SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
32
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

29 maja

Isaac Albéniz – hiszpański kompozytor i pianista, który przyczynił się do wykreowania pianistycznej i kompozytorskiej  hiszpańskiej szkoły narodowej, urodził się w 1860 roku w Camprodon.

Maximino Peña Muñoz – hiszpański malarz i ilustrator, autor pejzaży, portretów i scen rodzajowych, urodził się w 1863 roku w Salduero.

Juan Ramón Jiménez – hiszpański poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1956 roku, urodził się w 1881 w Moguer.

Marjorie Jewel „Marlow” Moss – brytyjska artystka, przedstawicielka konstruktywizmu, urodziła się w 1889 roku w Kondynie.

Leszek Elektorowicz, właśc. Lesław Witeszczak – polski poeta, prozaik, eseista, tłumacz, urodził się w 1924 roku we Lwowie.

Tomasz Różycki   – polski poeta, prozaik, tłumacz, romanista, laureat Nagrody Kościelskich, urodził się w 1970 roku w Opolu.

29 maja

Józef Mularczyk – polski malarz Tatr zmarł w 2009 roku w Bochni.

30 maja

Benjamin David „Benny” Goodman amerykański klarnecista i kompozytor jazzowy zwany „Królem Swingu”, urodził się w 1909 roku w Chicago.

30 maja

Peter Paul Rubens – flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych twórców baroku, zmarł w 1640 roku w Antwerpii.

Alexander Pope – czołowy poeta angielskiego Oświecenia zmarł w 1744 roku w Twickenham.

William Yeates Hurlstone – angielski kompozytor i pianista, twórca utworów orkiestrowych, kameralnych i fortepianowych, zmarł w 1906 roku w Londynie.

Michał Gorstkin Wywiórski – polski malarz naturalista i marynista, zmarł w 1926 roku w Berlinie.

Bolesław Jarosław Cybis – polski malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik, zmarł w 1957 roku w Trenton.

Hank Mobley – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy zmarł w 1986 roku w Filadelfii.

Małgorzata Hillar – polska poetka zmarła w 1995 roku w Warszawie.

Ellen Niit – estońska poetka,prozaiczka i tłumaczka, autorka kilku tomików wierszy i sześciu książek prozatorskich dla dzieci, zmarła w 2016 roku w Tallinie.

31 maja

Jeanne-Louise Farrenc – francuska pianistka i kompozytorka tworząca w stylu wczesnoromantycznym, urodziła się w 1804 roku w Paryżu.

Carl Fredrik Hill – szwedzki malarz pejzażysta urodził się w 1849 roku w Lund.

Tadeusz Rittner – polski dramaturg, prozaik i krytyk teatralny tworzący w okresie Młodej Polski, urodził się w 1873 roku we Lwowie.

Stanisław Żarnecki – polski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego, portrecista i pejzażysta, urodził się w 1877 roku w Krakowie.

Saint-John Perse, prawdziwe nazwisko Marie-René-Alexis Léger – francuski poeta i dyplomata, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, urodził się w 1887 roku w Pointe – a – Pitre.

31 maja

Tadeusz Hollender – polski poeta, tłumacz i satyryk, został zamordowany przez gestapo w 1943 roku w Warszawie.

Leopold Henryk Staff – polski poeta, tłumacz i eseista, jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, zmarł w 1957 roku w Skarżysku – Kamiennej.

Mieczysław Kosz – polski pianista i kompozytor jazzowy zmarł w 1973 roku w Warszawie.

Sonny Burke – amerykański kompozytor jazzowy zmarł w 1980 roku w Los Angeles.

Louise Bourgeois – amerykańska rzeźbiarka odznaczona National Medal of Art i Legią Honorową, zmarła w 2010 roku w Nowym Jorku.

1 czerwca

Józef Elsner – polski kompozytor niemieckiego pochodzenia, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina, urodził się w 1769 roku w Grodkowie.

Andrzej Dyakowski – polski malarz, profesor ASP w Gdańsku, urodził się w 1936 roku w Krakowie.

Joanna Pollakówna – polska poetka, eseistka i historyk sztuki, tworząca także dla dzieci, urodziła się w 1939 roku w Warszawie.

Cezary Paszkowski – polski malarz, profesor ASP w Gdańsku, honorowy obywaatel Nowego Orleanu, urodził się w 1948 roku w Gdańsku.

Diann Blakely – amerykańska poetka urodziła się w 1957 roku w Anniston.

1 czerwca

Eugénio de Paula Tavares – poeta z Wysp Zielonego Przylądka, tworzący po protugalsku i w miejscowym języku kreolskim, uhonorowany Orderem Drzewa Smoczego I klasy, zmarł w 1930 roku w Nova Sintra.

Adam Bederski – polski poeta ekspresjonista i pracownik placówek dyplomatycznych, zmarł w 1961 roku w Penrhos w Walii.

Henryk Worcell – polski prrozaik i publicysta, znany gł. dzięki ekranizacji powieści Zaklęte rewiry i Grzech Antoniego Grudy, zmarł w 1982 roku we Wrocławiu.

2 czerwca

Karl Adolph Gjellerup, ps. Epigonos – duński poeta, prozaik i dramatopisarz, piszący w języku duńskim i niemieckim, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1917 roku, urodził się w 1857 roku w Roholte.

Edward Elgar – brytyjski kompozytor, autor symfonii i utworów kameralnych, urodził się w 1857 roku w Broadheath.

Antoni Włodzimierz Trzeszczkowski – polski malarz współczesny, batalista, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej w 1920 roku, urodził się w 1902 roku.

Krzysztof Polkowski – polski malarz i rysownik, pedagog, rektor ASP w Gdańsku, urodził się w 1958 roku tamże.

Izabela Zubko – polska poetka, autorka dziesięciu tomików wierszy, urodziła się w Warszawie w 1974 roku.

2 czerwca

Elise Rosalie Aun – jedna z najwybitniejszych poetek, prozaiczek i tłumaczek estońskich końca XIX wieku, zmarła w 1932 roku w Tallinie.

Wacław Piotrowski – polski malarz – portrecista, pezażysta i rysownik zmarł w 1967 roku w Warszawie.

Ray Bryant – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, zmarł w 2011 roku w Nowym Jorku.

3 czerwca

Stanisław Ciesielczuk – polski poeta, członek grupy literackiej „Kwadryga”, autor kilku tomików, urodził się w 1906 roku w Hrubieszowie.

Janusz Muniak – polski muzyk jazzowy światowej klasy, saksofonista, flecista i kompozytor, jeden z pionierów free jazzu w Europie, urodził się 1944 roku w Krakowie.

Dariusz Suska – polski poeta, autor kilku tomików wierszy nominowanych do prestiżowych nagród literackich, urodził się w 1968 roku w Złotoryi.

3 czerwca

Georges Bizet – francuski kompozytor, autor przede wszystkim oper, utworów symfonicznych i instrumentalnych, zmarł w 1875 roku w Bougival.

Adolf Dygasiński – polski powieściopisarz, publicysta, pedagog, encyklopedysta, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej, zmarł w 1902 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Nâzım Hikmet Ran – turecki poeta i dramaturg, jeden z najlepiej znanych poza ojczyzną pisarzy, zmarł w 1963 roku w Moskwie.

Anna Justine Mahler – austriacka rzeźbiarka, córka kompozytora Gustava Mahlera, zmarła w 1988 roku w Hampstead.

4 czerwca

Aleksander Laszenko – polski artysta malarz, podróżnik, współzałożyciel Zrzeszenia Kujawskich Artystów Plastyków, urodził się w 1883 roku w Annówce pow. wołczański.

Bruno Bettinelli – włoski kompozytor, autor oper i utworów symfonicznych, urodził się w 1913 roku w Mediolanie.

Paweł Targiel – polski poeta i działacz kultury związany ze Śląskiem urodził się w 1945 roku w Mikołowie.

Anna Wąsikiewicz – polska malarka, hafciarka, grafik komputerowy, urodziła się w 1949 roku w Kłodawie.

4 czerwca

Stanisław Moniuszko – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, autor ponad 268 pieśni, wielu oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej, zmarł w 1872 roku w Warszawie.

Karol Świdziński – polski poeta, uczestnik powstania styczniowego, zmarł w 1877 roku w Stanisławowie.

Jorge Cândido de Sena – portugalski poeta, eseista, dramatopisarz i tłumacz, zmarł w 1978 roku w Santa Barbara w USA.

Jerzy Gumiela – polski artysta malarz tworzący głównie w Stanach Zjednoczonych, zmarł w 2010 roku w Płotach.

5 czerwca

Aleksander Rafałowski – polski artysta malarz i scenograf, profesor ASP w Warszawie, urodził się w 1894 roku tamże.

Tadeusz Gąsiewicz – artysta malarz, grafik, dekorator i litograf, tworzący prace realistyczne i awangardowe, urodził się w 1897 roku w Warszawie.

Federico García Lorca – hiszpański poeta i dramaturg, malarz, pianista i kompozytor, przedstawiciel Pokolenia 27, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury hiszpańskiej XX wieku, urodził się w 1898 roku w Fuente Vanqueros.

Kazimierz Hoffman – polski poeta, laureat nagrody Literackiego Funduszu PEN Clubu w 2005 roku, urodził się w 1928 roku w Grudziądzu.

Christy Brown – irlandzki malarz, pisarz i poeta, którego książka Moja lewa stopa stała się światowym bestsellerem, urodził się w 1932 roku w Dublinie.

Piotr Matywiecki – polski poeta, krytyk literacki, eseista, z zawodu bibliotekarz, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2010 roku, autor ok. 20 książek poetyckich, urodził się w 1943 roku w Warszawie.

Kenny G właściwie Kenneth Gorelick – amerykański saksofonista, klarnecista, kompozytor, urodził się w 1956 roku w Seattle.

Dorota Filipczak – polska poetka, filolog angielski, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, urodziła się w 1963 roku w Łodzi.

5 czerwca

Carl Maria von Weber – niemiecki kompozytor, jeden z głównych reprezentantów okresu wczesnego romantyzmu w muzyce niemieckiej, pianista, dyrygent, zmarł w 1826 roku w Londynie.

6 czerwca

Maurice Galbraith Cullen – kanadyjski malarz pejzażysta urodził się w 1866 roku w St. John’s w Nowej Fundlandii.

Thomas Mann – niemiecki prozaik i eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1929 rok, uważany za najwybitniejszego pisarza niemieckiego pierwszej połowy XX wieku, urodził się w 1875 roku w Lubece.

Władysław Jarocki – polski artysta malarz, który zajmował się głównie tematyką huculską, podhalańską i tatrzańską, urodził się w 1879 roku w Podhajczykach.

Aram Chaczaturian – ormiański kompozytor muzyki poważnej, dyrygent i pedagog, urodził się w 1903 roku w Tyflisie.

Inga Iwasiów – polska poetka i prozaiczka, krytyczka literacka i literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych, urodziła się w 1963 roku w Szczecinie.

6 czerwca

Wilhelm Hempfing – niemiecki malarz pejzażysta zmarł w 1948 roku w Karlsruhe.

Alfons Karpiński – polski malarz pejzażysta i portrecista specjalizujący się w portretowaniu kobiet, zmarł w Krakowie w 1961 roku.

Anna Pogonowska – polska poetka, autorka kilkunastu tomików wierszy, zmarła w 2005 roku w Warszawie.

7 czerwca

Paul Gauguin – francuski malarz, rzeźbiarz i ceramik, urodził się w Paryżu w 1848 roku.

George Szell – amerykański kompozytor, dyrygent i pianista pochodzenia węgierskiego urodził się w 1897 roku w Budapeszcie.

Gwendolyn Elizabeth Brooks – amerykańska poetka odznaczona Narodowym Medalem Sztuki, laureatka Nagrody Pulitzera w 1950 roku, urodziła się w 1917 roku w Topeka.

Łukasz Kluczniak – polski saksofonista i kompozytor jazzowy, aranżer, urodził się w 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

7 czerwca

Friedrich Hölderlin – niemiecki poeta uznawany za prekursora klasyki weimarskiej i romantyzmu, zmarł w 1843 roku w Tybindze.

Wiktor Palmow – ukraiński malarz awangardowo – futurystyczny zmarł w 1929 roku w Kijowie.

Stanisław Popławski – polski rzeźbiarz i ceramik, uczeń Konstantego Laszczki, profesor ASP w Krakowie, zmarł w 1959 roku tamże.

8 czerwca

Tomaso Albinoni – jeden z największych włoskich kompozytorów późnego baroku urodził się w 1671 roku w Wenecji.

Thomas Faed – szkocki malarz, twórca realistycznych scen rodzajowych z życia codziennego i historii Szkotów, urodził się w 1826 roku w Gatehouse of Fleet.

Wiktor Woroszylski – polski poeta, prozaik, tłumacz i recenzent filmowy, twórca jedenastu tomików i dwunastu wydań utworów prozatorskich, urodził się w 1927 roku w Grodnie.

Krystyna Miłobędzka – polska poetka, dramaturg, doktor nauk humanistycznych, urodziła się w 1932 roku w Margoninie.

8 czerwca

Juan de Echevarría – hiszpański malarz pochodzący z Kraju Basków, przedstawiciel fowizmu, zmarł w 1931 roku w Madrycie.

Marie Laurencin – francuska malarka i graficzka, pierwsza kobieta malująca w stylu kubistycznym, zmarła w 1956 roku w Paryżu.

Jan Lechoń, właśc. Leszek Józef Serafinowicz – polski poeta, prozaik, krytyk literacki i teatralny, skamandryta, zmarł w 1956 roku w Nowym Jorku.

Nellie Lutcher – amerykańska pianistka, wokalistka i kompozytorka jazzowa zmarła w 2007 roku w Los Angeles.

9 czerwca

Gaetano Braga – włoski wiolonczelista i kompozytor okresu romantyzmu, autor oper, muzyki kameralnej i salonowej, urodził się w 1829 roku w Giulianova.

Jan Felicjan Owidzki – polski artysta malarz, uczeń Wojciecha Gersona, przyjaciel Józefa Chełmońskiego i Leona Wyczółkowskiego, urodził się w 1852 roku w Lubiejewie.

Lubomir Wojciech Tomaszewski – polsko – amerykański malarz, rzeźbiarz, projektant porcelany, pedagog i wykładowca, urodził się w 1923 roku w Warszawie.

9 czerwca

Ugo Betti – włoski poeta, prozaik, dramatopisarz, zmarł w 1953 roku w Rzymie.

Richard Ghormley Eberhart – amerykański poeta, laureat Nagrody Pulitzera w 1966 roku i National Book Award w 1977 roku, zmarł w 2005 roku w Hanover.

Miguel Ángel Asturias – gwatemalski poeta, prozaik, dziennikarz, opozycjonista i dyplomata, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1967 roku, zmarł w 1974 roku w Madrycie.

10 czerwca

Henryk Tomaszewski – polski grafik, rysownik, twórca plakatów i ilustracji, jeden z twórców polskiej szkoły plakatu, urodził się w 1914 roku w Warszawie.

Saul Bellow – amerykański pisarz żydowskiego pochodzenia, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1976 roku, urodził się w 1915 roku w Lachine.

Jacek Trznadel – polski poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i publicysta, profesor nauk humanistycznych, urodził się w 1930 roku w Olkuszu.

Piotr Wojtasik – polski trębacz i kompozytor jazzowy, urodził się w 1964 roku we Wrocławiu.

10 czerwca

Kazimierz Stabrowski – polski malarz, w latach 1904 – 1909 dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, zmarł w 1929 roku w Garwolinie.

Frederick Theodore Albert Delius – angielski kompozytor, autor oper, koncertów, pieśni i utworów rozrywkowych, zmarł w 1934 roku w Grez – sur – Loing.

Sigrid Undset – norweska powieściopisarka i nowelistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928 roku, zmarła w 1949 roku w Lillehammer.

Georges Mathieu – artysta francuski i teoretyk sztuki, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego, jeden z twórców abstrakcji lirycznej, zmarł w 2012 roku w Boulogne Billancourt.

11 czerwca

Jerzy Wit Majewski – polski malarz, rzeźbiarz i działacz kulturalny, związany z Łomżą, urodził się w 1826 roku.

Richard Strauss – niemiecki kompozytor późnego romantyzmu, dyrygent, autor oper, poematów symfonicznych, koncertów i pieśni, urodził się w 1864 roku w Monachium.

Roy Fisher – brytyjski poeta i pianista jazzowy, urodził się w 1930 roku w Birmingham.

Władysław Zawistowski – polski poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, tłumacz i wydawca, urodził się w 1954 roku w Gdańsku.

11 czerwca

Julius Evola, właściwie Giulio Cesare Andrea baron Evola – włoski poeta i malarz, filozof, badacz cywilizacji i dychowości, współtwórca tradycjonalizmu integralnego, zmarł w 1974 roku w Rzymie.

Jacek Sawaszkiewicz – polski pisarz fantastyki naukowej i satyryk, zmarł w 1999 roku w Szczecinie.

Alt / Alton Rinker – amerykański wokalista i kompozytor jazzowy, zmarł w 1982 roku w Burbank w Kalifornii.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko