Kraczkowska Bożena

0
421
Bożena Kraczkowska. Fot. Bartek Cudnoch

Bożena Kraczkowska, Olsztyn

Urodziła się w 1962 r., w Świdniku k. Lublina. Od roku 1969 mieszka na Warmii i Mazurach. Ukończyła wyższe studia na wydziale pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, kierunek wychowanie muzyczne. Ukończyła także dziennikarskie studia podyplomowe Uniwesytet Warmińsko-Mazurski.

Przez wiele lat współpracowała z Radiem Olsztyn. Pracowała także jako dziennikarz i redaktor m.in. w Tygodniku Warmińskim, Kulisach Warmii i Mazur oraz Gazecie Olsztyńskiej. Jej artykuły ukazywały się w periodykach m.in. w Nowoczesnej Olsztyniance, Przeglądzie, Poradniku Domowym, Ruchu Muzycznym.

Obecnie pracuje w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Gietrzwałdzie, gdzie prowadzi sekcje gry na gitarze, kluby literackie oraz zajęcia teatralne. 

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Literatów Polskich O/Olsztyn (sekretarz), Stowarzyszenia Dziennikarzy RP O/Olsztyn. 

Autorka wierszy, opowiadań, powieści dla dzieci i młodzieży, tekstów piosenek, kompozytorka, wokalistka, fotografka.

W roku 2020 uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna.

Zadebiutowała w 1999 r. książeczką dla dzieci pt. Hipcio. Od tej pory wydała:

tomiki poezji – Da się żyć (2011), Flamingi (2015), Mój cień blues (7. zeszyt Trilinguis, trójjęzyczna seria wydawnicza WBP w Olsztynie). 

Powieści: Purpurowe Gniazdo (2014), Operacja Dexter (2019),

Zbiory opowiadań: Mały człowiek z wielkim psem (2014), Czubek (2018).

Nagrała i wydała autorskie płyty: Malachitowy las (2010), Blues na druga stronę (singiel), Wystarczy mnie lubić (2012).

Jej teksty śpiewają: Maryla Rodowicz, Cezary Makiewicz, Antoni  Królikowski, Katarzyna Sawczuk i in.

Twórczość Bożeny Kraczkowskiej znajdziemy także w polskich produkcjach filmowych np. w serialach Czas honoru – Powstanie (piosenka Dziewczyna z granatem); Bodo (piosenka Tancerka).

Ma na koncie kilka autorskich wystaw fotograficznych w Polsce i w Niemczech. Ważniejsze to: Baletnice i tancerze, bo maki nie są jedynie kwiatami, Maryla in blues, Śnieg biały, śnieg granatowy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko