Toruń i Bydgoszcz: Kulturalne łagodzenie obyczajów

0
126

Dzięki akcji “Wpadnij do sąsiada. Co dwa miasta, to nie jedno” mieszkańcy obu miast odwiedzą się wzajemnie. Wymiana gości między bydgoską i toruńską placówką kulturalną okazją do przełamywania barier?

Bydgosko-toruńskie sąsiedztwo do łatwych nie należy. Jest to jeden z przykładów polityczno-gospodarczej rywalizacji prowadzonej przez relatywnie wąskie grono osób. Rywalizacji, która przy okazji negatywnie rzutuje na relacje pomiędzy mieszkańcami obydwu miast.  A mieszkańcy byli są i będą sąsiadami. Warto na krytykę płynącą z jednej i drugiej strony barykady, spojrzeć równie krytycznie. Tym bardziej, iż podsycanie wzajemnych animozji jest często działaniem prowadzonym w konkretnym celu. Choćby po to, aby ugrać jak najwięcej tylko i wyłącznie dla siebie.

Dom Legend Toruńskich oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy nie zważając na rozgrywki między politykami i samorządowcami obu miast, postarają się ocieplić stosunki między stolicami regionu. Wszystko dzięki akcji “Wpadnij do sąsiada. Co dwa miasta, to nie jedno”. Jej istotą będzie zorganizowanie wzajemnych odwiedzin mieszkańców obu miast. Wymiana gości między bydgoską i toruńską placówką kulturalną okazją do przełamywania barier? W końcu są to miasta partnerskie, a nie od dziś wiadomo, że kultura łagodzi obyczaje.

Właśnie w myśl tej zasady, pracownicy instytucji kulturalnych Torunia i Bydgoszczy postanowili połączyć siły.  Przeciwstawiając się powszechnej opinii o tym, że oba miasta pozostają rzekomo w głębokim konflikcie. Przy okazji placówki oferują chętnym Bydgoszczanom i Torunianom możliwość darmowego skorzystania z atrakcji, oferowanych przez sąsiada. A to za sprawą licencjonowanych przewodników, którzy w każdym z miast za darmo oprowadzą po najciekawszych jego zakątkach.

Sąsiedzka akcja będzie miała charakter jednorazowy, ale organizatorzy nie ukrywają, że chcieliby, aby miała ona charakter cykliczny. Zwiedzanie odbędzie się w najbliższą niedzielę – 6 kwietnia. Do Bydgoszczy możemy jechać o 10.40 lub 11.40 darmowym autobusem, który będzie czekał koło Bramy Klasztornej przy Bulwarze Filadelfijskim. Na te same godziny zaplanowano wyjazd z Bydgoszczy spod Opery Nova.

Akcję wspierają biura informacji turystycznej. Każdy z uczestników dostanie ulotki i informatory o ciekawych miejscach w mieście, do którego się wybiera. Oprowadzanie potrwa dwie godziny, organizatorzy zapewniają powrót autobusami, ale chętni mogą zostać dłużej.

Miejmy nadzieję, że w ślad za toruńskim Domem Legend i bydgoskim Muzeum Mydła pójdą następne placówki. Wydarzeniu patronuje kujawsko-pomorski Urząd Marszałkowski.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko