24 lipca
Francisco Pradilla y Ortiz – hiszpański malarz pochodzący z Aragonii tworzący na przełomie XIX i XX wieku, urodził się w 1848 roku w Villanueva de Gallego.
Ernest Bloch – amerykański kompozytor, pedagog i dyrygent żydowskiego pochodzenia, autor utworów orkiestrowych, kameralnych, na instrument i orkiestrę, urodził się w 1880 roku w Genewie.
Jerzy Liebert – polski poeta okresu międzywojennego urodził się w 1904 roku w Częstochowie.
Jerzy Tadeusz Harasymowicz – polski poeta, przedstawiciel Pokolenia 56, założyciel grup poetyckich Muszyna i Barbarus, urodził się w 1933 roku w Puławach.
Maciej Cisło – polski poeta, eseista, twórca prozy sylwicznej, autor kilkunastu książek, urodził się w 1947 roku w Olsztynie. Zmarł 13 maja 2023 roku.
Artur Krajewski – polski malarz, rysownik, artysta multimedialny, pedagog, profesor ASP w Warszawie, urodził się w 1971 roku w Żyrardowie.
24 lipca
Maksym Tadejowycz Rylski – ukraiński poeta, tłumacz, publicysta, działacz społeczny, pracownik naukowy, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, zmarł w 1964 roku w Kijowie.
Francis Lee Jaques – amerykański malarz naturalista, ilustrator i rysownik, podróżnik, zmarł w 1969 roku w Fort Oaks.
Edward Jerzy Stachura, „Sted” – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, zmarł w 1979 roku w Warszawie.
Roman „Gucio” Dyląg – polski kontrabasista i kompozytor jazzowy, zmarł w 2023 roku w Szwecji.
25 lipca
Henryk Melcer-Szczawiński – polski kompozytor neoromantyczny, pianista, dyrygent i pedagog, dyrektor Filharmonii Warszawskiej i Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, urodził się w 1869 roku w Marcelinie.
Maria Jakubina Komornicka, znana również jako Piotr Odmieniec Włast – polska pisarka młodopolska, tłumaczka i krytyczka literacka, urodziła się w 1876 roku w Grabowie nad Pilicą.
Hanna Rudzka-Cybis – polska malarka, przedstawicielka koloryzmu, pierwsza kobieta na stanowisku profesora ASP w Krakowie, prywatnie żona malarza Jana Cybisa, urodziła się w 1897 roku w Mławie.
John Keith „Johnny” Hodges – amerykański saksofonista, klarnecista i kompozytor jazzowy, urodził się w 1907 roku w Cambridge.
Włodzimierz Kunz – polski malarz, grafik, pedagog, profesor ASP w Krakowie, urodził się w 1926 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.
Eugenia Basara-Lipiec – polska poetka i krytyczka literacka, pracownik naukowy UJ w Krakowie, Wyższych Szkół Pedagogicznych w Krakowie i Rzeszowie, urodziła się w 1947 roku w Czarnej.
Jan Kondrak – polski kompozytor, autor tekstów, bard, lider Lubelskiej Federacji Bardów, urodził się w 1959 roku w Hrubieszowie.
Krzysztof Koehler – polski poeta, historyk literatury, krytyk literacki, eseista, scenarzysta i librecista, profesor nauk humanistycznych, urodził się w 1963 roku w Częstochowie.
26 lipca
George Bernard Shaw – irlandzki dramaturg i prozaik, filozof, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1925 roku, urodził się w 1856 roku w Dublinie.
Philipp Jarnach – niemiecki kompozytor pochodzenia francuskiego, autor utworów instrumentalnych i orkiestrowych, urodził się w 1892 roku w Noisy – le – Sec.
Magdalena Anna Samozwaniec, z domu Kossak – „pierwsza dama polskiej satyry, pisarka, córka Wojciecha Kossaka i siostra Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej oraz Jerzego Kossaka, urodziła się w 1894 roku w Krakowie.
Neli Morawicka-Rudnicka – polska malarka, urodziła się w 1914 roku w Szczuczynie.
Tadeusz Baird – polski kompozytor muzyki współczesnej urodził się w 1928 roku w Grodzisku Mazowieckim.
26 lipca
Tadeusz Tomasz Sułkowski – polski poeta, prozaik, krytyk i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, więzień oflagu w Murnau, od 1946 roku mieszkaniec Wielkiej Brytanii, zmarł w 1960 roku w Lomdynie.
Laurindo Almeida – brazylijski gitrzysta i kompozytor jazzowy zmarł w USA w 1997 roku.
Margaret Hannah Olley – australijska malarka o światowej sławie zmarła w 2011 roku w Sydney.
27 lipca
Giosuè Carducci – włoski poeta i historyk literatury, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1906 roku, urodził się w 1835 roku w Valdicastello di Pietrasanta.
Jan Mirosław Peszke – polski malarz i ilustrator pochodzący z Ukrainy a tworzący we Francji, urodził się w 1870 roku w miejscowości Gołta koło Chersonia.
Emil Biela – polski poeta i prozaik, autor kilku książek, urodził się w 1939 roku w Myślenicach.
27 lipca
Franz Doppler – austriacki kompozytor i flecista pochodzenia polsko-węgierskiego, autor oper, baletów i utworów orkiestrowych, zmarł w 1883 roku w Baden koło Wiednia.
Bronisław Ludwik Michalski – polski poeta i prozaik, w latach 30. XX wieku związany z Lublinem, zmarł w 1935 roku w Warszawie.
Gertrude Stein – amerykańska poetka i powieściopisarka żydowskiego pochodzenia, feministka, która większość życia spędziła we Francji, zmarła w 1946 roku w Paryżu.
Janina Nowotnowa – polska malarka, ilustratorka i graficzka, pianistka, zmarła w 1963 roku w Krakowie.
Einojuhani Rautavaara – fiński kompozytor muzyki poważnej, uważany za najwybitniejszego twórcę po Jeanie Sibeliusie, krytyk muzyczny, zmarł w 2016 roku w Helsinkach.
28 lipca
Giuseppe Pellizza da Volpedo – włoski malarz, neoimpresjonista, urodził się w 1868 roku w Volpedo.
Marcel Duchamp – francuski malarz, rzeźbiarz, twórca filmowy i szachista, kojarzony z ruchami kubizmu, dada i sztuki konceptualnej, urodził się w 1887 roku w Blainville – Crevon.
Rued Langgaard – duński kompozytor znany głównie z kompozycji symfonicznych, urodził się w 1893 roku w Kopehadze.
Artur Maria Swinarski – polski poeta, satyryk, dramatopisarz, plastyk, urodził się w 1900 roku w Brodnicy.
John Lawrence Ashbery – amerykański poeta zaliczany do tzw. grupy nowojorskiej, urodził się w 1927 roku w Rochester.
Kārlis Vērdiņš – łotewski poeta, tłumacz i krytyk literacki urodził się w 1979 roku w Rydze.
28 lipca
Jan Sebastian Bach – jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki, kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, zmarł w 1750 roku w Lipsku.
Frank Henry Loesser – amerykański kompozytor muzyki rozrywkowej, autor tekstów, zmarł w 1969 roku w Nowym Jorku.
Balbina Świtycz-Widacka – polska poetka i rzeźbiarka, autorka ponad 1000 rzeźb, zmarła w 1972 roku w Olsztynie.
Zbigniew Herbert – polski poeta, dramaturg, eseista, twórca cyklu poetyckiego Pan Cogito, prawnik i filozof, zmarł w Warszawie w 1998 roku.
29 lipca
Eyvind Johnson – szwedzki prozaik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1974 roku, urodził się w 1900 roku w Svartbjornsbyn.
Charlie Henry Christian – amerykański muzyk i kompozytor jazzowy, pierwszy solista grający na gitarze elektrycznej, urodził się w 1916 roku w Bonham.
Mikis Theodorakis – grecki kompozytor, jeden z najbardziej znanych twórców greckich XX wieku, polityk i działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, urodził się w 1925 roku na wyspie Chios.
Mike Garson – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, muzyk studyjny, urodził się w 1945 roku w Brooklynie.
29 lipca
Vincent Willem van Gogh – holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość nie doceniana za życia artysty wywarła olbrzymi wpływ na sztukę XX wieku, zmarł w 1890 roku w Auvers – sur – Oise. Miał zaledwie 37 lat.
Wojciech Horacy Kossak – polski malarz historyczny i batalista, współtwórca Panoramy Racławickiej, działacz Krakowskiego Klubu Automobilowego, zmarł w 1942 roku w Krakowie.
Aleksander Wat, właściwie Aleksander Chwat – polski poeta, tłumacz i prozaik żydowskiego pochodzenia, więzień radzieckich łagrów, zmarł w 1967 roku w Antony we Francji.
Dan Pagis – poeta żydowski tworzący w języku hebrajskim, ocalały z Holokaustu, wykładowca uniwersytecki, zmarł w Izraelu w 1986 roku.
30 lipca
Julian Fałat – polski malarz, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, rektor ASP w Krakowie, urodził się w 1853 roku w Tuligłowach.
Frans Masereel – belgijski malarz i grafik, znany jako artysta, który przywrócił dawny blask technice drzeworytu, urodził się w 1889 roku w Blankenberge.
Zbigniew Wiszniewski – polski kompozytor muzyki współczesnej, urodził się w 1922 roku we Lwowie.
Feliks Rajczak – polski poeta, satyryk, edytor i działacz kulturalny, związany z Sieradzem, urodził się w 1938 roku w Świątnikach koło Pabianic.
Patrick Modiano – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 roku, laureat Nagrody Goncurtów w 1978 roku, urodził się w 1945 roku w Boulogne – Billancourt.
Agnieszka Kuciak – polska poetka, tłumaczka, literaturoznawczyni, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka nowego przekładu Boskiej komedii Dantego, urodziła się w 1970 roku w Szczecinie.
30 lipca
Tonin Harapi – albański kompozytor i pianista, autor dwóch oper i kilkudziesięciu utworów instrumentalnych, zmarł w 1992 roku w Tiranie.
Lucky Thompson – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, zmarł w 2005 roku w Seattle.
31 lipca
Jean Dubuffet – francuski malarz i rzeźbiarz, świadomie odrzucający tradycyjną konwencję twórczą, urodził się w 1901 roku w Hawrze.
Jan Ignacy Wodyński – polski malarz i wykładowca akademicki, urodził się w 1903 roku w Jaśle.
Grzegorz Jerzy Turnau – polski woklista, kompozytor, poeta, aranżer i wykonawca poezji śpiewanej, urodził się w 1967 roku w Krakowie.
31 lipca
Denis Diderot – francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, tłumacz, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia, zmarł w 1784 roku w Paryżu.
Sándor Petőfi – poeta węgierski, uczestnik powstania węgierskiego, adiutant generała Józefa Bema, zginął w bitwie pod Segesvarem w 1849 roku.
Ferenc Liszt – węgierski kompozytor i pianista, jeden z najznakomitszych twórców okresu romantyzmu, filozof, eseista i publicysta, zmarł w 1886 roku w Bayreuth.
Léon Germain Pelouse – francuski malarz pejzażysta i kolorysta, samouk, zmarł w 1891 roku w Paryżu.
Kornel Makuszyński – polski poeta, prozaik, felietonista, krytyk literacki, publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury, zmarł w 1953 roku w Zakopanem.
Theodore „Teddy” Shaw Wilson – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, uhonorowany NEA Jazz Masters Award w 1986 roku, zmarł w 1986 roku w New Britain.
1 sierpnia
Jadwiga Łuszczewska, ps. literacki Deotyma – polska poetka, powieściopisarka i improwizatorka okresu romantyzmu, zaangażowana w działalność patriotyczną, urodziła się w 1834 roku w Warszawie.
Stanisław Kazuro – polski kompozytor, dyrygent i pedagog, urodził się w 1881 roku w Tekinopolu koło Wilna.
Bohdan Borowski – polski malarz i rysownik, wykładowca PWSSP w Gdańsku, urodził się w 1923 roku w Opocznie.
Ryszard Jegorow – polski prozaik związany z Puławami, autor kilkunastu powieści głównie historycznych i związanych z wojskowością, urodził się w 1924 roku w Pińsku.
Ko Un – poeta południowokoreański, autor ponad 130 książek, urodził się w 1933 roku w Gunsan.
1 sierpnia
Łesia Ukrainka, właśc. Łarysa Petriwna Kosacz-Kwitka – ukraińska poetka, pisarka, dramatopisarka, tłumaczka i krytyczka literacka, zmarła w 1913 roku w Surami.
Jan Kasprowicz – polski poeta, dramaturg, tłumacz, krytyk literacki, przedstawiciel Młodej Polski, zmarł w 1926 roku w Zakopanem.
Władysław Woydyno – polski artysta malarz, dyrektor Muzeum Komunikacji, zmarł w 1959 roku w Warszawie.
Gian Francesco Malipiero – włoski kompozytor i muzykolog, autor monografii o Monteverdim i Strawińskim, twórca oper, symfonii i utworów instrumentalnych, zmarł w 1973 roku w Treviso.
Alfred Manessier – francuski malarz, abstrakcjonista, projektant gobelinów i witraży, zmarł w 1993 roku w Orleanie.
Teresa Ferenc-Jankowska – polska poetka, autorka dwudziestu kilku tomików wierszy, zmarła w 2022 roku w Sopocie.
2 sierpnia
Sir Arthur Edward Drummond Bliss – kompozytor i dyrygent brytyjski, twórca oper, baletów i utworów orkiestrowych, muzyki kameralnej i wokalnej, urodził się w 1891 roku w Londynie.
Stanisław Baliński – polski poeta, prozaik, eseista i dyplomata, członek grupy poetyckiej Skamander, urodził się w Warszawie w 1898 roku.
Bolesław Jóźwicki – polski artysta malarz, pedagog, zaangażowany w konspirację w czasie II wojny światowej, urodził się w 1904 roku w Kłodzie.
2 sierpnia
Adam Asnyk – polski poeta, eseista, dramatopisarz, publicysta, dr filozofii, galicyjski działacz polityczny, zmarł w 1897 roku w Krakowie.
Krystyna Krahelska – polska poetka, etnografka, harcerka, pielęgniarka, żołnierka AK, zginęła w drugim dniu powstania warszawskiego w 1944 roku w Warszawie.
Henryk Berlewi – polski malarz, grafik, typograf, teoretyk i krytyk sztuki, od 1928 roku związany z Paryżem, zmarł tamże w 1967 roku.
Carlos Chávez – meksykański kompozytor, dyrygent, pisarz, pedagog i organizator życia muzycznego, zmarł w 1978 roku w Meksyku.
Zygmunt Karolak – polski artysta malarz, grafik, profesor ASP w Gdańsku, zmarł w 1999 roku w Sopocie.
3 sierpnia
Francisco de Asis Asenjo Barbieri – hiszpański kompozytor, dyrygent i muzykolog, twórca głównie zarzueli, urodził się w 1823 roku w Madrycie.
Clifford Donald Simak – amerykański pisarz fantastyki naukowej i fantasy, wielokrotny zdobywca nagród Hugo i Nebula, dziennikarz, urodził się w 1904 roku w Millville.
Charles James „Charlie” Shavers – amerykański trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najwybitniejszych muzyków stylu swing, urodził się w 1920 roku w Nowym Jorku.
3 sierpnia
Aurelia Wyleżyńska – polska pisarka i publicystka, zaangażowana w konspirację i pomoc Żydom, uczestniczka powstania warszawskiego, zginęła trzeciego dnia powstania w 1944 roku w Warszawie.
Roman Kochanowski – polski artysta malarz i rysownik, zmarł w 1945 roku w Monachium.
Henryk Uziembło – polski artysta malarz, grafik i projektant witraży, mozaik i wnętrz, zmarł w 1949 roku w Krakowie.
Jan Brzękowski – polski poeta, pisarz, teoretyk sztuki działający w kręgu awangardy krakowskiej, zmarł w 1983 roku w Paryżu.
Krzysztof Janusz Paczuski – polski poeta, redaktor kwartalnika literacko – artystycznego Akcent, zmarł w 2004 roku w Warszawie.
4 sierpnia
Percy Bysshe Shelley – angielski poeta i dramaturg, przedstawiciel angielskiego romantyzmu, urodził się w 1792 roku w Field Place.
Henryk Piątkowski – polski malarz, grafik, krytyk sztuki i literat, urodził się w 1853 roku w Kijowie.
Knut Hamsun – norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1920 roku, urodził się w 1859 roku w Vaga.
Jonasz Stern – polski malarz, grafik i pedagog żydowskiego pochodzenia, laureat m.in. Nagrody im. Cypriana Norwida w 1979 roku, urodził się w 1904 roku w Kałuszu.
Kalina Izabela Zioła – polska poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, animatorka kultury i dziennikarka, autorka niemal trzydziestu książek, urodziła się w 1952 roku w Poznaniu.
4 sierpnia
Siegfried Wagner – niemiecki kompozytor, dyrygent i reżyser, twórca oper i utworów symfonicznych, prywatnie wnuk Franciszka Liszta i syn Ryszarda Wagnera, zmarł w 1930 roku w Bayreuth.
Krzysztof Kamil Baczyński – polski poeta czasu wojny, podchorąży AK, przedstawiciel pokolenia Kolumbów, zginął w czwartym dniu powstania warszawskiego w 1944 roku w Warszawie.
Eddie Condon – amerykański gitarzysta i kompozytor jazzowy, zmarł w 1973 roku w Nowym Jorku.
Richard „Ric” Berger – szwajcarski malarz, grafik, historyk sztuki i interlingwista, autor ok. dwudziestu książek o sztuce, zmarł w 1984 roku w Morges.
5 sierpnia
Frans Oskar Merikanto – fiński kompozytor muzyki poważnej, dyrygent i organista, urodził się w 1868 roku w Helsinkach.
Tom Thomson – kanadyjski malarz, pejzażysta, urodził się w 1877 roku w Claremont.
Tadeusz Nartowski – polski artysta malarz, uczeń Leona Wyczółkowskiego, akwarelista, urodził się w 1892 roku w Zarębach Kościelnych.
Roman Jerzy Bratny, pierwotnie Roman Jerzy Mularczyk – polski prozaik, poeta, scenarzysta filmowy i publicysta, autor m.in. powieści Kolumbowie. Rocznik 20., urodził się w 1921 roku w Krakowie.
5 sierpnia
Karol Kryński – polski malarz awangardowy, plakacista, uczestnik wojny w 1920 roku, kawaler Orderu Virtuti Millitari, zginął piątego dnia powstania warszawskiego w 1944 roku w Warszawie.
Jerzy Zagórski – polski poeta, eseista i tłumacz, współtwórca grupy i czasopisma Żagary, autor kilkunastu tomików wierszy, zmarł w 1984 roku w Warszawie.
George Duke – amerykański kompozytor, pianista i wokalista jazzowy, zmarł w 2013 roku w Santa Monica.
Toni Morrison, właśc. Chloe Anthony Wofford-Morrison – amerykańska powieściopisarka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1993 roku, zmarła w 2019 roku w Nowym Jorku.
6 sierpnia
Kajetan Saryusz-Wolski – polski malarz, rysownik, znawca heraldyki i Francji, urodził się w Planowie koło Radomia w 1852 roku.
Andy Warhol – amerykański artysta pochodzenia łemkowskiego, jeden z głównych przedstawicieli pop artu, urodził się w 1928 roku w Pittsburghu.
Charles Edward Haden – amerykański kontrabasista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 2012 roku, urodził się w 1937 roku w Shenandoah.
Kjell Westö – szwedzkojęzyczny, fiński poeta, prozaik, eseista i dziennikarz, autor kilkunastu książek, urodził się w 1961 roku w Helsinkach.
6 sierpnia
Henry Charles Litolff – angielski pianista, kompozytor i wydawca, autor oper, symfonii, koncertów instrumentalnych i wokalnych, zmarł w 1891 roku w Bois – Colombes.
Mariusz Maszyński – polski aktor, recytator, malarz i dramaturg, zginął w szóstym dniu powstania warszawskiego rozstrzelany przez RONA 1944 roku w Warszawie.
Francis Ponge – poeta i prozaik francuski, zmarł w 1988 roku w Barsur – Loup.