ŁĘCKI Wojciech

0
285

Wojciech ŁĘCKI

poeta, satyryk, autor opowiadań, powieści „Kanary” i utworów dramatycznych, dziennikarz. Zajmuje się krytyką literacką. Urodził się w Starachowicach w 1948 r. Z wykształcenia mgr inż. mechanik-automatyk-logistyk. Absolwent płockiej Siedemdziesiątki (matura 1967r), bydgoskiej ATR, Politechniki Warszawskiej (mgr inż. mechanik, studia podyplomowe/automatyka przemysłowa, lata 1972-80r), SGH (studia menedżerskie/zarządzanie spółką, 2001r), Centrum Edukacji Logistycznej w Poznaniu (studia podyplomowe/ logistyka dystrybucji, lata 2001-02, certyfikat europejski). W latach 1968-2008 był związany zawodowo z koncernem petrochemicznym w Płocku (zasłużony racjonalizator, laureat Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza za 1978r, autor pierwszych w Polsce programów komputerowych do projektowania układów automatyki w latach 1974-85).

Brał czynny udział w niepokojach społecznych w latach 1968-76-80-89. Po pobiciu na warszawskiej ulicy podczas rozruchów studenckich zrezygnował z kandydowania do PZPR (nr leg. kandydackiej 0214686) po miesiącu przynależności. Zapłacił za to czteroletnią „opieką” władzy (brak awansu, podwyżek, odmowa skierowań na studia), a później TW bezpieki. Uczestnik strajku robotników 25 czerwca 1976r w Płocku (ciężkie pobicie podczas ucieczki przed aresztowaniem spod siedziby KW PZPR w Płocku). Współzałożyciel pierwszej komórki „Solidarności” w płockiej Petrochemii. Członek Komisji Zakładowej (nr leg. 29). Współpracownik prasy niezależnej, m.in. „Wprost”, organu KZ NSZZ w płockiej Petrochemii i Radiowęzła Zakładowego.

Pod wpływem niektórych literatów (TW bezpieki) poparł podczas stanu wojennego podporządkowany PZPR nowy ZLP. Odszedł z grup literackich „Pod dębem” i „Grzęda” w Płocku z powodu inwigilacji. Po ujawnieniu przez Joannę Siedlecką w 2008r agenturalnej działalności Zarządu ZG ZLP zrezygnował z funkcji prezesa płockego oddziału ZLP i przeniósł się do SPP. Próba przekształcenia oddziału ZLP w oddział SPP w Płocku została udaremniona przez lewicujących członków OP ZLP.

Współzałożyciel i redaktor naczelny pierwszego w ówczesnym województwie płockim tygodnika samorządowego „Goniec Obywatelski” (1990r).

Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. „XXX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego” w Poznaniu w 2007r na Książkę Roku. Wiersze i recenzje publikował m.in. w „Radarze”, „Poezji”, „Autografie”, „Akcencie”, „Akancie”, „Wieściach” (debiut poetycki), „Sztuce”, „Poradniku Muzycznym” oraz w polonijnym „Liście Oceanicznym” i czeskim „Psi vino” (wiersze w przekł. L. Martinka). Wydał 12 zbiorów poezji i 4 utworów satyrycznych, tym trioletów (z przekładem tychże na polski autorstwa Juliusza Verne’a). Posiada przekłady wierszy na angielski, niemiecki, norweski, czeski i litewski. Zamieszczone zostały w kilkunastu antologiach. Opowiadania publikował w „Twórczości” i w gdańskim „Autografie”.

Laureat ogólnopolskich konkursów dramaturgicznych. Za dramat “Kto tu posprząta?“ otrzymał I nagrodę w konkursie dramaturgicznym w 1987 r., natomiast w 1989 r. za monodram “Kaperowany“. Jest autorem libretta do oratorium pt. “Konradorium“ oraz autorskiego programu kabaretowego pt. “Walenie do Europy“. Wszystkie utwory sceniczne zostały wystawione. Napisał też setki recenzji literackich, teatralnych i muzycznych. Założyciel i redaktor naczelny periodyku literackiego „nawias“(2000r). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej.

Nagrody i odznaczenia

  • 1987r – Nagroda i Medal 750-lecia Miasta Płocka za libretto do oratorium pt. „Konradorium” i publicystykę kulturalną
  • 1990r– odznaka Zasłużonego Działacza Kultury za działalność i publicystykę kulturalną
  • 1995r – Medal 95-lecia Płockiego Towarzystwa Muzycznego za publicystykę muzyczną
  • 1998r – Srebrny Krzyż Zasługi za działalność i publicystykę kulturalną
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko