ABRAMOW-NEWERLY Jarosław

0
366

Jarosław ABRAMOW-NEWERLY

ur. 17 maja 1933 w Warszawie, satyryk, dramatopisarz, prozaik, autor tekstów piosenek i kompozytor, współtwórca (w 1954 roku) słynnego STS-u (Studenckiego Teatru Satyryków), krzewiciel polskiej kultury w Kanadzie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Początki jego twórczości to satyry drukowane w „Szpilkach” od 1955, satyryczne monologi i skecze prezentowane w STS-ie (wydane w zbiorze Myślenie ma kolosalną przyszłość 1957), demaskatorskie społecznie i obyczajowo jednoaktówki, wystawiane w teatrze, adaptowane dla radia, opublikowane w zbiorze Licytacja (1964). Wśród pełnoaktowych sztuk dramatopisarza wyróżniają się: Anioł na dworcu (wystawiony w 1965, wydany w 1967, nagroda im. Stanisława Piętaka oraz nagroda Fundacji Kościelskich) oraz Maestro (wystawiony w 1983 w Teatrze Polskim przez Kazimierza Dejmka, wydany w 1984), ale ważne i cenne myślowo i formalnie są także: Derby w pałacu (1966), Klik-kla (1972), Darz bór (1974), Skok przed siebie (1979), Duch Atlantydy (Toronto 1994) – wszystkie wydane w tomie Dramaty(PIW 1975).

Utwory prozatorskie Abramowa-Newerlego to przede wszystkim bardzo poczytne, wręcz rozchwytywane przez użytkowników bibliotek publicznych, gawędy i wspomnienia, jak: satyryczna, ale i pełna ciepła opowieść z życia emigracji Pan Zdzich w Kanadzie (druk w „Związkowcu” 1986-1988, wyd. krakowe 1991); monolog żyjącego w Kanadzie Polaka Kładka przez Atlantyk (1995) – cenny przyczynek do dramatycznej historii kresowiaków; ujmująca trzyczęściowa gawęda o dzieciństwie i młodości Abramowa Lwy mojegopodwórka (2002), Lwy wyzwolone (2003), Lwy STS-u (2005). Ponadto godna uwagi jest polityczno-sensacyjna powieść o fikcyjnej fabule i dobrze udokumentowanych realiach historycznych pt. Alianci (czytana w RWE, wyd. krajowe 1990).

Dorobek pisarza urozmaicają i pomnażają: widowiska telewizyjne, musicale (m.in. Kto mi śpiewał serenadę? 1980), piosenki, spośród których najbardziej znane są: Bohdan, trzymaj się, I była plaża, Ładny kram, jestem sam, Miłośc na prowincji, Piękne dziewczęta na ekrany). Satyry ukazały się w wyborze Co pan zgłasza? (1977), słuchowiska w tomie Pięć minut sławy (1978). Abramow-Newerly jest pisarzem chętnie czytanym w wielu krajach (o czym świadczą przekłady na liczne języki), jego ludzka mądrość bowiem idzie w parze z niepoślednim talentem narracyjnym i wysoką kulturą literacką, a poszukiwania formalne, głównie na polu dramatu, kierują go zarówno ku awangardzie, jak i ku dawnej polskiej tradycji.

Jarosław Abramow-Newerly, syn Igora Newerlego, mieszkający od połowy lat 80. wKanadzie, ale nierzadko przebywający w Warszawie, jest ważną postacią w świecie polskiej kultury: jako czołowy satyryk STS-u jest niemal legendą lat pięćdziesiątych, a jako dramatopisarz i powieściopisarz współczesny jest uważnym i wnikliwym dokumentatorem swojego czasu. Laureat nagrody jubileuszowej ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2008 roku.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko