PATEY-GRABOWSKA Alicja

0
580

Alicja PATEY-GRABOWSKA
 

Z d. Grabowska, poetka, autorka utworów dla dzieci i sztuk scenicznych, urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę średnią i studia wyższe – filologię polską U W.
W 1961 roku debiutowała jako poetka w „Almanachu Młodych” (wyd. „Iskry”).
Wydała zbiory wierszy: Z kręgu (1968), Adam-Ewa, Drzewo od wewnątrz, Rana ziemi, Oto ja – kobieta, Zwierzyniec, Znamię czasu, Oda do ciała, W imię miłości. Utwory dla dzieci: Kołysanka, Przed snem, Przygoda Kropelki, Wigilijny wieczór, Przygody lalki Babi ipajacyka Koko, Przedziwna historia o skrzatach, elfach i trollach Jest autorką antologii: wierszy współczesnych poetek Ja i Ty, W imię miłości (prezentacja twórczości poetek od XVIII w.) oraz antologii wierszy katyńskich Krzyk o świcie.
Pisze sztuki sceniczne. Jedna z nich Sc/awa-fwspółautor Stanisław Załuski)-dwukrotnie nagrodzona w Konkursach ogólnopolskich, wydana została drukiem wraz ze sztuką Przykazania pod łącznym tytułem Mur w 1995 r. W dorobku literackim Patey-Grabowskłej ważne miejsce zajmują tłumaczenia poezji -między innymi- z języków słowiańskich, francuskiego, niemieckiego. W 1996 roku wydała zbiorek wierszy Zimowe rozmowy (w swoim tłumaczeniu) niemieckiego poety, Waltera Neumanna.
Zajmuje się również popularyzacją polskiej poezji na terenie bibliotek i szkół w kraju i zagranicą W latach 1990-2001 wygłaszała odczyty i miała spotkania autorskie w Londynie, Meesborgu, Wiedniu, Rydze i ostatnio w St. Petersburgu. Jej wiersze znalazły się w wielu zagranicznych antologiach -między innymi- w języku niemieckim (przekł. I.K. Dedeciusa), włoskim, greckim, japońskim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim. W 1985 r. przebywała na zaproszenie Instytutu w Darmstadt, na terenie Niemiec. W 1989 r. Jako poetka i propagatorka poezji otrzymała nagrodę „Srebrnego Wieńca” przyznaną przez AkademięXiteratury w Neapolu, a wi^996 r. przez Akademię Literatury i Sztuki „La Crisalide” w Katanii.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko