Gala z okazji 30-lecia “Zeszytów Literackich”

0
66

www.kultura.onet.pl

 

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala z okazji 30-lecia “Zeszytów Literackich”. Wieczór wypełniły rozmowy o literaturze, debata zespołu redakcyjnego z udziałem m. in. Tomasa Venclovy, Ewy Bieńkowskiej i Adama Zagajewskiego oraz recital Grzegorza Turnaua.

 

Jubileuszowe spotkanie zespołu redakcyjnego “Zeszytów Literackich” było okazją do porozmawiania o historii i ideowych założeniach pisma. Debatę redakcji “Zeszytów Literackich” moderował redaktor naczelny “Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Wydarzenie było również okazją do wręczenia odznaczeń państwowych dla założycieli i autorów kwartalnika. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Adam Zagajewski; Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano członka redakcji pisma, historyka sztuki i tłumacza Wojciecha Karpińskiego. Z kolei Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Marek Zagańczyk. Ponadto w imieniu ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego wręczono Złotą Glorię Artis Tomasowi Venclovie, srebrną – Barbarze Toruńczyk i Ewie Kuryluk, brązową – Ewie Bieńkowskiej.

 

.Kwartalnik “Zeszyty Literackie” – jedno z najbardziej zasłużonych pism kulturalnych w Polsce – założony został w 1982 r. w Paryżu przez Barbarę Toruńczyk, która do dziś jest jego redaktorką naczelną. Na początku lat 90. redakcja przeniosła się do Warszawy. W “Zeszytach Literackich” publikują lub publikowali wybitni autorzy, m.in. Stanisław Barańczak, Ewa Bieńkowska, Josif Brodski, Wojciech Karpiński, Ewa Kuryluk, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Józef Czapski, Czesław Miłosz, Timothy Gartona Ash, Zbigniew Herbert, Leszek Kołakowski, Jana Kotta i Pawła Hertza.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko