Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
118

Paweł Kuszczyński w Osiedlowym Klubie Kultury  „Krąg”

 

              9 maja o godzinie 17.00 w Osiedlowym Klubie Krąg przy ulicy Dmowskiego 37 odbędzie się spotkanie z poznańskim poetą, prezesem Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Pawłem Kuszczyńskim. Zaprezentuje on swoją najnowszą książkę poetycką pt. “Pora zdumienia“.

 

Paweł Kuszczyński.
Poeta i krytyk literacki, ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Laureat Poznańskiej Jesieni Poetyckiej w roku 1962 oraz Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w roku 1987.

Autor tomików: „Powroty”, „Róża spadająca kwiatem”, „Nagłość chwili”, „Łąki wyobraźni”, „Widzieć choćby na chwilę”, „Być w słowie”, „Ciągle żywe okno”, „W zwierciadle źrenic”.
Wiersze publikował: w antologii współczesnej poezji polskiej „Dojrzewanie”, antologiach „Okolicy Poetów”, w almanachach poetyckich „Morwa”, „Akcenty”, „Gałąź serca”, „Kocham Was”, „Strofy o Wielkopolsce”, w czasopismach „Współczesność”, „Nurt”, „W drodze”, „Twórczość”, „Protokół Kulturalny”, „Metafora”, „Tygodnik Powszchny”, „Akant”, „Arkusz”, „Okolica Poetów”, „Literacka Polska”, „Gość Niedzielny”, „Asnykowiec”, „Poezja dzisiaj”.

W marcu 2011 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył poetę medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

W kwietniu 2013 roku odznaczony Nagrodą im. Klemensa Janickiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury.

Od 27 stycznia 2011 roku prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Spektakl – Senne łagodne prześwity

          W sobotę 11 maja o godzinie 20.00 w Teatrze U Przyjaciół, ul. Mielżyńskiego 27/29 odbędzie się pektakl pt.  „Senne łagodne prześwity”.

Spektakl inspirowany “Białymi nocami” Dostojewskiego stanowi trójwymiarowy wgląd w przestrzeń Sanatorium Gribojedowa, w której przeplatają się rozmaite narracje, będące sztafażem dla pewnej (a może właśnie wymagającej potwierdzenia) miłości.

Kiedy myśli się o porządku palimpsestu w ludzkich historiach, to właśnie przywołuje się rzeczywistość dziwnego sanatorium, gdzie literatura droczy się z tekstami nigdy nienapisanymi, gdzie fikcja jest prawdopodobnie jedną z pensjonariuszek.


Wernisaż wystawy malarstwa Ventzislava Piriankova

 

              11 maja o godzinie 20.00 w Galerii Ventzi, ul. Wszystkich Świętych 3/8, odbedzie się Wernisaż wystawy malarstwa Ventzislava Piriankova.

Zaprezentowane zostaną najnowsze obrazy o tematyce erotycznej oraz kultowe już dzieła z tej serii. Nowe płótna swą siłą wyrazu, ekspresji, czasem agresywnej prowokacji, przywodzą na myśl mistrzów ekspresjonizmu niemieckiego. Dynamika, żywiołowość kładzenia farby, wyciskanej bezpośrednio z tubki, dzikość mieszających się ze sobą na płótnie barw, to cechy które sprawiają że materia staje się ożywiona, powstaje wrażenie ruchu nie tylko postaci ale i całej struktury malarskiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko