Muzeum Historii Polski będzie mieć stałą siedzibę

0
70

Muzeum Historii Polski nie zostanie umieszczone w siedzibie tymczasowej. Pieniądze z Unii Europejskiej mają pozwolić na rozpoczęcie budowy gmachu muzeum nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.

 

Jak prognozuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, realizacja inwestycji może się rozpocząć w 2015 r., a zakończyć w 2018 r.- w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 r. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 roku – zwyciężyła praca zespołu Paczowski et Fritsch z Luksemburga. Zgodnie z projektem, gmach ma stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt wybudowania muzeum to ok. 350 mln zł. 

 

Konkurs na koncepcję plastyczno – przestrzenną ekspozycji stałej MHP wygrała WWAA Pracownia Projektowa Marcin Mostafa – Platige Image sp. z o.o.  (Polska). Na przestrzeni ok. 7 tys. m2 ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności: procesów kształtowania i funkcjonowania parlamentaryzmu, instytucji i ruchów obywatelskich oraz  walki o wolność i niepodległość.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko