2016-03-16 Listy

0
81

Szanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie 16 marca 2016 roku o godzinie 18.00 do Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40 na “Listy do Skręcipitki”. To monodram Zacharjasza Muszyńskiego w reżyserii Małgorzaty Szyszki i wg scenariusza Małgorzaty Karoliny Piekarskiej opartego o listy jej pradziadka do prababci. 

MBdDiM_listy_do_skrecipitki

Spektakl będzie pokazywany bezpłatnie z okazji obchodów stulecia Mokotowa. Autor listów –  Antoni Adamski to chłopak z Mokotowa, zaś pierwsze listy powstały, gdy Mokotów nie był jeszcze w granicach Warszawy.
Od premiery, która miała miejsce 30 czerwca 2013 roku spektakl był pokazywany nie tylko w kilku miejscach w Warszawie (m.in. w Promie Kultury Saska Kępa podczas święta Saskiej Kępy oraz w czasie obchodów Święta Niepodległości na scenie Muzeum Niepodległości), ale także m.in. w Kutnie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie oraz w Wilnie gdzie zamykał II festiwal monodramu Monowschód w słynnym „Teatrze na Pohulance” i wreszcie w Chorzowie w „Teatrze Rozrywki” wygrywając tam „5. Obserwatorium Artystyczne Entree”.
Listy do Skręcipitki to spektakl, który powstał na kanwie korespondencji Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej, jaką małżeństwo wymieniało się w latach 1913-1918. W tym czasie Adamski przebywał z dala od rodziny, w sanatorium położonym na terenie Baszkirii za Uralem, gdzie leczył się na gruźlicę. Jego żona została w Polsce. Listy są zapisem dni, jakie Antoni spędzał z dala od rodziny, świadectwem emocji oraz miłości i tęsknoty do Ojczyzny. Monodram jest przedstawieniem anegdot z sanatorium, wesołych, a czasem nawet i dramatycznych sytuacji, jakie spotkały Adamskiego. Zawiera refleksje na temat życia w dwóch kulturach – polskiej i rosyjskiej.

W roli Antoleńka występuje Zacharjasz Muszyński. Studiował muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i śpiew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Zagrał w filmach “W ciemności”, “Generał Nil”, “Mała Moskwa”, “W ukryciu” i “Żywie Biełaruś”, a ostatnio “Historia Roja”, “Niewinne” i “Wołyń”, którego premiera przewidziana jest na październik 2016.

 
Reżyserem „Listów do Skręcipitki” jest Małgorzata Szyszka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom reżysera oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego im. Jana Chrzciciela. Wyreżyserowała takie filmy jak: “Śladami Herberta po Lwowie”, “Śladami Dostojewskiego po St. Petersburgu”, “Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina”, “Beryszońskim Szlakiem Fryderyka Chopina”, “Tropami Grotowskiego po Meksyku: Amecameca” i “Nie zatrzymujcie się…”

Scenariusz “Listów do Skręcipitki” napisała Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka, autorka książek dla młodzieży i dorosłych oraz filmów dokumentalnych dla TVP. 

Zwiastun spektaklu można obejrzeć pod adresem:
https://www.youtube.com/watch?v=xPPmfOojKo0

A wszelkie szczegóły (oryginalne listy i dokumenty) na specjalnej stronie projektu:
http://listydoskrecipitki.blog.pl/ 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko