Apel Stowarzyszenia Wolnego Słowa do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

0
134

 

 

Warszawa, dn. 8 lipca 2011 r.

 

Apel Stowarzyszenia Wolnego Słowa

do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że art.135 p.2 kodeksu karnego: ”Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech” jest zgodny z polską Konstytucją oraz art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Oznacza to, że dobrego imienia Prezydenta Rzeczpospolitej nadal bronią policjanci, prokuratorzy i sądy, a nie szacunek dla państwa, jaki powinni odczuwać jego wolni obywatele.

 

Jesteśmy przeciwni takiej, policyjnej ochronie dobrego imienia jakiejkolwiek władzy.
To, do czego może prowadzić pozostawianie takich przepisów w kodeksach karnych, wskazuje ochrona dobrego imienia prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenki z pomocą policyjnych pałek i dyspozycyjnych sądów.

 

Dostrzegamy wstrzemięźliwość polskich sądów i organów ścigania w korzystaniu
z art. 135 p.2 k.k., lecz mimo to uważamy, że powinien on zniknąć z polskiego prawa. Chodzi
o to, by nikt nigdy nie miał pokusy korzystania z kodeksu karnego dla prokuratorskiej obrony dobrego imienia władzy. Uważamy, że kodeks cywilny służy temu wystarczająco.

 

Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie eliminacji art. 135 p.2 kodeksu karnego z polskiego prawa, tym bardziej że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu może mieć w sprawie tego artykułu zdanie odmienne od polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

 

Za Zarząd SWS

 

Wojciech Borowik

tel. (22) 405-66-30
e-mail:sws@sws.org.pl
www.sws.org.pl
biuro czynne: poniedziałek 11.00-16.00
piątek 10.00-14.00

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko