Kalina Izabela Zioła – Donosy kulturalne z Poznania

0
192

„Wyborowa czy wybory? Oto jest pytanie”


                 W środę, 6 lutego o godzinie 20.00, w poetyckiej kawiarni PoemaCafe przy ulicy Langiewicza 2 wystąpi Kabaret Pod Spodem   (Aleksander Gołębiowski i Andrzej Czerski). . Zada wszystkim zasadnicze pytanie „Wyborowa czy wybory? Oto jest pytanie”

Andrzej Czerski – satyryk z Poznania. Współtwórca i naczelny autor kabaretu “Pod Spodem”. Napisał ponad 50 piosenek, w tym kultową “Balladę o znieczulicy społecznej” (Leży Marian, leży i wije się w bólach…).

Aleksander Gołębiowski – aktor, satyryk. Uczestniczył w narodzinach legendarnego, poznańskiego kabaretu „TEY” i brał udział we wszystkich jego programach. Od 1984 roku jest aktorem poznańskiego kabaretu „Pod Spodem”.


Wernisaż wystawy fotografii Laëtitii Donval


                 6 lutego o godzinie 18.30 w Domu Bretanii, Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine, ul. Stary Rynek 37 nastąpi otwarcie wystawy fotografii Laëtitii Donval.

Artystka pochodzi z Brestu. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem prestiżową Wyższą Państwową Szkołę Fotografii w Arles. Jej fotografie wyrażają kruchość świata i naszego bytu.
Wystawa potrwa do 1 marca.

 

Wernisaż wystawy Fragmenty rzeczywistości


Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, ul. Bolesława Prusa 3, Poznań zapraszają 7 lutego o godzinie 17.00 wernisaż wystawy Fragmenty rzeczywistości przygotowanej przez Klub Blenda z Krotoszyna, który mieści się w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Wystaw Fotograficznych .


 

Koncert – Szeherezada


8 lutego o godzinie 19.00 w Auli UAM przy ulicy Wieniawskiego 1 rozpocznie się koncert zatytułowany „Szeherezada” Wystąpią : Olga Kern – fortepian, Marcin Suszycki – solo skrzypcowe, Marek Pijarowski – dyrygent oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. W programie: Sergiej Rachmaninow – Koncert fortepianowy nr 2 op. 18 c-moll oraz Nikołaj Rimski-Korsakow – Szecherezada op. 35


 

ARTangoEmotion

 

                 13 lutego poetycka kawiarnia PoemaCafe przy ulicy Langiewicza 2 zaprasza na ARTangoEmotion: Tango Fashion Show (Julia Michalak) & FotoTango Exhibition (Agata Amelia Wawrzyniak).
Event odbywa się w ramach Festiwalu Tango 1913, zorganizowanego z okazji obchodów 100-lecia Tango w Polsce.

Spotkanie z poezją miłosną Kaliny Izabeli Zioła


             14 lutego o gozinie 17.00 w Osiedlowym Klubie Kultury „Krąg” odbędzie się Spotkanie z poezją Miłosną Kaliny Izabeli Zioła … i jej przyjaciół. Spotkanie to przewidziano w cyklu Walentynkowa Biesiada Poetycka. Oprawę muzyczną zapewni koncert muzyki kameralnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im Karola Kurpińskiego w Poznaniu.

Kalina Izabela Zioła urodziła się i mieszka w Poznaniu.

Debiutowała na łamach „Życia Literackiego” w 1970 roku.

Wydała trzy książki poetyckie „Srebrny Motyl”, Przez chwilę” i „Kwaśne winogrona” .

Wiersze jej publikowane były w czasopismach: „Życie Literackie”, „Gazeta Kulturalna”, „Akant”, „Cernuus”, „Własnym Głosem”, „Poezja Dzisiaj”, „Pro Libris”, „Poezja-Poezija”, „Kurier Wileński”, „Protokół Kulturalny”, „Metafora” i „Znad Wilii”.

Część jej wierszy została przetłumaczona na język niemiecki, serbsko – chorwacki, rosyjski, ukrański, macedoński, węgierski i szwedzki.

Tłumaczy wiersze z języka rosyjskiego na język polski.

Pisze również felietony i recenzje, publikowane w czasopismach kulturalnych.

W 2012 roku przyznano jej Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej za tom „Kwaśne winogrona”.

Jest członkiem Oddziału Poznańskiego Związku Literatów Polskich..

 

A oto jeden z jej miłosnych wierszy:


Muzyka

 

muzyka jest

na strunach ciemności

na krawędziach kamieni

w szelestliwym poruszeniu liści

w wiolonczeli kobiecego ciała

i uścisku mężczyzny

 

mówisz coś

i melodia słów jak kamerton

wprawia w wibrację powietrze i mnie

 

jak klawiszy fortepianu

dotknij tylko

a cała muzyka świata

będzie we mnie

 


Amour A Paris – recital piosenki francuskiej

 

14 lutego, w Dniu Zakochanych, PoemaCafe zaprasza wszystkich na walentynkowy recital Iris Munos, która śpiewać będzie piosenki francuskie. Bo jeśli miłość, to tylko w Paryżu! A najlepiej w Paryżu i w PoemaCafe. Repertuar zawiera starą, dobrą, nieco już zapomnianą piosenkę francuską takich artystów takich jak: Edith Piaf, Jacques Brel, Barbara, Juliette, Serge Gainsbourg i inni.
W tym spotkaniu z Francją każdy znajdzie coś dla siebie: miłosne wspomnienie…, melodię zasłyszaną w filmie, radiu, na spacerze po Paryżu… Piosenkarce akompaniować będzie Mateusz Urbaniak.

 

Nagrody siódmej edycji konkursu im. Romy Brzezińskiej “Znak Dobra” zostały rozdane!

 
 

       26 stycznia zostały rozdane Nagrody Konkursu im. Romy Brzezińskiej “Znak Dobra”. Danuta Bartosz i Ada Matysiak z miesięcznika “Chrystus Król” wydawanego przez parafię księży Oblatów Maryi Niepokalanej za cykl artykułów “Trzeba po prostu chcieć” oraz redakcja miesięcznika “Wierzeniczenia” wydawanego przez parafię św. Mikołaja w Wierzenicy za budowanie wspólnoty mieszkańców – to laureaci siódmej edycji Nagrody

im. Romy Brzezińskiej “Znak Dobra”.

       „Dobro leży na ulicy. Trzeba je tylko podnieść, wyeksponować i pokazać Jeśli widzimy kogoś i potrafimy dostrzec piękno jakie z sobą niesie to piękno zawsze do nas powróci. To taki swoisty znak. Jeśli komuś pomagamy, kogoś lansujemy to on się zawsze zrewanżuje. Dobro jest zwykle niewidoczne, skromne, a zło jest widoczne. Ten konkurs pokazuje, że może być inaczej” – stwierdziła Danuta Bartosz z miesięcznika “Chrystus Król”, którego redaktorem naczelnym jest ksiądz proboszcz o. Piotr Bednarski OMI.

Nagrody wręczono w siedzibie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, przy ulicy Głogowskiej 26.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił malowniczy klezmer band „SHALOM”.VII TURNIEJ POETYCKI „O MALINOWĄ KARAFKĘ”

         22 stycznia 2013 roku w Kole Literackim przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania przy ulicySłowackiego 58/60 (oficyna w podwórzu, I piętro), odbędzie się siódma już edycja Turnieju Poetyckiego „O malinową karafkę”. Rozpoczęcie turnieju nastąpi o godzinie 17.00.

Turniej ma charakter otwarty, to znaczy, że może w nim uczestniczyć każdy bez względu na przynależność zawodową czy związkową i niezależnie od dorobku literackiego. Wystarczy przedstawić jeden wiersz mniej lub bardziej nawiązujący do hasła wywoławczego: „KONIEC ŚWIATA”. Jest to konkurs poezji biesiadnej. Warto więc potraktować temat nieco żartobliwie, satyrycznie, na wesoło. Wiersze oceni jury powołane przez publiczność, a nagrodę – butelkę domowego wina lub nalewki – wręczy sponsor.

   Koło Literackie przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania, któremu od lat przewodniczy poznańska poetka Teresa Januchta, organizuje warsztaty literackie dla wszystkich chętnych, spotkania autorskie z poetami oraz konkursy poetyckie. Wszystkim tym imprezom towarzyszą wystawy prac artystów zrzeszonych w Klubie Nauczycieli Miasta Poznania.


 

Wiersze smutkiem pisane

             29 stycznia o godzinie 18.00 w Klubie Literackim „Dąbrówka” na os. Bolesawa Chrobrego 117 odbędzie się promocja książki Danuty Bartosz „Tylko smutek jest wierny”. Książka ta to wspomnienie o zmarłym mężu poetki, jakby przeniesione do naszych czasów Treny Jana z Czarnolasu. Przejmujące, przepełnine smutkiem i tęsknotą wiersze poruszają każdego wrażliwego człowieka.

Za tę książkę Danuta Bartosz otrzymała we wrześniu 2012 roku Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej oraz wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Książkę Poetycką Roku podczas XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego ( w listopadzie

2012 roku).

Prezentowaną książkę omówi prezes poznańskiego Oddziału ZLP Paweł Kuszczyński.

Oto jeden z wierszy z nagrodzonej książki:

 

Papierowy kwiat nie pachnie


 

Nie pamiętam

czy woda była

za gęsta

czy za rzadka

 

białą

orchideę

w twojej dłoni

i ciche przepraszam

pamiętam

 

Kwiat i oczy

nie

kłamią


Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko