Kunicka – Chudzikowska Bianka

0
554

Bianka Kunicka Chudzikowska – przede wszystkim kobieta, potem wszystko inne co się z tym wiąże.

Wrocławianka, z wykształcenia plastyk i kulturoznawca, z zamiłowania poetka i pisarka. Przez pryzmat kobiecości podgląda i ilustruje życie z jego wielowymiarowością i paradoksami. Pisze o uczuciach, o ludzkiej egzystencji, jej kontrowersjach i ułomnościach. Od zawsze mówi, że kocha słowo, a niekiedy nawet z wzajemnością.

Zadebiutowała biorąc udział w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Psychoskok, w którym zdobyła nagrodę za opowiadanie „Rewers”, które zostało wydane w postaci elektronicznej (ebook 2017). Skłoniło ją to do ukazania swoich tekstów szerszej publiczności i założenia strony oraz profilu poetyckiego w mediach społecznościowych zatytułowanego „pobrudzone szminką”, co zaowocowało  tomikiem poezji pod tym samym tytułem, który ukazał się w 2017 roku, niespełna dwa lata później ukazał się kolejny tomik „poparzone wrzątkiem” (2019), wydany pod patronatem ogólnopolskiej gazety Dziennik Trybuna, w którym kilkukrotnie były publikowane jej wiersze oraz portalu literackiego Literacki Wolny Eter. Ostatni to tomik „Żółć” (2020). Autorka wydała również powieść „Najprawdziwsza Fikcja” (2018 Wydawnictwo Oficynka), która została wyróżniona przez jury oraz otrzymała nagrodę czytelników w ogólnopolskim, niezależnym plebiscycie na powieść roku „Brakująca Litera 2018. Kolejna powieść pod tytułem „Na wieki wieków, Pani Amen” ukaże się w listopadzie 2020 roku.

Domeną autorki jest wszechstronność i różnorodność środków wyrazu. Świetnie czuje się zarówno na gruncie poezji, jak i prozy, w obu bawi się słowem i formą. Poezję ubiera w ramy sonetów, vilanelli, pantum, a czasami puszcza wolno z nurtem myśli, tworząc wiersze białe. Jest także autorką tekstów, a czasami pisze bajki dla dzieci.

Publikowana wielokrotnie w magazynach literackich jak „Nowe Myśli”, czy „Przestrzeń kultury”, brała też kilkukrotnie udział w audycjach radiowych.

Autorka prowadzi na Facebooku profil poetycki „pobrudzone szminką”

https://www.facebook.com/pobrudzoneszminka

oraz stronę autorską

https://www.facebook.com/Bianka.PobrudzoneSzminka/

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko