Ślesicki Mieczysław

0
580

Mieczysław Ślesicki – powieściopisarz. Urodzony w 1957 roku w Trzciance. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr filologii polskiej. Działalność literacką rozpoczął od dziennikarstwa. Współzałożyciel gazety “Głos Trzcianki”, później redaktor naczelny. Publikował artykuły, felietony i reportaże. W 1995 roku ukazała się debiutancka powieść pt.: “Gniazdo”, która spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki oraz czytelników. “Gniazdo” to jedna z pierwszych polskich powieści nawiązujących do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Popularność powieści “Gniazdo” skłoniła wydawnictwo LSW do drugiego wydania książki, które ukazało się w 1997 roku.

W następnych latach ukazały się powieści:

  • „Zakładnik” – 1998 r.
  • „Awaria” – 1999r.,
  • „Pod platanem” – 2002r.
  • „Rekonesans” -2004r.
  • „Kopuła” – 2010r.
  • ,,Brukselski trop” – 2017 – wydanie internetowe

Za udany i znaczący debiut literacki Mieczysław Ślesicki został nagrodzony honorowym tytułem – Człowiek 1996 Roku Województwa Pilskiego w dziedzinie Kultury oraz nagrodą Wojewody Pilskiego w 1998 roku. W 2001 roku udekorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi dla Wielkopolan, którzy zasłużyli się w działalności na rzecz budowy demokratycznego państwa polskiego i społeczeństwa obywatelskiego. Za działalność pedagogiczną odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.  W 2002 roku otrzymał nagrodę Burmistrza Trzcianki za dorobek literacki oraz promocję miasta i regionu. Wyróżniony także przez Starostę za współtworzenie wizerunku kultury w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim.

W 2005 roku na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof.dr hab. Anny Krajewskiej powstała praca magisterska pt: “Twórczość Mieczysława Ślesickiego a zjawisko literatury popularnej”, której autorem jest mgr Aleksandra Mitura.

W  2011 roku udekorowany przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.

 

http://www.mieczyslawslesicki.vot.pl/

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko