Tomasz Miłkowski – Uroda banału

0
32

„Nasze miasto” Thortona Wildera uchodziło po triumfalnym wejściu na amerykańskie sceny (1938) za utwór eksperymentalny i rewolucjonizujący myślenie o teatrze. Dzisiaj jego programowy minimalizm to poszarzała klasyka, której odkrycia nie podniecają świeżością, ale to wciąż dobry materiał do grania – zwłaszcza do aktorskich ćwiczeń. Toteż wybór tego dramatu dla „Sceny Debiutów” Teatru WARSawy wydaje się szczęśliwy: wszyscy młodzi aktorzy skorzystali z szansy, aby zbudować soczyste postacie mieszkańców prowincjonalnego miasta, toczących codzienne życie bez szczególnych wzlotów i upadków. Ale to dość, aby pokazać skalę wrażliwości i warsztatowego przygotowania do znaczącego istnienia na scenie. Opieka reżyserska Adama Sajnuka sprawiła, że młodzi wykonawcy rysowali swoich bohaterów delikatną, choć wyraźną kreską, a dzięki temu spektakl o banalnym życiu okazał się  niebanalnym odkryciem.

Tomasz Miłkowski

NASZE MIASTO Thorntona Wildera, tłum. Jacek Poniedziałek, reż. Adam Sajnuk, kostiumy Katarzyna Adamczyk, Teatr WARSawy – Społeczna Scena Debiutów, premiera 29 stycznia 2023, Instytut Teatralny.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko