Kusek Karolina

0
784

Karolina Kusek (ur.1940, Tarnopol) – wrocławska poetka, dziennikarka, autorka fraszek, aforyzmów, złotych myśli i tekstów piosenek. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej (klasa skrzypiec) we Wrocławiu, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Pracowała w Wydawnictwie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, a następnie jako dziennikarka w ,,Słowie Polskim” i ,,Słowie Powszechnym”.

Debiutowała w 1970 roku wierszem  A sio rakieto! w czasopiśmie ,,Miś”. W 1982 r. wydała zbiór poezji dla dzieci pt. ,,Słonecznikowe nutki.  Jest autorką 28 zbiorów poezji, głównie dla dzieci i o dzieciach, takich jak:,,Na Ziemi i wyżej”, ,,Spacerkiem przez pole”, ,,Barwy Lata”, ,,Twoje słowa”, ,,Z babcią za rękę” ,,Moje Krajobrazy”, ,,Malowane Słońcem”, ,,Obrazki z naszego dzieciństwa”, ,,W stronę słońca”, ,,Atramentowym szlakiem”, ,,Za głosem serca”, ,,Pomiędzy świtem a zmierzchem”, ,,Objęłam spojrzeniem świat dziecka”, ,,Dzieci Marsa” i in.

Jest także autorką poetyckiej wersji ,,Dziadka do orzechów wg Hoffmanna, na premierowe przedstawienie baletu w Operze Wrocławskiej (1998) oraz dramatu scenicznego ,,Tajemniczy cień”(2013).

Karolina Kusek jest wielką orędowniczką praw i ochrony dziecka, bo jak mówi-DZIECKO jest największym dobrem i nadzieją świata, któremu należy się szacunek, godne dzieciństwo, miłość i rozwój. W swojej poezji autorka skupia się na świecie dziecka – jego życiu, doznaniach, emocjach.  Pokazuje świat widziany oczyma dziecka, który często różni się od tego jak widzą go dorośli. W wielu wierszach autorka przywołuje także czasy wojny, a w nich niewyobrażalny dramat dzieci.

Twórczość Karoliny Kusek jest swoistym testamentem pamięci i przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Autorka w literackiej formie apeluje zarówno do dorosłych o zwrócenie uwagi na problemy i dramaty dzieci we współczesnym świecie, jak również kieruje słowa do dziecka, starając się ukierunkować jego wrażliwość na piękno, trwałość i kruchość świata, harmonię w przyrodzie, mądrość odwiecznych praw natury, którego człowiek jest nierozerwalną cząstką.

Wiele utworów Karoliny Kusek zostało opublikowanych w czasopismach pedagogicznych, prasie ogólnopolskiej i regionalnej, antologiach poezji dla dzieci oraz podręcznikach dla szkół i przedszkoli. 

Poezje Karoliny Kusek zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na język angielski, chiński, czeski, esperanto, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski i in.

Karolina Kusek została wyróżniona m.in.: Nagrodą Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej, Nagrodą Literacką im. Klemensa Janickiego, statuetką Feniks (nagroda ekspresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego), srebrnym medalem Labor Omnia Vincit – (Praca wszystko zwycięża) im. Hipolita Cegielskiego, a także Europan Medal of Poetry and Art – Homer (Europejski Medal Poezji i Sztuki – Homer). Jest też wielokrotną laureatką plebiscytu Wpływowa Kobieta Dolnego Śląska, a także finalistką plebiscytu Osobowość Roku 2017. W 2018 roku Karolina Kusek otrzymała III finałowe miejsce w plebiscycie 20-cia Najbardziej Wpływowych Kobiet Dolnego Śląska. Był to  plebiscyt zorganizowany wyłącznie dla przedstawicieli mediów (redaktorów naczelnych, redaktorów działów, dziennikarzy, krytyków, ekspertów i fotoreporterów).

Od wielu lat, w szkołach i bibliotekach na terenie całego kraju, organizowane są konkursy literackie im. Karoliny Kusek, a także wystawy artystyczne i przedstawienia inspirowane twórczością poetki.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko