Zakończyła się Warszawska Jesień Poezji

0
138

Zakończyła się Warszawska Jesień Poezji

 

Fot. Wacław TurekWyjątkowy charakter miał tegoroczny 42. Międzynarodowy Festiwal Warszawska Jesień Poezji. Poprzedził go otwarty konkurs na udział w festiwalu pisarzy polskich. Uczestniczyć w nim mogli nie tylko członkowie Związku Literatów Polskich – największej organizacji zrzeszającej pisarzy polskich, ale również członkowie innych organizacji  a także pisarze nie zrzeszeni. Po rozstrzygnięciu konkursu okazało się, że udziałem w festiwalu zainteresowani byli nie tylko poeci zrzeszeni w ZLP, ale także wybitni poeci , członkowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także poeci  z innych organizacji pisarskich i poeci nie zrzeszeni. – Pokazuje to, jak ważna dla polskich twórców jest możliwość prezentowania swych utworów na tym wyjątkowym forum, wymiana doświadczeń, a także możliwość publikacji wierszy w towarzyszącej każdej Warszawskiej jesieni poezji antologii.

 

     Festiwal odbył się w okresie  10-13 Października 2013 r.  Uczestniczyło w nim 61. poetów polskich i  25 poetów zagranicznych: Danii z Estonii, Litwy, Austrii, Węgier, Serbii, Niemiec, , Gruzji, Rosji , Czech i Słowacji, Chin, Wietnamu.

 

Fot. Wacław Turek          Gościem honorowym tegorocznej jesieni była Dania.  Reprezentowało ją  trzech wybitnych poetów: Nils Hav, Marianne Larsen, Peter Laugesen. Towarzyszyła im wybitna pianistka, profesor akademii muzycznej w Kopenhadze Chistine Bjorkoe – prywatnie żona  poety Niasa Hava- której recitale uświetniły nie tylko Wieczór Poezji Duńskiej ale także kilka innych imprez. Zaprezentowany został jej recital także w Radziejowicach z okazji odsłoniecia pomnika Wojciecha Siemiona i w Stawisku na spotkaniu poświeconym życiu i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza.

      Do najważniejszych imprez festiwalu należały Także: Wieczór poetów słowiańskich i Wieczór galowy poetów zagranicznych.

 

   Dzięki konkursowi na tegorocznym festiwalu pojawiło się wielu poetów, którzy nie uczestniczyli w poprzednich edycjach tej imprezy. W związku z tym zorganizowane zostało spotkanie z nimi „Ich pierwsza jesień”, na którym mieli możliwość zaprezentowania swych wierszy.

 

    Bardzo ważna było także spotkanie poświecone prezentacji „Zaułka Wydawniczego Pomyłka”, nowemu poematowi  Elżbiety Musiał Pt. „Ars moriendi” i tomu wywiadów Ryszarda Ulickiego „Ludzie jak kamienie milowe”.

 

Fot. Wacław Turek     Festiwalowi jak zwykle towarzyszyły spotkania poetyckie w bibliotekach i domach kultury i lekcje poetyckie w warszawskich szkołach.

 

     W opinii publiczności i uczestników festiwalu był to jeden z najciekawszych i najlepiej zorganizowanych festiwali Warszawska Jesień Poezji.  Wyrażali ją nie tylko poeci i uczestnicy polscy, ale także – co jest szczególnie cenne – goście zagraniczni.

 

   I stało się tak pomimo bardzo skromnych środków finansowych – Miasto Stołeczne Warszawa, które powinno być głównym sponsorem tego festiwalu , nie dało ani grosza. Dlatego w Festiwalu mogło uczestniczyć tylko 90. poetów.

 

   Na szczęście finansowo wsparło  w tym roku imprezę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  ZAIKS. Fundacja BRE BANKU i Duński Instytut Kultury . Patronem medialnym Festiwalu była radiowa  „Trójka”.

pd.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko