Komiksy pod redakcją Witolda Tkaczyka

2
88


KOMIKS:

Tytuł: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”
Wydanie 2 (pierwsze albumowe w kolorze)
Seria: Tożsamość i Wiara
Wydawca: Zin Zin Press

ISBN 978-83-62449-20-0
cena okładkowa 29,90 zł/egz.

Autorzy:
Maciej Jasiński (scen.)
Krzysztof Wyrzykowski – rysunki i okładka dr B. Janicki – dodatek edukacyjny – zadania do pracy z uczniami
Witold Tkaczyk – tekst historyczny

Parametry:
– format A4 (210×297 mm);
– objętość 32 strony (kolor), okładka miękka, oprawa klejona, grzbiet;
– nakład 2 tys. egz.
– publikacja zawiera komiks oraz teksty, zdjęcia archiwalne, konspekt lekcji.

Treść:
Komiks przedstawia ostatni rok życia kapelana ,,Solidarności”, począwszy od 12 grudnia 1983 r. aż do porwania (19 października 1984 r.) i tragicznej śmierci z rąk funkcjonariuszy SB.  Pokazane są szykany, jakim był poddawany duchowny, rewizje, przesłuchania, prowokacja i aresztowanie oraz wcześniejsze próby zamachu na księdza. Komiks ma charakter paradokumentalny, mocno opiera się na faktach, choć zawiera także fragmenty fabularyzowane.

Kolejne tomy serii „Tożsamość i Wiara”:
„Jan Paweł II. Pielgrzymka do Polski 1979” (listopad 2023)
„Prymas Stefan Wyszyński. Naprawdę święty człowiek” (2024)
„Ksiądz Jan Macha. Historia śląskiego Hanika” (2024)
„Święta Faustyna. Jezu ufam tobie” (2024)


Witold Tkaczyk – z wykształcenia architekt i historyk sztuki, z zawodu dziennikarz, grafik, projektant, pasjonat sztuki komiksu, krytyk, autor komiksów historycznych, w l. 1993-2004 redaktor prowadzący i wydawca Magazynu Komiksów AQQ, od 1995 prowadzi wydawnictwo komiksowe Zin Zin Press, skupiające się obecnie na tworzeniu i publikowaniu komiksów historycznych o charakterze edukacyjnym.


KOMIKS
We francuskim Angoulême startuje największy europejski festiwal komiksu

Autor Witold Tkaczyk/Zin Zin Press
podpis: Grzegorz Rosiński jest gwiazdą komiku zarówno w Polsce jak i we Francji. Tutaj podczas spotkania na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w październiku ub. roku.

Już w czwartek, 25 stycznia, rozpoczyna się we francuskim Angoulême międzynarodowy festiwal komiksu. To największa i najważniejsza w Europie impreza poświęcona temu literacko-plastycznemu gatunkowi. Potrwa do 28 stycznia br. W tym roku będzie to już 51. edycja festiwalu.

Głównym bohaterem tegorocznego festiwalu będzie komiks kanadyjski. Brytyjski krytyk sztuki komiksu Paul Gravett, znany też polskiej publiczności z wizyt na festiwalu komiksu w Łodzi, określa go jako „spektakularny”. Za szczególnie godne uwagi w powodzi spotkań i wystaw wymienia wystawy legendarnych autorów mangi Hiroaki Samura (stworzył projekt festiwalowego plakatu) oraz Moto Hagio – oboje przybędą do Angoulême.

Poza tym przedstawiona zostanie wystawa ubiegłorocznego laureata Grand Prix – Riada Sattouf’a, autora hitowego „Arab of the Future”, wystawy Lorenzo Mattotti’ego, Nine Antico, Thierry Smolderena i in. Ostatni dzień festiwalu dedykowany jest młodszym czytelnikom i ich rodzicom – to tzw. „Family Sunday” oraz „Quartier Jeunesse”.

Podczas festiwalu przyznawanych i wręczanych jest wiele nagród w różnych kategoriach (np. dla młodych autorów, dla scenarzystów, dla studentów i uczniów uczestniczących w konkursach, za komiks o tematyce ekologicznej czy za najlepszą serię komiksową) z tą najważniejszą – Grand Prix za najlepszy album komiksowy roku.

Impreza, która ma charakter targów książki, jest dla miłośników komiksu okazją do spotkania ulubionych autorów, otrzymania autografów (często z rysunkami), uczestnictwa w spotkaniach ze światowymi gwiazdami sztuki komiksu oraz zakupu nowości wydawniczych po atrakcyjnych cenach.

To także okazja dla wydawców do zawierania wielu kontraktów na zagraniczne wydania komiksów, czemu służy specjalna strefa i punkty programu, kiedy poszczególne kraje prezentują swe najlepsze utwory i gdzie analizuje się światowe trendy w dziedzinie komiksu.

Bilety na cztery festiwalowe dni kosztują 45 euro (dorośli) i 25 euro (nastolatki 11-17 lat), dzieci do lat 11 wchodzą bezpłatnie. Godziny otwarcia imprezy od 10 do 17 (w niedzielę do 18).

W Polsce, gdzie komiksy stale zyskują na popularności, największym wydarzeniem poświęconym komiksom jest doroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Jesienią ub. roku, podczas 34. edycji tej imprezy, otwarto w Łodzi Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Zainteresowani festiwalem komiksu w Angoulême mogą zapoznać się ze szczegółowym programem imprezy w języku angielskim:

https://www.bdangoulemepro.com/upload/2024_FIBD_PressKit.pdf.

Witold Tkaczyk

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko