ŚLESZYŃSKI Jerzy

0
343

Jerzy ŚLESZYŃSKI

Urodził się 23 kwietnia 1955 roku. Przez całe swoje życie związany z Warszawą. Absolwent liceum im. Bolesława Prusa w Warszawie. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dziedzina badań naukowych, to ekonomiczne problemy ochrony środowiska. W czasie studiów należał do grupy twórców skupionych przy klubie studenckim w akademiku przy ulicy Kickiego w Warszawie. Po rozwiązaniu grupy uczestniczył w spotkaniach i publicznych występach „Przyjacielskiego Stowarzyszenia Poetów”. W czasie studiów uczestniczył w wielu wieczorach autorskich wspólnie ze swoimi rówieśnikami. Wiersze publikował w popularnych czasopismach, w 1976 roku w książeczce „Kicki Salon Poetycki”, a w roku 1979 w antologii „Studenckie grupy i kluby poetyckie”. W czasie stanu wojennego w prasie podziemnej pojawiały się społeczno-ekonomiczne felietony sygnowane pseudonimem autora. Od 2002 roku publikuje książki poetyckie. Od 2013 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Oddział w Warszawie. Zainteresowania w zakresie muzyki skupiają się na muzyce dawnej. Zainteresowania historią literatury dotyczą przede wszystkim biografii i percepcji twórczości Franza Kafki. W dziedzinie historii własne badania koncentrują się na średniowieczu, a w szczególności na dziejach i religii katarów.

Wydane książki poetyckie:

  • „Gorzkie żale”, Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa (2002),
  • „Consolament”, Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa (2004),
  • „ON”, Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa (2005),
  • „Dar czarnowidzenia”, Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa (2006),
  • „Noia” Wydawnictwo „Nowy Świat”, Warszawa (2008),
  • „Co to, to nie”, Wydawnictwo „Łoś-Graf”, Warszawa (2011),
  • „Luka”, Wydawnictwo „Miniatura”, Kraków (2015).

Ostatnie publikacje wierszy:

  • Dwumiesięcznik literacki „Topos” 2-3/2010,
  • Dwumiesięcznik literacki „Topos” 3/2012,
  • Dwumiesięcznik literacki „Topos” 3/2014.

Opublikował ponad 150 artykułów naukowych w książkach i czasopismach w Polsce i za granicą. Książki naukowe wydane w języku polskim:
„Gospodarowanie zasobami środowiska przyrodniczego. Problem wielokryterialności podejmowanych decyzji”. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1990.
„Ekonomiczne problemy ochrony środowiska”. Agencja Wydawnicza „Aries”, Warszawa, 2000.
„Ekologiczna reforma podatkowa. Wyzwanie dla polskiej polityki ochrony środowiska”. Wydawnictwo „Ekonomia i Środowisko”, Białystok, 2004.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko