Strona główna Wiadomości Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

0
100

Edward Dwurnik w Muzeum Narodowym w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentuje obrazy, rysunki i kolaże Edwarda Dwurnika. Wystawa prac wybitnego polskiego malarza i grafika obejmuje ponad 100 obrazów i rysunków artysty z kilkunastu cyklów malarskich tworzonych przez niego od 2. połowy lat 60. aż do pierwszego dziesięciolecia XX wieku.

Prezentacja prac powstałych w ciągu ponad 40 lat nie jest pełną retrospektywą i jest wyborem subiektywnym. Tytuł wystawy OBŁĘD! odnosi się do potocznego pojęcia. Nie jest on jednoznaczny, podobnie jak dzieła Edwarda Dwurnika, których tematem jest otaczająca twórcę „polska cywilizacja”. Przedstawione w Muzeum Narodowym prace zostały ułożone chronologicznie, co pozwoli zauważyć przemiany formalne oraz ciągłość pewnych tematów w twórczości artysty.

Czas trwania wystawy 22 marca – 16 czerwca 2013

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku w Radzyminie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1970 roku. Obok malarstwa artysta uprawia grafikę i rysunek. W 1965 roku rozpoczął (kontynuowany do dnia dzisiejszego) cykl rysunków, akwarel i obrazów olejnych pt. “Podróże autostopem”. Od lat 70. powstało kilkanaście innych cykli malarskich, m.in. “Sportowcy” (komiksowe spojrzenie na codzienność PRL-u), “Drodze na Wschód”, “Od Grudnia do Czerwca” (upamiętniające ofiary stanu wojennego w Polsce). Artysta był wielokrotnie nagradzany np.za cykl prac pt. “Robotnicy” otrzymał w 1981 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej natomiast seria dzieł pt. “Warszawa”, została wyróżniona Nagrodą Kulturalną “Solidarności”.

 

Zmarł w Krakowie Marek Skwarnicki

Poeta, prozaik, publicysta, tłumacz.

Urodził się w Grodnie w 1930 roku, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1952-58 był pracownikiem naukowym w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zadebiutował w 1951 roku na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Należał do Polskiego Pen Clubu. Publikował m.in. pod pseudonimami: Don Kopyto, EMES, Jerzy Patkiewicz, Kij, M.S., najczęściej jednak podpisywał się jako Spodek.

W latach 1970-75 był członkiem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich “Pax Romana” (IMICA), a w latach 1975-84 członkiem Komitetu Łączności Forum Europejskiego Narodowych Komisji Apostolstwa Świeckich. W Od 1978 roku towarzyszył w podróżach Janowi Pawłowi II (jako dziennikarz “TP”; był w Meksyku, na Filipinach, w Japonii, Kanadzie i Australii, a także w Europie).


Pracował w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, a w latach 80. i 90. pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. Marek Skwarnicki był autorem książek, między innymi “Jan Paweł II” i “Mój Miłosz”; współautorem (wraz z Adamem Bujakiem) albumu “Tajemnice Ziemi Świętej”. Napisał kilkanaście tomików poetyckich, był autorem spektakli teatralnych i telewizyjnych dla dzieci.

Za swoją twórczość Marek Skwarnicki otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1967), Nagrodę Poetycką im. Andrzeja Bursy (1969), VIII Międzynarodową Nagrodę Poetycką Citta di Marineo (1982, Sycylia), Nagrodę Fundacji im. W.N. Turzańskich w Toronto (1989, Kanada).

W 2005 roku ukazała się książka “Pozdrawiam i błogosławię” – tom listów Jana Pawła II do Marka Skwarnickiego.

 


Wernisaż wystawy Kazimierza Hamady   


Dwór polski…spojrzenia 2


W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie w Galerii ZAJAZD w dniu 5 marca o godz.19-ej odbędzie się wernisaż wystawy artysty malarza Kazimierza Hamady. W pięknym wnętrzu galerii artysta zaprezentuje obrazy, na których będzie można podziwiać dworki polskie. Dwór polski to jeden z ulubionych motywów, do którego wciąż powraca krakowski malarz. Wystawa w Galerii Zajazd jest drugą ekspozycją prezentującą malarstwo Kazimierza Hamady inspirowane motywem dworu polskiego. Pierwsza miała miejsce w Galerii Raven w Krakowie w 2010 roku.


Malarstwo, którym zajmuje się od wielu lat, naturalnie stało się częścią jego profesji. Maluje obrazy w technice olejnej, rzadziej sięgając do akwareli lub pasteli. Swoją indywidualną przestrzeń na płótnie stara się budować kolorem i wewnętrznym światłem obrazu, łagodząc kontrasty kompozycyjne światłocieniem w celu uzyskania pożądanego modelunku kompozycji. Stosuje oszczędną gamę kolorystyczną z równoczesnym bogactwem światłocieni. Jego twórczość malarska wynika z ciągłej obserwacji, podszytej fascynacją, otaczającej nas natury, z której czerpie inspirację do swoich prac malarskich. Maluje pejzaże, nierzadko uciekające pierwowzorowi natury w stronę abstrakcji, jak również pejzaże z elementami rzeczywistej architektury, która w jego obrazach wyłania się z kolorystycznego klimatu i światła, tworząc konsekwentną jedność harmonijnego nastroju.  

Swoje obrazy prezentował na wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Prace malarskie znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Austrii, Niemczech, Włoszech, USA i Kanadzie). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Kazimierz Hamada jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.


Wystawa „Dwór polski…spojrzenia2” będzie czynna do 12 kwietnia 2013 roku.



BRAK KOMENTARZY