KRALL Hanna

0
377

Hanna KRALL

ur. 20 maja 1937 w Warszawie, pisarka i reportażystka, znana i ceniona na całym świecie. Absolwentka Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jako reporterka debiutowała w roku 1957 na łamach „Życia Warszawy”, którego redaktorką była w latach 1955-1965. Moskiewska korespondentka tygodnika „Polityka” w okresie 1966-1969, następnie jego redakorką (1970-1981). Współpracowała z wieloma periodykami, m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Odrą”, „Gazetą Wyborczą”. W 1981-1987 zastępczyni kierownika literackiego Zespołu Filmowego „Tor”.

Hanna Krall jest nie tylko wielką damą polskiego reportażu. Jest ona także mistrzynią reportażu-opowiadania o szczególnych walorach artystycznych, jak też poznawczych, dokumentacyjnych, faktograficznych. Przede wszystkim jest niestrudzoną, sumienną i rzetelną dokumentatorką okupacyjnych losów Żydów polskich i związanych z nimi Polaków. Swymi najważniejszymi książkami: Zdążyć przed Panem Bogiem (1977), Sześć odcieni bieli (1978), powieści Sublokatorka (1985), Hipnoza (1989), Dowody na istnienie(1995), Tam już nie ma żadnej rzeki (1998), To ty jesteś Daniel (2001), Wyjątkowo długa linia (2005, nominacja do nagrody Nike) – niewątpliwie zasłużyła na miano sprawiedliwej wśród pisarzy tematu żydowsko-polskiego. Hanna Krall nie oskarża, nie potępia, nie feruje pochopnych wyroków, lecz cierpliwie, dociekliwie, mądrze i uważnie gromadzi fakty, które mówią zarówno o podłości, jak i szlachetności ludzkiej w sytuacjach zagrożenia, o heroizmie, jak i o tchórzostwie, o bezinteresowności, jak też o pazerności i okrucieństwie. Pisarsko-badawcza rzetelność i poczucie sprawiedliwości to cechy przesądzające o wielkości tego dzieła. Nic dziwnego, że cieszy się ono zainteresowaniem i szacunkiem czytelników z wielu krajów (przekłady na liczne języki, liczne nagrody i wyróżnienia krajowe i zagraniczne).

W dorobku Hanny Krall są też utwory poświęcone innym tematom, m.in. losom Polaków uwikłanych w politykę i historię, jednak jest ona niewątpliwie pisarką jednego tematu.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko