4 września
Anton Bruckner – austriacki kompozytor i organista, przedstawiciel klasycznego romantyzmu, którego najważniejsze dzieła to symfonie, urodził się w 1824 roku w Ansfelden.
Wacław Piotrowski – polski malarz – portrecista, pejzażysta, rysownik, urodził się w 1887 roku w Warszawie.
Eugeniusz Stanisław Geppert – polski malarz, przedstawiciel koloryzmu, organizator Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, urodził się w 1890 roku we Lwowie.
Darius Milhaud – francuski kompozytor, autor oper, baletów, symfonii i utworów instrumentalnych, urodził się w 1892 roku w Marsylii.
Jerzy Tadeusz Ficowski – polski poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, znawca folkloru żydowskiego i romskiego, badacz twórczości Brunona Schulza, urodził się w 1924 roku w Warszawie.
José Luís Peixoto – portugalski poeta i prozaik, urodził się w 1974 roku w Galveias.
4 września
Wilhelm Kotarbiński – polski malarz, którego twórczość zaliczana jest do akademizmu, romantyzmu, symbolizmu i secesji, zmarł w 1921 roku w Kijowie.
Paweł Steller – polski malarz i grafik, drzeworytnik, uczeń Władysława Skoczylasa, często nazywany „śląskim Durerem”, zmarł w 1974 roku w Katowicach.
Charlie Barnet – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, bandlider, zmarł w 1991 roku w San Diego.
Florian Ludwik Śmieja – polski poeta, tłumacz i badacz literatury hiszpańskiej, laureat wielu nagród, autor ponad dwudziestu książek, zmarł w 2019 roku w Kanadzie.
5 września
Caspar David Friedrich – niemiecki malarz uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa romantycznego, urodził się w 1774 roku w Greisfwaldzie.
Amy Marcy Beach – amerykańska kompozytorka i pianistka, pierwsza Amerykanka, która osiągnęła sukces jako twórczyni wielkich form muzycznych, urodziła się w 1867 roku w Henniker.
Nicanor Segundo Parra Sandoval – chilijski poeta, jeden z najwybitniejszych chilijskich poetów piszących w języku hiszpańskim, urodził się w 1915 roku w San Fabian.
Waldemar Smolarek – polski malarz i grafik, od 1968 roku tworzący w Kanadzie, urodził się w 1937 roku w Warszawie.
Lars Danielsson – szwedzki kontrabasista i kompozytor jazzowy urodził się w 1958 roku w Goteborgu.
5 września
Stanisław Witkiewicz – polski malarz, architekt, pisarz, twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego, ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza, zmarł w 1915 roku w Lovranie.
Feliks Michał Wygrzywalski – polski malarz zmarł w 1944 roku w Rzeszowie.
Mariella Mehr – szwajcarska poetka i pisarka, urodzona w rodzinie Jeniszów, pod koniec życia mieszkająca w Toskanii, zmarła w 2022 roku tamże.
6 września
Pál Kadosa – węgierski kompozytor i pianista, twórca utworów orkiestrowych, kameralnych i instrumentalnych, urodził się w 1903 roku w Levicach.
Marcin Masecki – polski pianista i kompozytor wykonujący muzykę poważną i jazzową, aranżer, urodził się w 1982 roku w Warszawie.
6 września
Sully Prudhomme – francuski poeta, twórca poematów filozoficznych, pierwszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1901 roku, zmarł w 1907 roku w Chatenay – Malabry.
Ignacy Wincenty Pieńkowski – polski malarz, wykładowca w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie i w ASP w Krakowie, zmarł w 1948 roku tamże.
Kazimierz Andrzej Jaworski – polski poeta, tłumacz i wydawca, współtwórca pisma literackiego „Kamena”, więzień obozu zagłady Sachsenhausen, zmarł w 1973 roku w Lublinie.
Christy Brown – irlandzki malarz, pisarz i poeta, od urodzenia sparaliżowany, znany dzięki powieści „Moja lewa stopa”,zmarł w 1981 roku w Parbrook.
7 września
Anna Mary Robertson Moses – amerykańska malarka, przedstawicielka sztuki naiwnej, urodziła się w 1860 roku w Greenwich.
Elinor Wylie właśc. Elinor Morton Hoyt – amerykańska poetka nawiązująca do angielskich poetów metafizycznych i powieściopisarka, urodziła się w 1885 roku w Somerville.
Ahmet Adnan Saygun – turecki kompozytor i etnomuzykolog, autor m.in. oper, symfonii i baletów, urodził się w 1907 roku w Smyrnie.
Sonny Rollins – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 1983 roku, urodził się w 1930 roku w Nowym Jorku.
Edward Dusza – polski poeta emigracyjny, prozaik, krytyk literacki, dziennikarz i wydawca, nazywany ostatnim bardem emigracji niepodległościowej, urodził się w 1947 roku w Krakowie.
7 września
Rafał Hadziewicz – polski malarz, współzałożyciel Zachęty, profesor rysunku, zmarł w 1886 roku w Kielcach.
Zygmunt Józef Erazm Kaczkowski – polski poeta, powieściopisarz, działacz niepodległościowy i szpieg austriacki, jeden z autorów haseł do Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, zmarł w 1896 roku w Paryżu.
8 września
Ludovico Giovanni Ariosto – włoski poeta, autor poematu Orland szlony, autor satyr i komedii, urodził się w 1474 roku w Reggio nell’ Emilia.
Maria Luigi Carlo Zenobio Salvatore Cherubini – włoski kompozytor, znany przede wszystkim z twórczości operowej i religijnej, urodził się w 1760 roku we Florencji.
Joseph Étienne Frédéric Mistral – francuski poeta, filolog, leksykograf, tworzący w dialekcie prowansalskim języka oksytańskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1904 roku, urodził się w 1830 roku w Millane.
Felicjan Szczęsny Kowarski – polski malarz i rzeźbiarz, profesor ASP w Warszawie, urodził się w 1890 roku w Starosielcach.
Lesław Marian Bartelski – polski poeta, prozaik, publicysta, krytyk literacki, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, wieloletni działacz ZLP, urodził się w 1920 roku w Warszawie.
8 września
Léon Joseph Florentin Bonnat – francuski malarz, profesor Ecole des Beaux – Arts w Paryżu, uznany portrecista, zmarł w 1922 roku w Monchy – Saint – Eloi.
Andrzej Ogrodowczyk – polski poeta ‘pokolenia indywidualistów 1976 – 1989”, prozaik, dramatopisarz, eseista i krytyk literacki, zmarł w 2002 roku w Poznaniu.
Jerzy Ostrogórski – polski malarz i rysownik, profesor ASP w Gdańsku, zmarł tamże w 2020 roku.
9 września
Vytautas Bacevičius – litewski kompozytor i pianista, autor utworów koncertowych, baletów i opery, urodził się w 1905 roku w Łodzi.
Wiesław Stefan Jażdżyński – polski prozaik, znany głównie z Reportażu z pustego pola , dzięki któremu przywrócono pamięć o istnieniu w Łodzi niemieckiego obozu dla polskich dzieci, urodził się w 1920 roku w Kielcach.
Waldemar Świerzy – polski artysta plastyk, współtwórca polskiej szkoły plakatu, profesor ASP w Poznaniu i Warszawie, urodził się w 1931 roku w Katowicach.
Zbigniew Namysłowski – polski saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer urodził się w 1939 roku w Warszawie.
9 września
Stéphane Mallarmé – francuski poeta, teoretyk sztuki, krytyk literacki, uważany za najwybitniejszego przedstawiciela symbolizmu, prekusor liryki współczesnej, zmarł w 1898 roku w Vulaines – sur – Seine.
Carl Ernst Morgenstern – niemiecki malarz pejzażysta, grafik, piewca Karkonoszy, zmarł w 1928 roku w Karpaczu.
Józef Czechowicz – polski poeta awangardowy dwudziestolecia międzywojennego, prozaik, tłumacz, autor słuchowisk radiowych, współzałożyciel Lubelskiego Związku Literatów w 1932 roku, zginął w bombardowaniu Lublina w 1939 roku.
10 września
Katherine Sophie Dreier – amerykańska malarka, promotorka sztuki nowoczesnej w Stanach Zjednoczonych, działaczka na rzecz praw wyborczych dla kobiet, urodziła się w 1877 roku w Nowym Jorku.
Dora Pejačević – chorwacka kompozytorka, autorka utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni, przedstawicielka stylu późnoromantycznego, urodziła się w 1885 roku w Budapeszcie.
Hilda Doolittle – amerykańska poetka, powieściopisarka i autorka wspomnień posługująca się inicjałami H. D., urodziła się w 1886 roku w Bethlehem.
Jan Bocheński – polski malarz i grafik, urodził się w Hrubieszowie w 1888 roku.
Krzysztof Jan Kasprzyk – polski poeta, nauczyciel, działacz emigracyjny, twórca piosenek strajkowych w 1980 roku, dziennikarz, urodził się w 1946 roku w Quakenbruck.
Jacek Lipowczan – polski malarz, grafik i scenograf, od 1981 roku mieszkający w Australii, urodził się w 1951 roku w Istebnej.
Paweł Marek Huelle – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, popularny głównie dzięki powieści Weiser Dawidek, urodził się w 1957 roku w Gdańsku.
10 września
Józef Andrzej Szczepański, ps. „Ziutek” – polski poeta, powstaniec warszawski, autor kroniki walk „Parasola”, autor piosenek powstańczych, zginął w 1944 roku w Warszawie.
Trummy Young – amerykański puzonista i kompozytor jazzowy, wieloletni współpracownik Louisa Armstronga, zmarł w 1984 roku w San Jose.
11 września
Friedrich Daniel Rudolf Kuhlau – niemiecko – duński kompozytor klasyczny i romantyczny, który dzięki utworom na flet i fortepian zyskał miano „Beethoven fletu”, urodził się w 1786 roku w Uelzen.
Thomas Hill – amerykański malarz pejzażysta urodził się w Anglii w 1829 roku.
Adam Asnyk – polski poeta, eseista, dramatopisarz, publicysta, doktor filozofii, tworzący w okresie pozytywizmu, urodził się w 1838 roku w Kaliszu.
Jerzy Kossak – polski malarz realista, wnuk Juliusza i syn Wojciecha Kossaka, urodził się w 1886 roku w Krakowie.
Arvo Pärt – estoński kompozytor muzyki instrumentalnej i chóralnej, twórca muzyki filmowej, urodził się w 1935 roku w Paide.
11 września
François-Emile Barraud – szwajcarski malarz zaliczany do twórców tzw. Nowej Rzeczywistości, zmarł w w 1934 roku w Genewie.
Henryk Bereska – polski poeta, tłumacz literatury polskiej na język niemiecki, od 1949 roku mieszkający w Berlinie, zmarł tamże w 2005 roku.
Joe Zawinul – austriacki pianista i kompozytor jazzowy, jeden z pionierów jazz fusion, który posiadał klasyczne wykształcenie muzyczne (Konserwatorium Wiedeńskie), zmarł w 2007 roku w Wiedniu.
12 września
Kornel Ujejski – polski poeta, publicysta społeczny, często określany „ostatnim wielkim poetą romantyzmu”, urodził się w 1823 roku w Beremianach.
Fernand Khnopff – belgijski malarz symbolista, grafik i rzeźbiarz, urodził się w 1858 roku w Grembergen.
Ołeksandr Antonowycz Koszyć – ukraiński kompozytor i dyrygent, twórca głównie muzyki chóralnej i aranżacji pieśni ludowych, urodził się w 1875 roku w obwodzie kijowskim.
Stanisław Herman Lem – polski pisarz gatunku hard science fiction, filozof, futurolog, krytyk, najbardziej poczytny nieanglojęzyczny pisarz SF, kandydat do Nagrody Nobla, urodził się w 1921 roku we Lwowie.
12 września
Włodzimierz Jan Nałęcz – polski malarz, rysownik, akwaforcista, pisarz, wszechstronny pejzażysta i marynista, zmarł w 1946 roku w Jeruzalu koło Skierniewic.
Aleksander Ziemny, pierwotnie Aleksander Ryszard Keiner – polski poeta, prozaik, reportażysta i tłumacz, autor ponad trzydziestu książek, zmarł w 2009 roku w Warszawie.
Ramsey Emmanuel Lewis Jr. – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, nazywany największym performerem jazzu, laureat trzech nagród Grammy, zmarł w 2022 roku w Chicago.
13 września
Clara Josephine Schumann – niemiecka pianistka i kompozytorka romantyczna, żona Roberta Schumana, urodziła się w 1819 roku w Lipsku.
Jan Kanty Walery Eljasz-Radzikowski – polski malarz i fotograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Zakopiańskiego, autor przewodników tatrzańskich, urodził się w 1840 roku w Krakowie.
Roger Désormière – francuski kompozytor i dyrygent, urodził się w 1898 roku w Vichy.
Tanya Valko, właśc. Tatiana Kaczmarczyk – polska poetka i pisarka, podróżniczka, arabistka, tłumaczka, bizneswoman, autorka „Sagi arabskiej”, urodziła się w 1963 roku w Krakowie.
13 września
Prosper Marilhat – francuski malarz orientalista, przyrodnik, zmarł w 1847 roku w Paryżu.
Anna Ludwika Czerny – polska poetka, prozaiczka, tłumaczka, romanistka, zmarła w 1968 roku w Krakowie.
Richard Hamilton – brytyjski malarz, pionier pop artu, projektant okładki płyty The Beatles „Biały album, zmarł w 2011 roku w Londynie.
14 września
Zofia Stankiewicz – polska malarka i graficzka reprezentująca nurt symbolizmu, działaczka społeczna i feministka, uczennica Wojciecha Gersona, urodziła się w 1862 roku w Rizni, w guberni kijowskiej.
Richard Gerstl – austriacki malarz żydowskiego pochodzenia, ekspresjonista, urodził się w 1883 roku w Wiedniu.
Vittorio Gui – włoski kompozytor i dyrygent, który dyrygował najlepszymi orkiestrami operowymi świata, urodził się w 1885 roku w Rzymie.
Stanisław Frenkiel – polski malarz od 1948 roku tworzący w Wielkiej Brytanii, urodził się w Krakowie w 1918 roku.
Janusz Szpotański – polski poeta, satyryk, krytyk literacki, teoretyk literatury, szachista (pięciokrotny Mistrz Warszawy, drużynowy Mistrz Polski), autor poematów komicznych, urodził się w 1929 roku w Warszawie.
14 września
Edward Kozikowski – polski poeta i prozaik, eseista, współzałożyciel grupy literackiej Czartak, zmarł w 1980 roku w Katowicach.
Louis Aston Marantz Simpson – amerykański poeta jamajskiego pochodzenia, laureat Nagrody Pulitzera w 1964 roku, zmarł w 2012 roku w Setauket.
15 września
Edward Wolff – polski pianista i kompozytor pochodzenia żydowskiego, wuj Henryka i Józefa Wieniawskich, ceniony pedagog, urodził się w 1816 roku w Warszawie.
Henry Fitch Taylor – amerykański malarz, impresjonista i jeden z pionierów kubizmu w Ameryce, urodził się w 1853 roku w Cicncinatti w stanie Ohio.
Gunnar Ekelöf – szwedzki poeta, kandydat do literackiej Nagrody Nobla, urodził się w 1907 roku w Sztokholmie.
Tadeusz Fuss-Kaden – polski malarz, twórca przestrzennych form abstrakcyjnych, architekt, urodził się w 1914 roku w Krakowie.
Aleksander Nawrocki – polski poeta i pisarz, autor dwudziestu sześciu książek, współorganizator m.in. Warszawskiej Jesieni Poetyckiej, Festiwali Poezji Słowiańskiej, wydawca i redaktor, urodził się w 1940 roku w Bartnikach.
15 września
Jan Kazimierz Olpiński – polski malarz, pejzażysta i portrecista, absolwent ASP w Monachium, zmarł w 1936 roku we Lwowie.
William John „Bill” Evans – amerykański muzyk jazzowy, jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych, kompozytor, laureat siedmiu Nagród Grammy, zmarł w 1980 roku w Nowym Jorku.
Zofia Korzeńska – polska poetka, eseistka, krytyczka literacka, redaktorka książek, nauczycielka i bibliotekarka, zmarła w 2016 roku w Kielcach.
Jan Krenz – polski kompozytor i dyrygent, twórca muzyki filmowej, zmarł w 2020 roku w Warszawie.
16 września
Józef Nowakowski – polski pianista, kompozytor i pedagog, przyjaciel Fryderyka Chopina, twórca utworów na fortepian, orkiestrę i wokalnych, urodził się w 1800 roku w Koryciskach.
Frans Eemil Sillanpää – fiński pisarz, jeden z najznakomitszych nowelistów i powieściopisarzy fińskich XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939 roku, urodził się w 1888 roku w Hameenkyro.
Ireneusz Krzysztof Szmidt – polski poeta związany z Gorzowem Wielkopolskim, urodził się w 1935 roku w Zgierzu.
16 września
Franciszek Karpiński – polski poeta okresu oświecenia, pamiętnikarz, dramatopisarz, tłumacz i publicysta, główny przedstawiciel sentymentalizmu w liryce polskiej, zmarł w 1825 roku w Chorowszczyźnie.
Maksymilian Dionizy Gierymski – polski malarz, współtwórca polskiego realistycznego malarstwa pejzażowego, zmarł w 1874 roku w Reichenhall.
Jerzy Kędzierski – polski poeta, prozaik, eseista i historyk rodem z Lublina, żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, do 1974 roku tworzący w Londynie, zmarł w 1985 roku w Brodnicy.
Andrzej Trzaskowski – polski kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny, pionier jazzu w Polsce, zmarł w 1998 roku w Warszawie.
Stanisław Batruch – polski malarz, profesor ASP w Krakowie, czołowy polski kolorysta, zmarł w 2015 roku w Krakowie.
17 września
Halfdan Kjerulf – norweski kompozytor, którego twórczość obejmuje ok. 160 kompozycji fortepianowych, pieśni solowych i chóralnych, urodził się w 1815 roku w Christianii.
Michał Adam Sozański – polski malarz i rysownik, akwarelista, współtwórca Panoramy Racławickiej, urodził się w 1853 roku w Błażowie.
Maksim Tank, właśc. Jauhien Iwanawicz Skurko – poeta białoruski, autor kilkunastu tomików wierszy i kilku książek dla dzieci, urodził się w 1912 roku w Pilkowszczyźnie.
Theo Loevendie – holenderski kompozytor, saksofonista, klarnecista i pedagog, tworzył muzykę poważną i jazzową, urodził się w 1930 roku w Amsterdamie.
17 września
Mary E. Hewitt – amerykańska poetka, której wiersze wysoko cenił Edgar Allan Poe, zmarła w 1884 roku w Chicago.
Bruno Jasieński, urodzony jako Wiktor Zysman – polski poeta, prozaik i dramaturg, współtwórca polskiego futuryzmu, przedstawiciel polskiej awangardy międzywojennej, zmarł w 1938 roku w miejscu straceń Kommunarka pod Moskwą.
Maria Janina Okoń – polska poetka, publicystka, krytyczka literacka, regionalistka, prywatnie żona pisarza Longina Jana Okonia, zmarła w 2001 roku w Lublinie.