Robert Gliński odebrał Treugutta   

0
118
fot. Marzena Dobosz

Robert Gliński odebrał Nagrodę im. Stefana Treugutta przyznawaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT Polska AICT)/ Klub Krytyki Teatralnej SDRP za osiągnięcia w Teatrze Telewizji. Lasureat otyrzymał ją za reżyserię spektaklu “Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” wg Witolda Gombrowicza na podstawie scenariusza Jana Bończy Szabłowskiego.

Wręczając dyplom, zaprojektowany przez artystę grafika Janusza Golika, Tomasz Miłkowski, prezes polskiej sekcji AICT przypomniał pokrótce dokonania filmowe Laureata (niezapomniany i wielokrotnie nagradzany obraz „Cześć Tereska”), a także pokaźny dorobek w dziedzinie reżyserii teatralnej – w tym Teatru Telewizji, który zapoczątkował spektakl oparty na bajkach Aleksandra Fredry. Przytoczył także w całości recenzję Romana Pawłowskiego ze spektaklu telewizyjnego opartego na utworze Icyka Mangera „Księga raju”, wskazującą na wyjątkową zdolność Laureata do przenikania ducha wystawianego dzieła. „Przez godzinę czułem się jak w raju” – kończył swoją recenzję Pawłowski.

Tak samo można było się pooczuć po emisji „Biesiady u Hrabiny Kotłubaj”, przedstawienia w każdym  detalu Gombrowiczowskego.

Po części „ceremonialnej” toczyła się trwająca około dwóch godzin rozmowa z Laureatem przy okrągłym stole, przesycona atmosferą kulis spektaklu i warsztatu reżysera. Całość spotkania będzie można prześledzić na You Tube AICT Polska.

Yorick

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko