Irena Kaczmarczyk – Donosy kulturalne z Krakowa

0
99

Edward Dwurnik w Muzeum Narodowym w Krakowie

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentuje obrazy, rysunki i kolaże Edwarda Dwurnika. Wystawa prac wybitnego polskiego malarza i grafika obejmuje ponad 100 obrazów i rysunków artysty z kilkunastu cyklów malarskich tworzonych przez niego od 2. połowy lat 60. aż do pierwszego dziesięciolecia XX wieku.

Prezentacja prac powstałych w ciągu ponad 40 lat nie jest pełną retrospektywą i jest wyborem subiektywnym. Tytuł wystawy OBŁĘD! odnosi się do potocznego pojęcia. Nie jest on jednoznaczny, podobnie jak dzieła Edwarda Dwurnika, których tematem jest otaczająca twórcę „polska cywilizacja”. Przedstawione w Muzeum Narodowym prace zostały ułożone chronologicznie, co pozwoli zauważyć przemiany formalne oraz ciągłość pewnych tematów w twórczości artysty.

Czas trwania wystawy 22 marca – 16 czerwca 2013

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

Edward Dwurnik urodził się w 1943 roku w Radzyminie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1970 roku. Obok malarstwa artysta uprawia grafikę i rysunek. W 1965 roku rozpoczął (kontynuowany do dnia dzisiejszego) cykl rysunków, akwarel i obrazów olejnych pt. “Podróże autostopem”. Od lat 70. powstało kilkanaście innych cykli malarskich, m.in. “Sportowcy” (komiksowe spojrzenie na codzienność PRL-u), “Drodze na Wschód”, “Od Grudnia do Czerwca” (upamiętniające ofiary stanu wojennego w Polsce). Artysta był wielokrotnie nagradzany np.za cykl prac pt. “Robotnicy” otrzymał w 1981 roku Nagrodę Krytyki Artystycznej natomiast seria dzieł pt. “Warszawa”, została wyróżniona Nagrodą Kulturalną “Solidarności”.

 

Zmarł w Krakowie Marek Skwarnicki

Poeta, prozaik, publicysta, tłumacz.

Urodził się w Grodnie w 1930 roku, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1952-58 był pracownikiem naukowym w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Zadebiutował w 1951 roku na łamach “Tygodnika Powszechnego”. Należał do Polskiego Pen Clubu. Publikował m.in. pod pseudonimami: Don Kopyto, EMES, Jerzy Patkiewicz, Kij, M.S., najczęściej jednak podpisywał się jako Spodek.

W latach 1970-75 był członkiem Rady Międzynarodowego Ruchu Intelektualistów Katolickich “Pax Romana” (IMICA), a w latach 1975-84 członkiem Komitetu Łączności Forum Europejskiego Narodowych Komisji Apostolstwa Świeckich. W Od 1978 roku towarzyszył w podróżach Janowi Pawłowi II (jako dziennikarz “TP”; był w Meksyku, na Filipinach, w Japonii, Kanadzie i Australii, a także w Europie).


Pracował w Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski, a w latach 80. i 90. pełnił funkcję członka Rady Duszpasterstwa Archidiecezji Krakowskiej. Marek Skwarnicki był autorem książek, między innymi “Jan Paweł II” i “Mój Miłosz”; współautorem (wraz z Adamem Bujakiem) albumu “Tajemnice Ziemi Świętej”. Napisał kilkanaście tomików poetyckich, był autorem spektakli teatralnych i telewizyjnych dla dzieci.

Za swoją twórczość Marek Skwarnicki otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1967), Nagrodę Poetycką im. Andrzeja Bursy (1969), VIII Międzynarodową Nagrodę Poetycką Citta di Marineo (1982, Sycylia), Nagrodę Fundacji im. W.N. Turzańskich w Toronto (1989, Kanada).

W 2005 roku ukazała się książka “Pozdrawiam i błogosławię” – tom listów Jana Pawła II do Marka Skwarnickiego.

 


Wernisaż wystawy Kazimierza Hamady   


Dwór polski…spojrzenia 2


W Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie w Galerii ZAJAZD w dniu 5 marca o godz.19-ej odbędzie się wernisaż wystawy artysty malarza Kazimierza Hamady. W pięknym wnętrzu galerii artysta zaprezentuje obrazy, na których będzie można podziwiać dworki polskie. Dwór polski to jeden z ulubionych motywów, do którego wciąż powraca krakowski malarz. Wystawa w Galerii Zajazd jest drugą ekspozycją prezentującą malarstwo Kazimierza Hamady inspirowane motywem dworu polskiego. Pierwsza miała miejsce w Galerii Raven w Krakowie w 2010 roku.


Malarstwo, którym zajmuje się od wielu lat, naturalnie stało się częścią jego profesji. Maluje obrazy w technice olejnej, rzadziej sięgając do akwareli lub pasteli. Swoją indywidualną przestrzeń na płótnie stara się budować kolorem i wewnętrznym światłem obrazu, łagodząc kontrasty kompozycyjne światłocieniem w celu uzyskania pożądanego modelunku kompozycji. Stosuje oszczędną gamę kolorystyczną z równoczesnym bogactwem światłocieni. Jego twórczość malarska wynika z ciągłej obserwacji, podszytej fascynacją, otaczającej nas natury, z której czerpie inspirację do swoich prac malarskich. Maluje pejzaże, nierzadko uciekające pierwowzorowi natury w stronę abstrakcji, jak również pejzaże z elementami rzeczywistej architektury, która w jego obrazach wyłania się z kolorystycznego klimatu i światła, tworząc konsekwentną jedność harmonijnego nastroju.  

Swoje obrazy prezentował na wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych. Prace malarskie znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Austrii, Niemczech, Włoszech, USA i Kanadzie). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Kazimierz Hamada jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.


Wystawa „Dwór polski…spojrzenia2” będzie czynna do 12 kwietnia 2013 roku.Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko