SMOLKA Iwona

0
235

Iwona SMOLKA

ur. 21 stycznia 1944 w Warszawie, powieściopisarka i eseistka, znawczyni i popularyzatorka polskiej poezji współczesnej. Ukończyła filologię polską na Uniwerstecie Warszawskim. Debiutowała jako krytyczka w „Twórczości” w 1968 .

Iwona Smolka należy do czołowych postaci polskiej krytyki literackiej, przede wszystkim poetyckiej, a ci, którzy doświadczyli jej opieki, nazywają ją „dobrym duchem poetów”. Jej dorobek krytycznoliteracki jest nieprzeliczony, bo ledwie niewielka część wnikliwych i ujmujących pięknem języka szkiców o najważniejszych poetkach i poetach XX stulecia znalazła miejsce w zbiorach: Lęki, ucieczki, akceptacje (1984, nagroda „Literatury”), Dziewięć światów (1997), Mój Pen Club (2013, wspólnie z Władysławem Bartoszewskim i Adamem Pomorskim) oraz Rytm twórczego życia. Jubileuszowe rozmowy o literaturze. (2014, wspólnie z Żanetą Nalewajk). Setki, tysiące jej wypowiedzi radiowych przepadają w eterze. Zajęta twórczością prozatorską Iwona Smolka nie ma czasu zadbać o swój krytyczny dorobek. I odwrotnie: zaabsorbowana pracą radiową, nie może poświęcić się należycie swojemu powieściopisarstwu. Wydała dotąd zaledwie trzy powieści, z których dwie: Rozpad (1984 poza cenzurą, wznowienie 1996) i Musisz siebie zjeść (1996) odnoszą się do czasów PRL i należą do tzw. literatury rozliczeniowej, natomiast trzecia powieść, Dom żywiołów (2000) jest barwną i fascynującą opowieścią rodzinną (nie autobiograficzną). Czwarta powieść jest w trakcie pisania, fragment ukazał się w gdańskich „Migotaniach, przejaśnieniach”, a inne fragmenty były czytane podczas uroczystości jubileuszowej Iwony Smolki w Domu Literatury, w dniu 20 XI 2008.
Dokonań radiowych pisarki nie da się zliczyć ani zmierzyć. Pomijając liczne i różnorodne pojedyncze audycje, trzeba podkreślić, że Iwona Smolka jest nade wszystko inspiratorką, inicjatorką i realizatorką lub współrealizatorką tak znanych, ważnych i cenionych, z zasady wieloletnich, programów, jak: „Książki, które na Was czekają”, „Ojcowie duchowi XX wieku”, „Dziedzictwo Biblii”, „Północ Poetów”, „Poetyckie prezentacje”, „Spotkania Poetów” czy wreszcie regularny, sobotni „Tygodnik Literacki”, prowadzony od roku 1990 do dziś, z udziałem Tomasza Burka i Piotra Matywieckiego, a niekiedy i innych osób. Jest też autorką wielu słuchowisk opartych na tekstach literackich. Do najznakomitszych jej osiągnięć radiowych należy 4-godzinna prezentacja poezji Juliusza Słowackiego wyemitowana podczas obchodów Roku Słowackiego.
Iwona Smolka w 1982 roku była współzałożycielką i współredaktorka niezależnego pisma „Wezwanie”. W latach 1996-1999 pełniła funkcję wiceprezeski SPP.

Od 2008 r. członek jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO.

W 2014 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.111

Jest laureatką Złotego Mikrofonu (1991) oraz honorowego wyróżnienia przyznanego przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. W.S. Reymonta.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko