Anna Łyczewska – SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
50
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

10 stycznia

Antoni Jan Strzałecki – malarz, konserwator zabytków, dekorator i kolekcjoner dzieł sztuki (większość zgromadzonych dzieł przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie), uczestnik powstania styczniowego, urodził się w 1844 roku.

Kōyō Ozaki – japoński poeta, pisarz i dziennikarz, autor powieści i popularyzator poezji haiku, urodził się w Edo ( Tokio ) w 1868 roku.

W 1907 roku w Warszawie urodził się  poeta, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Polskiego PEN Clubu za przekłady poezji rosyjskiej – Seweryn Pollak.

Ester Mägi – estońska kompozytorka i pedagog, urodziła się w 1922 roku w Tallinie. Jej twórczość obejmuje liczne pieśni chóralne i solowe, ale także wielkie formy orkiestrowe.

10 stycznia

Benjamin Godard – francuski kompozytor i skrzypek, który za życia cieszył się ogromną sławą, zmarł w Cannes w 1895 roku.

Szkocka malarka tworząca w stylu secesji – Margaret MacDonald zmarła w osamotnieniu i biedzie w 1933 roku w Chelsea. Doceniono ją dopiero po śmierci.

Jaroslav Seifert – wybitny czeski poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1984 rok, autor 30 książek, zmarł w Pradze w 1986 roku.

 Wolfgang Dauner – niemiecki pianista i kompozytor jazzowy, twórca muzyki radiowej, filmowej i telewizyjnej, powszechnie nazywany Flo, zmarł 4 lata temu w Stuttgarcie.

11 stycznia

Norweski kompozytor i pedagog muzyczny, twórca utworów na fortepian i skrzypce, symfonicznych i wokalnych – Christian August Sinding urodził się w 1856 roku w Kongsbergu.

Jean-Yves Lechevallier – francuski malarz i rzeźbiarz, laureat konkursu poświęconego Europie w dwudziestą rocznicę traktatów rzymskich za rzeźbę Płomień Europy z 1977 roku, urodził się w Rouen w 1946 roku.

Tahar Djaout – algierski poeta, pisarz, dziennikarz tworzący w języku francuskim, urodził się w 1954 roku w Azeffoun. Żył 39 lat, zginął zamordowany przez algierskich islamistów.

 11 stycznia

Ada Negri – włoska poetka i pisarka, zmarła w Mediolanie w 1945 roku. Jej najbardziej znane zbiory to Pieśni niedoli i Burze.

Szwajcarski rzeźbiarz i malarz aktywny we Francji Alberto Giacometti zmarł w Chur w 1966 roku. Głównym tematem, z którym się mierzył, było przedstawianie ludzi w ich egzystencjalnym cierpieniu.

Jurij Mykołajowycz Kosacz – ukraiński poeta, prozaik, dramaturg i redaktor, bratanek Łesi Ukrainki, zmarł w USA w 1990 roku.

Wielokrotnie nagradzana ustralijska kompozytorka, pianistka, poetka i pedagog Miriam Hyde zmarła w Sydney w 2005 roku.

12 stycznia

Chrystian Breslauer – polski malarz pejzażysta i nauczyciel malarstwa urodził się w 1802 roku w Warszawie.

W 1837 roku w Królewcu urodził się wielbiciel twórczości Roberta Schumanna, niemiecki kompozytor i pedagog, przedstawiciel romantyzmu – Adolf Jensen.

John Singer Sargent – amerykański malarz, portrecista i pejzażysta, który nadal jest popularny i ceniony, urodził się w 1856 roku we Florencji.

George Duke – amerykański kompozytor, pianista i wokalista jazzowy urodził się w 1946 roku w San Rafael.

Japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej, laureat Nagrody Franza Kafki i Nagrody Asahi, maratończyk Haruki Murakami urodził się w 1949 roku w Kioto. Mieszka w USA.

12 stycznia

Polski artysta malarz i pisarz, major Wojska Polskiego, więzień rosyjskich łagrów, współtwórca paryskiej Kultury, Józef Czapski zmarł w 1993 roku we Francji.

Krzysztof Gąsiorowski – poeta, krytyk literacki i eseista, autor 14 tomików wierszy i kilku książek krytycznoliterackich, zmarł w 2012 roku w Warszawie.

13 stycznia

Ignacy Marceli Komorowski  – polski kompozytor i wiolonczelista, autor popularnych w XIX wieku pieśni ( m.in. Kaliny do słów T. Lenartowicza ) urodził się w Warszawie w 1824 roku.

Znakomita, amerykańska malarka impresjonistyczna Lilla Cabot Perry urodziła się w 1848 roku w Bostonie.

Jurgis Kunčinas – litewski poeta, prozaik i tłumacz głównie pisarzy niemieckojęzycznych, urodził się w 1947 roku w Olicie. Jego najbardziej znaną powieścią jest Tula przetłumaczona na język polski.

13 stycznia

Roman Szwoynicki – polski malarz, uczestnik powstania styczniowego, sybirak, uczeń Wojciecha Gersona, zmarł w Radach w 1915 roku.

Jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, eksperymentator literacki, tworzący w języku angielskim Irlandczyk James Joyce  zmarł w Zurychu w 1941 roku.

Sonny Clark – amerykański pianista i kompozytor jazzowy zmarł w 1963 roku w Nowym Jorku.

Michael Brecker – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, zdobywca 15 Nagród Grammy, zmarł w Nowym Jorku w 2007 roku.

14 stycznia

Czołowa przedstawicielka impresjonizmu, francuska malarka Berthe Morisot urodziła się w 1841 roku w Bourges.

W 1857 roku urodziła się w Cincinnati amerykańska malarka tworząca w Waszyngtonie Alice Pike Barney.

Kenny Wheeler – kanadyjski trębacz, kompozytor i pedagog jazzowy urodził się w 1930 roku w Toronto. Stworzył ponad 100 kompozycji.

90 lat temu urodził się w Warszawie pisarz i scenarzysta filmowy, autor m.in. Pierwszego kroku w chmurach, Ósmego dnia tygodnia czy Następnego do raju – Marek Hłasko.

Anchee Min – chińska malarka, fotografik, muzyk i pisarka, więziona w obozie pracy, mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych, urodziła się w 1957 roku w Szanghaju.

14 stycznia

Stephen Heller – węgierski kompozytor i pianista okresu romantyzmu zmarł w 1888 roku w Paryżu.

Lewis Carroll – matematyk, profesor Oxfordu, poeta, pisarz i fotograf, autor Alicji w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra, zmarł w 1898 roku w Guildford.

P.K. Page (Patricia Kathleen Page ) – nestorka współczesnej poezji kanadyjskiej i uznana malarka zmarła w 2010 roku w Oak Bay.

Juan Gelman – argentyński poeta, laureat Nagrody Cervantesa zmarł w 2014 roku w Meksyku. W 2013 roku jego Wiersze wybrane ukazały się w tłumaczeniu na język polski.

Polski malarz, profesor ASP w Gdańsku Andrzej Dyakowski zmarł w 2022 roku.

15 stycznia

Giovanni Segantini – włoski malarz tworzący w nurcie naturalistycznego realizmu, malujący własną techniką dywizjonizmu, urodził się w 1858 roku w Arco koło Trydentu.

Elie Siegmeister – amerykański kompozytor, którego muzyka łączy elementy kultury wysokiej i popularnej ( bluesa, jazzu i swingu ), urodził się w 1909 roku w Nowym Jorku.

Cztery lata później urodziła się w Adelajdzie australijska kompozytorka, pianistka, poetka i pedagog muzyczny Miriam Hyde.

Jan Maria Gisges – poeta, prozaik oraz autor sztuk scenicznych, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, przyszedł na świat w Nisku w 1914 roku.

15 stycznia

W 1961 roku urodził się w Warszawie Andrzej Pronaszko – malarz, scenograf, pedagog, reprezentant  awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku.

Jack Teagarden, właśc. Weldon Leo Teagarden – amerykański wokalista i puzonista jazzowy, zmarł w 1964 roku w Nowym Orleanie.

W 1970 roku zmarł w Nowym Jorku litewski pianista i kompozytor Vytautas Bacevičius, brat Grażyny Bacewicz (kompozytorki i skrzypaczki) i poetki Wandy Bacewicz.

16 stycznia

Eugène Carrière – francuski malarz i grafik, litograf i autor fresków m.in. w Sorbonie, którego twórczość miała wpływ na Picassa i Matisse’a, urodził się w 1849 roku.

Susan Sontag – amerykańska pisarka i eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka praw człowieka, prezeska amerykańskiego PEN Clubu, urodziła się w 1933 roku w Nowym Jorku.

W 1953 roku urodził się w Skalbmierzu poeta, autor kilkunastu tomików wierszy, laureat prestiżowych nagród – Zdzisław Antolski. Zmarł 4 grudnia 2023 roku w Kielcach.

16 stycznia

Szwajcarski malarz, rzeźbiarz, grafik i projektant tworzący w nurcie neoromantyzmu i symbolizmu – Arnold Böcklin zmarł w 1901 roku w San Domenico di Fiesole.

Henryk Czyż – kompozytor, dyrygent, pisarz i pedagog, żołnierz AK, więzień sowieckiego obozu w Kaludze, twórca muzyki klasycznej i współczesnej, zmarł w 2003 roku w Warszawie.

Kompozytor, pianista i pedagog jazzowy Marcin Małecki ( z Trio wydał płytę pt. Odyseja kosmiczna )zmarł w 2008 roku w Warszawie.

17 stycznia

Kazimierz Sichulski – malarz, rysownik, grafik i karykaturzysta, profesor ASP w Krakowie, reprezentant folklorystycznego nurtu Młodej Polski, współtwórca kabaretu Zielony Balonik, urodził się w 1879 roku we Lwowie.

Wybitny pianista, kompozytor i pedagog Jerzy Lefeld, autor muzyki orkiestrowej i kameralnej, utworów na fortepian i pieśni, urodził się w 1898 roku w Warszawie.

Amerykański pianista i kompozytor jazzowy, Laureat NEA Jazz Masters Award 2010, Cedar Walton urodził się w 1934 roku w Dallas.

Józef Baran – znakomity poeta, autor kilkudziesięciu książek poetyckich, laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, urodził się w Borzęcinie w 1947 roku.

17 stycznia

Polska kompozytorka i skrzypaczka pochodząca z rodziny o tradycjach muzycznych, koncertująca na całym świecie – Grażyna Bacewicz zmarła w Warszawie w 1969 roku.

Don Camillo Jose Cela – pisarz i arystokrata hiszpański, twórca stylu zwanego tremendryzmem, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1989 roku, zmarł 22 lata temu w Madrycie.

Jeden z najważnieszych twórców muzyki w Polsce, kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, autor tekstów piosenek – Czesław Niemen zmarł w 2004 roku w Warszawie.

Poeta, tłumacz, krytyk literacki, wybitny znawca zielarstwa, regionalista i samorządowiec Janusz Marian Kawałko zmarł w 2017 roku w Lublinie.

18 stycznia

Joseph Matthäus Aigner – austriacki malarz portrecista, teoretyk sztuki, pracujący także

dla galerii narodowej w Meksyku, urodził się w 1818 roku w Wiedniu.

Zdzisław Piotr Jasiński – malarz, rysownik i akwarelista, uczeń Wojciecha Gersona, autor części fresków na plafonie Filharmonii Warszawskiej, urodził się w 1863 roku.

Pisarka i poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci – Małgorzata Strzałkowska urodziła się w 1955 roku w Warszawie.

18 stycznia

Angielski prozaik i poeta Joseph Rudyard Kipling – znany przede wszystkim dzięki Księdze dżungli, zmarł w Londynie w 1936 roku.

Kazimierz Przerwa – Tetmajer – poeta, nowelista, powieściopisarz, przedstawiciel Młodej Polski, zmarł w Warszawie w 1940 roku.

Feliks Nowowiejski – kompozytor późnoromantyczny, dyrygent i pedagog, wirtuoz organista, twórca melodii do Roty, zmarł  w 1946 roku w Poznaniu.

19 stycznia

Edgar Allan Poe – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor, który zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej, urodził się w 1809 roku w Bostonie.

Francuski malarz, którego twórczość stanowi pomost między impresjonizmem a kubizmem, Paul Cézanne urodził się w 1839 roku w Aix – en – Provence.

Henryk Jan Szczygliński – malarz i grafik, legionista i uczestnik wojny polsko – bolszewickiej, urodził się w 1881 roku w Łodzi.

Amerykański pianista i kompozytor jazzowy Horace Parlan, który wypracował indywidualny styl gry, urodził się w 1931 roku w Pittsburghu.

19 stycznia

Adam Włodek – poeta, tłumacz i redaktor, autor dziesięciu tomików, pierwszy mąż Wisławy Szymborskiej, zmarł w 1986 roku w Krakowie.

W 1949 roku urodził się w Szczecinie polski kompozytor i pedagog, autor utworów orkiestrowych i kameralnych – Zbigniew Bagiński.

20 stycznia

Karol Kazimierz Sienkiewicz – polski poeta, tłumacz, historyk, wydawca, publicysta, działacz społeczno-polityczny, kierownik Biblioteki Czartoryskich w Puławach i współtwórca Biblioteki Polskiej w Paryżu, urodził się w 1793 w Kalinówce.

Ernest Amédée Chausson – francuski kompozytor, prekursor impresjonizmu w muzyce, promotor młodych twórców, m.in. Debussy’ego, urodził się w 1855 roku w Paryżu.

W 1876 roku urodził się w Krakowie pianista, kompozytor, pedagog i wynalazca, od 1926 roku tworzący w USA – Józef Kazimierz Hofmann. Opatentował ponad 70 wynalazków.

20 stycznia

Józef Holewiński – artysta malarz, drzeworytnik, ilustrator, jeden z nawybitniejszych ksylografów, zmarł w Warszawie w 1917 roku.

Gerry Mulligan – amerykański muzyk jazzowy, saksofonista, pianista i kompozytor, bliski współpracownik Milesa Davisa, reformator cool jazzu, zmarł w 1996 roku w Darien.

Grigorij Kanowicz – litewski poeta, pisarz, eseista, scenarzysta i tłumacz, Laureat Litewskiej Narodowej Nagrody Literackiej, tworzący w jidysz, w językach litewskim i rosyjskim, zmarł w Tel Avivie w 2023 roku.

21 stycznia

Antoni Wincenty Rutkowski – świetnie zapowiadający się polski kompozytor, pianista i pedagog, uczeń Moniuszki, Żeleńskiego i Noskowskiego, urodził się w 1859 roku w Warszawie. Zmarł w wieku 27 lat.

Stanisława Fleszarowa-Muskat – poetka, powieściopisarka, publicystka i dramaturg, autorka ponad 700 różnych utworów, urodziła się w 1919 roku w Siennowie.

W 1948 roku urodził się w Kotlicach artysta malarz, rysownik i grafik Franciszek Maśluszczak. Jego losy opisała Hanna Krall w opowiadaniu Malarnia z o.o.

21 stycznia

Stanisław Młodożeniec – poeta, prozaik i dramatopisarz, współtwórca futuryzmu, zmarł w Warszawie w 1959 roku.

Ukraiński malarz, grafik, litograf i ilustrator pochodzenia żydowskiego tworzący we Francji, Michel Adlen  zmarł w Paryżu w 1980 roku.

W 1989 roku zmarł w Spokane amerykański pianista jazzowy, lider zespołów Billy Lee Tipton, który oszukał świat, gdyż tak naprawdę był kobietą, co ujawniono dopiero po jego śmierci.

Jan Geppert – artysta malarz, pejzażysta i abstrakcjonista, który wystawiał obrazy w galeriach na całym świecie, zmarł w 2017 roku w Warszawie.

22 stycznia

Genialny poeta i prozaik, krytyk literacki, czołowy przedstawiciel dwudziestolecia międzywojennego Bolesław Leśmian urodził się w 1877 roku w Warszawie.

Francis Picabia – francuski malarz i poeta, jeden z najbardziej wpływowych artystów XX wieku, urodził się w 1879 roku w Paryżu.

W 1921 roku urodził się w Warszawie Krzysztof Kamil Baczyński – poeta czasu wojny, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów. Zachowały się wszystkie jego dzieła: ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Zginął 4. dnia powstania warszawskiego.

22 stycznia

Henryk Grabiński – autor pejzaży i urokliwych akwarel, nauczyciel m.in. Jacka Malczewskiego i Maurycego Gottlieba, zmarł we Lwowie w 1903 roku.

Frederik Rung – duński kompozytor, autor symfonii, koncertów, utworów kameralnych i pieśni, zmarł w Kopenhadze w 1914 roku.

Polski malarz, rzeźbiarz, ceramik i nauczyciel Stefan Policiński zmarł w Częstochowie w 1978 roku.

Ursula Le Guin – amerykańska pisarka fantasy i SF o polskich korzeniach,, wielokrotnie wyróżniana nagrodami Hugo i Nebula, zmarła w 2018 roku w Portlandzie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko