Paweł Krupka – XXIX Ciechanowska Jesień Poezji

0
122
Fot. Krzysztof Rólka

W dniach 4-5 października odbyła się XXIX edycja Ciechanowskiej Jesieni Poezji. Od pięknego, okrągłego jubileuszu dzieli nas zaledwie rok. Rok temu zaś organizator tego bogatego w wydarzenia festiwalu, Związek Literatów na Mazowszu, obchodził ćwierćwiecze swej działalności. Ciechanów w stosunku do swej wielkości, jest niezwykle prężnym ośrodkiem literackim. Niewiele miast tej wielkości w Polsce i poza granicami kraju może się poszczycić takim dorobkiem i aktywnością. Sprzyja jej niewątpliwie nagromadzone na małym obszarze wokół Ciechanowa imponujące dziedzictwo literatury. W sąsiedztwie Ciechanowa znajdują się bowiem dwa bardzo ważne miejsca tradycji literackiej: pałac Krasińskich w Opinogórze, mieszczący Muzeum Romantyzmu i dwór Świętochowskiego w Gołotczyźnie, w którym znajduje się Muzeum Pozytywizmu. W takim otoczeniu, tchnącym inspiracją głównych nurtów rozwojowych polskiej literatury, trudno się dziwić, że na Ziemi Ciechanowskiej powstaje wiele rozmaitego piśmiennictwa, a pisarze z dumą prezentują światu tradycje literackie regionu oraz swą wszechstronną twórczość.

Od wielu dziesięcioleci Ziemia Ciechanowska jest magnesem ogólnokrajowego i międzynarodowego życia literackiego. Gośćmi Ciechanowskiej Jesieni Poezji byli przez niemal trzy dekady pisarze i artyści pochodzący ze wszystkich regionów Polski i z wielu krajów świata. Nie zabrakło ich także w tegorocznej edycji festiwalu. Do Ciechanowa przybyli tym razem włoscy artyści z Włoch, śpiewaczka Dominika Zamara i pianista Ennio Cominetti, a także pisarze polonijni z różnych krajów europejskich. Spośród gości z innych regionów Polski na szczególną uwagę zasługuje z pewnością udział zasłużonego bydgoskiego pisarza i promotora literatury Dariusza Tomasza Lebiody oraz jego barwne i ciekawe opowieści. Prof. Lebioda oraz gospodyni festiwalu dr Teresa Kaczorowska, założycielka i prezeska Związku Literatów na Mazowszu, odebrali z rąk pisarek polonijnych Ingi Falkowskiej z Belgii i Barbary Orłowskiej z Niemiec Międzynarodową Nagrodę Literacką Paula von Heyse, przyznawaną od 2017 roku za zasługi twórcze i promocyjne.

Tradycją Ciechanowskiej Jesieni Poezji jest łączenie w programie festiwalu najnowszej twórczości członków Związku Literatów na Mazowszu z przypomnieniem dzieł klasycznych, któremu służą zwykle jubileusze. W obecnej edycji poświęcono szczególną Witoldowi Gombrowiczowi, którego Senat RP ogłosił jednym z patronów roku 2024. Innym ważnym stałym elementem festiwalu jest prezentacja bieżącego numeru rocznika Ciechanowskie Zeszyty Literackie. 26 numer czasopisma przedstawił jego redaktor Naczelny dr Piotr Kaszubowski, zasłużony literat i historyk Mazowsza oraz sekretarz Związku Literatów na Mazowszu.

Na bogaty program festiwalu złożyły się także liczne spotkania autorskie przeprowadzone w 15 instytucjach, wśród których dominowały okoliczne szkoły i biblioteki, dwa koncerty, a także modna od kilku lat w całym kraju Noc Poetów, na której autorzy czytali koleżankom i kolegom swe utwory. Nie zabrakło też, jak zawsze, uwagi wobec młodych twórców. Podczas festiwalu nastąpiło rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu poezji dla młodych twórców, a swój talent zaprezentowała publiczności młoda skrzypaczka Marta Skibińska.

Otwarty charakter ma natomiast konkurs „O laur Zygmunta z Opinogóry”, który miał na XXIX Ciechanowskiej Jesieni Poezji swą piątą odsłonę. Laureatkami zostały Anna Wojno, Julia Zaręba i Justyna Piątkowska. Po raz szósty przyznano Medal Zygmunta Krasińskiego. Tym razem otrzymał go iracki pisarz zasłużony dla polskiego życia literackiego i krzewienia polskiej literatury w krajach arabskich, dr Hatif Janabi, który przyjechał do Ciechanowa z Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie mieszka i tworzy. Medal Za Zasługi dla Ciechanowa otrzymał natomiast literat i naukowiec zajmujący się archeologią i historią regionu, Marek Janusz Piotrowski.

Tradycyjnym zwieńczeniem Ciechanowskiej Jesieni Poezji w pięknej opinogórskiej Oranżerii Muzeum Romantyzmu był galowy koncert z udziałem wspomnianych wyżej artystów z Włoch. Sukces i popularność festiwalu dowiodła po raz kolejny, że Ziemia Ciechanowska jest miejscem szczególnie gorącym na literackiej mapie Polski, a jego organizator, Związek Literatów na Mazowszu, w ciągu ćwierci wieku działalności stał się czołową instytucją kultury w regionie. Wyrazy uznania należą się także partnerom organizacyjnym, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, a także sponsorom, ciechanowskim władzom samorządowym, hotelowi Korona i firmie Cedrob. Dzięki efektywnemu partnerstwu publiczno-prywatnemu Ciechanów potrafi nadal przekraczać granice regionu i kraju i pozostaje ważnym, międzynarodowym ośrodkiem życia literackiego.

Polecam Czytelnikom obszerną, ilustrowaną relację z festiwalu: https://ciech24.pl/29-ciechanowska-jesien-poezji-2024/  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko