortelmans – flamandzki kompozytor, dyrygent i pedagog, autor opery, utworów orkiestrowych i wokalnych, zmarł w 1952 roku w  Antwerpii.

25 czerwca

Gustave Charpentier – francuski kompozytor, autor utworów orkiestrowych, suit dramatycznych i oper, urodził się w 1860 roku w Dieuze.

Gabriele Mucchi – włoski malarz, grafik i architekt, przedstawiciel Nowego Realizmu, urodził się w 1899 roku w Turynie.

Władysław Wągiel – polski pisarz, poeta i działacz społeczny, urodził się w 1923 roku w Grudziądzu.

Joseph Arthur „Joe” Chambers – amerykański kompozytor, perkusista, pianista i wibrafonista jazzowy, urodził się w 1942 roku w Stoneacre.

Aldona Borowicz – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, laureatka Nagrody im. Witolda Hulewicza, urodziła się w 1949 roku w Sztumie.

25 czerwca

George Loring Brown – amerykański malarz pejzażysta i ilustrator, zmarł w 1889 roku w Malden.

Frederick Sandys – brytyjski malarz, rysownik i ilustrator wiktoriański zmarł w 1904 roku w Londynie.

Maryla Wolska – polska poetka młodopolska zmarła w 1930 roku we Lwowie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko