V Festiwal Poezji Słowiańskiej

0
208

 

V Festiwal Poezji Słowiańskiej

 

POEZJA DROGĄ DO CZŁOWIEKA

 

W dniach 11 – 15 listopada odbędzie się w Warszawie V Festiwal Poezji Słowiańskiej. W tym roku hasłem przewodnim będzie: „Poezja – drogą do człowieka”. Celem imprezy jest przybliżenie światowej poezji słowiańszczyźnie oraz słowiańskiej twórczości światu.

 

W V Festiwali Poezji Słowiańskiej wezmą udział, po raz pierwszy, poeci białoruscy, a także przewodnicząca sekcji literatury rosyjskiej i przekładów artystycznych Związku Literatów Republiki Tatarskiej, Lilija Gazizowa z Kazania. Z Rosji przyjedzie grupa twórców z prezesem Moskiewskiego Oddziału Związku Pisarzy Rosji, Władimirem Bojarinowem oraz Siegiej Głoviuk, poeta i wydawca serii antologii poetów słowiańskich, w tym polskiej. Przedstawicielem poetów serbskich będzie Goran Djordjević – wieloletni organizator Międzynarodowych Festiwali Poetyckich w Smederevie koło Belgradu. Swoje uczestnictwo w Festiwalu zgłosili także poeci z pozostałych krajów słowiańskich: Słowacji, Czech, Macedonii, a także twórcy słowiańscy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Belgii. Prócz dyskusji i spotkań poetyckich zaplanowany jest wyjazd na kielecczyznę świętokrzyskim szlakiem literackim do gościnnego Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” i muzeum S. Żeromskiego w Ciekotach.

Dorobek dotychczasowych Festiwali Poezji Słowiańskiej, organizowanych przez „POEZJĘ dzisiaj” to między innymi wydanie tomów wierszy poetów polskich: w Azerbejdżanie, Bułgarii, Macedonii, Rosji, Łotwie, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Francji, a także wiele publikacji w zagranicznej prasie oraz uhonorowanie siedmiu tłumaczy literatury polskiej nagrodami pieniężnymi. Dzięki kontaktom Biura Organizacyjnego Festiwalu poeci, związani z pismem „POEZJA dzisiaj”, uczestniczyli w międzynarodowych festiwalach i spotkaniach poetyckich: w Wilnie, Rydze, Twerze, Moskwie, Jakucku, Kijowie, Warnie, Izmirze, Kairze, Strudze, Belgradzie, Smederewie, Londynie, Budapeszcie.

 

PROGRAM

 

11 listopada 2012 – niedziela

 • Przyjazdy gości: z Białorusi, Bułgarii, Macedonii, Niemiec, Federacji Rosji, Serbii, Słowacji, Wielkiej Brytanii.

 

12 listopada 2012 – poniedziałek

godz. 11.00

 • Spotkanie z poetami białoruskimi.

Centrum Kulturalne Białorusi, ul. Królowej Marysieńki 66, Warszawa

 • Spotkania w szkołach i Domach Kultury.

godz. 17.00

 • Międzynarodowe spotkanie poetyckie.

Klub Księgarza – Rynek Starego Miasta 22, Warszawa.

godz. 20.00

 • „Poeci poetom czytają swoje wiersze” spotkanie autorskie z Danutą Bartosz – wiceprezes Poznańskiego Oddziału ZLP, współorganizatorką Poznańskiego Listopada Poetyckiego. Wystąpią też: Ilona Opulska z Londynu i Tatiana Suzdalska z Moskwy. Kawiarnia Literatka,Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa.

 

13 listopada 2012 – wtorek

godz. 11.00

 • Inauguracja imprezy, podczas której siedmiu poetów zagranicznych przekaże siedmiu poetom polskim ich książki poetyckie przełożone na języki obce, a poeci polscy przekażą poetom zagranicznym ich książki przełożone na język polski. Jest to ważna wymiana poetyckiej wiedzy i wzajemne promowanie poezji.
 • Wręczona zostanie również Nagroda Zasłużonemu Twórcy za pomoc w organizowaniu przez „Poezję dzisiaj” Międzynarodowych Festiwali Poezji – zaproszenie do Stanów Zjednoczonych na World Forum Federation Headquarters.
 • Ponadto – prezentacja poetów i poezji, koncert w wykonaniu wokalistek z Warszawy, Londynu i Moskwy.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – Rynek Starego Miasta 20, Warszawa.

godz. 15.00

 • Prezentacja najnowszego numeru „POEZJI dzisiaj”, spotkanie z wydawcami i redaktorami naczelnymi Pism Literackich.
 • Niekonwencjonalne formy publikacji i promocji poezji – wystąpienie Juliusza E. Bolka.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Rynek Starego Miasta 20, Warszawa.

godz. 17.00

 • Spotkanie z poetami rosyjskimi.

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury – Belwederska 25, Warszawa.

godz. 18.00

 • Autorski program Marleny Zynger – prezentacja filmu – relacji z widowiska wystawionego w br. na Harendzie, w Zakopanem z okazji 125. rocznicy urodzin Marusi Bunin Kasprowiczowej.

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury – Belwederska 25, Warszawa.

 

godz. 20.00

 • poeci poetom czytają swoje wiersze.

Kawiarnia Literatka, Dom Literatury, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa.

 

14 i 15 listopada 2012 – środa i czwartek

Wyjazd poetów zagranicznych i polskich na świętokrzyski szlak literacki (kielecczyzna, Suchedniów – miejsce związane z G. Herlingiem-Grudzińskim; Ciekoty – z S. Żeromskim). Spotkanie poetów w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kużnica” m.in.: prezentacja twórczości, spotkanie z kieleckim środowiskiem literackim, koncert poetycko-muzyczny, pokaz filmu.

 

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko