SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
21
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

1 maja

Jules Breton – francuski malarz, przyrodnik i poeta, który malował głównie chłopów i tematy rustykalne, i którego realistyczne obrazy poruszały społeczne i humanitarne problemy Francji XIX w. urodził się w 1927 roku w Courries.

Leon Biedroński – polski malarz rodzajowy i religijny, portrecista, konserwator galerii hr. Konstantego Zamojskiego w Kozłówce, urodził się w 1837 roku w Warszawie.

Hugo Emil Alfvén – szwedzki kompozytor, skrzypek i dyrygent, tworzący w nurcie późnoromantycznym, urodził się w 1872 roku w Sztokholmie.

Aleksander Wat – polski poeta i pisarz pochodzenia żydowskiego, tłumacz literatury francuskiej, anglosaskiej, niemieckiej i rosyjskiej, współtwórca polskiego futuryzmu, urodził się w 1900 roku w Warszawie.

Wojciech Rutkowski – artysta malarz, pejzażysta znany na całym świecie, urodził się w 1943 roku w Warszawie.

Tomasz Kudyk – polski trębacz jazzowy, kompozytor, producent i aranżer, urodził się w 1976 roku w Krakowie.

Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz i malarz, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 2005 roku, Paszportu Polityki w 2006 roku i in. urodził się w 1980 roku w Gdańsku.

1 maja

Zbigniew Jakubek – polski pianista jazzowy, kompozytor i aranżer, zmarł w 2023 roku.

2 maja

Jan Raszka – polski rzeźbiarz, grawer, medalier, malarz i profesor sztuki związany z Cieszynem, urodził się w 1871 roku w Ropicy.

Karol Kossak – malarz i ilustrator, wnuk Juliusza Kossaka, bratanek Wojciecha Kossaka i stryjeczny brat Jerzego Kossaka, urodził się w 1896 roku we Lwowie.

Alan Rawsthorne – brytyjski kompozytor, autor utworów koncertowych, kameralnych, fortepianowych, scenicznych i chóralnych, urodził się w 1905 roku w Haslingden.

Bogdan Józef Loebl – polski poeta, prozaik, publicysta, autor słuchowisk i tekstów piosenek, urodził się w 1932 roku w Nowosielicy.

2 maja

Antoni Malczewski – polski poeta, prekursor romantyzmu, alpinista, autor pierwszej polskiej powieści poetyckiej Maria, zmarł w 1826 roku w Warszawie.

Richie Cole – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy, aranżer, zmarł w 2020 roku.

3 maja

Aleksander Sochaczewski, właściwie Lejb Sonder – polski malarz żydowskiego pochodzenia, reprezentant romantyzmu, sybirak, który udokumentował obrazami 20 lat katorgi, urodził się w Iłowie w 1843 roku.

Stefan Felsztyński – polski malarz, major kawalerii Wojska Polskiego, legionista, uczestnik wojny w 1920 roku i w 1939 roku, który z Armią gen. W. Andersa przeszedł cały szlak bojowy i pozostał na emigracji w Londynie, urodził się w 1888 roku w Zagórzu.

Tadeusz Peiper – polski poeta, krytyk literacki, teoretyk poezji, eseista, autor powieści, dzienników i programu Awangardy Krakowskiej, twórca Zwrotnicy, urodził się w 1891 roku w Podgórzu.

Janusz Strzałecki – polski malarz, profesor ASP w Gdańsku i Warszawie, urodził się w 1902 roku w Warszawie.

John Aaron Lewis – amerykański pianista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 2001 roku, urodził się w 1920 roku w La Grange.

Jehuda Amichaj – izraelski poeta i prozaik tworzący w języku hebrajskim, urodził się w 1924 roku w Wurzburgu.

Bill Sienkiewicz – amerykański malarz i grafik pochodzenia polskiego, laureat Nagrody Eisnera, ponoć prawnuk Henryka Sienkiewicza, czym się chlubi, urodził się w 1958 roku w Blakely.

3 maja

Mieczysława Buczkówna – polska poetka i prozaiczka, autorka kilkunastu tomików wierszy i zbiorów opowiadań, zmarła w Warszawie w 2015 roku.

Alina Jahołkowska – poetka, pedagog i animatorka życia kulturalnego, autorka kilkunastu tomików wierszy, zmarła w 2018 roku w Lublinie.

4 maja

Florian Stanisław Miładowski – polski kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog, przyjeciel Stanisława Moniuszki, urodził się w 1819 roku w Mińsku.

Jan Gajzler – polski poeta zwany „lirnikiem świętokrzyskim”, urodził się w 1891 roku w Suchedniowie.

Ron Carter – amerykański kontrabasista i kompozytor jazzowy, laureat NEA Jazz Masters Award w 1998 roku, urodził się w 1937 roku we Ferndale.

Amos Oz – izraelski prozaik, eseista i publicysta tworzący w języku hebrajskim, laureat wielu nagród, kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla, urodził się w 1939 roku w Jerozolimie.

Jerzy Jarniewicz – poeta, tłumacz, krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych, anglista, autor ponad dwudziestu książek, urodził się w 1958 roku w Łowiczu.

Monika Mosiewicz – polska poetka, prawnik z wykształcenia, urodziła się w 1975 roku w Łodzi.

4 maja

Amédée Ozenfant – francuski malarz i teoretyk sztuki, współautor idei puryzmu, zmarł w 1966 roku w Cannes.

Bernard Tadeusz Frydrysiak – polski artysta malarz i grafik zmarł w Nowym Jorku w 1970 roku.

5 maja

Stanisław Moniuszko – polski kompozytor i dyrygent, pedagog i organista, twórca oper, utworów instrumentalnych, pieśni, urodził się w 1819 roku w Ubielu.

Henryk Sienkiewicz – polski powieściopisarz, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 roku, urodził się w 1846 roku w Woli Okrzejskiej.

Julian Grabowski – artysta malarz i pedagog związany z Tarnowem, urodził się w 1922 roku tamże.

Irit Amiel – izraelska poetka, pisarka i tłumaczka polskiego pochodzenia, dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nike, urodziła się w 1931 roku w Częstochowie.

Stanley Cowell – amerykański pianista i kompozytor jazzowy urodził się w 1941 roku w Toledo.

Ewa Kuryluk – polska malarka, poetka i historyk sztuki mieszkająca w Paryżu i w Warszawie, urodziła się w 1946 roku w Krakowie.

5 maja

Tytus Czyżewski – poeta, malarz, krytyk sztuki, jeden z teoretyków formizmu, zmarł w 1945 roku w Krakowie.

Alberto Savinio – włoski malarz, pisarz, kompozytor i scenograf, zmarł w Rzymie w 1952 roku.

Cal Tjader  – amerykański muzyk jazzowy, kompozytor, multiinstrumentalista, tworzący w nurcie latin jazz, zmarł w 1982 roku w Manili.

Ai Qing – chiński poeta i malarz, więzień polityczny, uważany za jednego z najwybitniejszych chińskich poetów współczesnych, zmarł w 1996 roku w Pekinie.

6 maja

Antoni Szulczyński – artysta malarz, autor polichromii, portretów i pejzaży, absolwent ASP w Krakowie, Wiedniu i Monachium, urodził się w 1877 roku w Wilczogórze.

Harry Edmund Martinson – szwedzki poeta,prozaik, dramaturg i malarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1974 roku, urodził się w 1904 roku w Jamshog.

Norbert Jan Paprotny – artysta malarz, który większość twórczego życia spędził w Szwajcarii, uprawiający malarstwo sztalugowe i architektoniczne, urodził się w Zabrzu w 1928 roku.

Till Brönner – niemiecki trębacz, wokalista i kompozytor jazzowy urodził się w 1971 roku w Viersen.

6 maja

Hubert Léonard – belgijski skrzypek, kompozytor i pedagog zmarł w 1890 roku w Paryżu.

Maurice Maeterlinck – belgijski poeta, prozaik, dramaturg, eseista piszący w języku francuskim, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1911 roku, zmarł w 1949 roku w Nicei.

7 maja

Johannes Brahms – niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu urodził się w 1833 roku w Hamburgu.

Rabindranath Tagore – indyjski poeta, prozaik, filozof, kompozytor i malarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1913 roku, urodził się w 1861 roku w Kalkucie.

Władysław Stanisław Reymont – polski prozaik i nowelista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 1925 rok, urodził się w 1867 roku w Kobielach Wielkich.

Stanisław Gratkowski – polski malarz, grafik i karykaturzysta urodził się w 1923 roku w Rypinie.

7 maja

Fabian Juliusz Sarnecki – polski malarz i konserwator obrazów, zmarł w 1894 roku w Poznaniu.

Teodor Buchholz – polski malarz zwiazany z Petersburgiem zmarł tamże w 1942 roku.

Stanisław Jerzy Lec – polski poeta, satyryk i aforysta zmarł w Warszawie w 1966 roku.

Maks Velo – albański architekt, malarz i poeta, więzień polityczny, który swoje prace prezentował także w Polsce, zmarł w 2020 roku w Tiranie.

8 maja

Stanisław Trembecki – polski poeta okresu oświecenia, dramatopisarz, tłumacz i historyk, urodził się w 1739 roku w Jastrzębnikach koło Sandomierza.

Miguel Ângelo Lupi – portugalski malarz romantyczny, profesor ASP w Lizbonie, urodził się w 1826 roku tamże.

Mary Lou Williams, właśc. Mary Elfrieda Scruggs – amerykańska pianistka i kompozytorka jazzowa, jedna z pierwszych kobiet, które odniosły sukces w jazzie, urodziła się w 1910 roku w Atlancie.

Gary Snyder – amerykański poeta i eseista, wyznawca zen zainteresowany filozofią Bliskiego Wschodu, autor ponad dwudziestu książek, urodził się w 1930 roku.

Keith Jarrett – amerykański pianista, klawesynista, kompozytor muzyki poważnej i jazzowej, laureat NEA Jazz Masters Award w 2014 roku, urodził się w 1945 roku w Alletown.

Marek Zgaiński – polski poeta, prozaik, tłumacz, autor słuchowisk i dramatów, dziennikarz radiowy, dyrektor i twórca Mojego Teatru w Poznaniu, urodził się w 1961 roku tamże.

8 maja

Mauro Giuliani – włoski kompozytor i wirtuoz gitary zmarł w Neapolu w 1829 roku.

Paul Merwart, Paweł Merwart – francuski malarz i ilustrator polskiego pochodzenia, zginął w 1902 roku w niespodziewanej erupcji wulkanu Mont – Pelee na Martynice.

9 maja

Claude Balbastre – francuski kompozytor tworzący w okresie baroku piszący utwory na fortepian, klawesyn i organy, urodził się w 1724 roku w Dijon.

Alfons Kułakowski – polski malarz, postimpresjonista, pejzażysta urodził się w 1927 roku w Osiczynie koło Berdyczowa.

Halina Poświatowska – polska poetka i pisarka należąca do pokolenia Współczesności, urodziła się w 1935 roku w Częstochowie.

Charles Simic, właśc. Dušan Simić – serbsko – amerykański poeta, zdobywca Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji w 1990 roku, urodził się w 1938 roku w Belgradzie.

Henri Seroka – belgijski kompozytor i wokalista pochodzenia polskiego, urodził się w 1949 roku w Brukseli.

9 maja

Franciszek Krudowski – polski artysta malarz zmarł w Krakowie w 1945 roku.

Jerzy Ficowski – polski poeta, eseista, prozaik, tłumacz, autor tekstów piosenek, żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego, znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego, zmarł w 2006 roku w Warszawie.

Cezary Chlebowski – pisarz i publicysta, historyk, autor książek poświęconych mało znanym wydarzeniom z dziejów polskiego Państwa Podziemnego, zmarł w 2013 roku w Warszawie.

10 maja

Ignacy Guniewicz – polski kompozytor i pianista, dyrygent i pedagog, urodził się w 1832 roku w Zawadzie.

Jan Rutkowski – artysta malarz, konserwator sztuki, profesor w Państwowej Szkole Sztuki Zdobniczej, urodził się w 1881 roku w Miechowicach.

Antoni Grabarz-Jarzymski – polski artysta malarz, grafik i projektant wnętrz urodził się w 1904 roku w Warszawie.

Jacek Bednarek – polski kontrabasista jazzowy i filharmoniczny, kompozytor, urodził się w Bydgoszczy w 1944 roku.

10 maja

Fanny Churberg – fińska artystka malarka zmarła w 1892 roku w Helsinkach.

Paul Émile Chabas – francuski malarz, który popularność zyskał dzięki aktom, zmarł w 1937 roku w Paryżu.

Witold Dąbrowski – polski poeta, tłumacz i publicysta, po potępieniu PZPR za prześladowania pisarzy został pobity i zmarł na zawał serca w 1978 roku w Warszawie.

Anna Kamieńska – polska poetka, pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, zmarła w Warszawie w 1986 roku.

11 maja

Jean-Léon Gérôme – francuski malarz i rzeźbiarz neoklasycystyczny urodził się w 1824 roku w Vesoul.

Adam Ciemniewski – polski artysta malarz, urodził się w 1866 roku w Warszawie.

Joseph Marx – austriacki kompozytor, pedagog i krytyk muzyczny, przyjaciel Karola Szymanowskiego, urodził się w 1882 roku w Grazu.

Camilo José Cela – pisarz i arystokrata hiszpański, członek tzw. Pokolenia 50, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1989 roku, urodził się w 1916 roku w Iria Flavia.

Salvador Dali – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów, urodził się w 1904 roku w Figueres.

Jan Parandowski – polski pisarz, tłumacz i eseista dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, medalista olimpijski, urodził się w 1895 roku we Lwowie.

Carla Bley – amerykańska pianistka, organistka, kompozytorka, aranżerka i bandliderka, czołowa przedstawicielka jazzu orkiestrowego, urodził się w 1936 roku w Willow.

11 maja

Łucja Błazukiewicz – polska malarka, portrecistka i pejzażystka zmarła w Lublinie w 1976 roku.

12 maja

Marian Pankracy Jachimowicz – polski poeta i tłumacz, malarz i fotograf, autor ok. dwudziestu książek, urodził się w 1906 roku w Schodnicy koło Drohobycza.

 Frank Philip Stella – amerykański malarz i grafik, pionier ekspresjonizmu abstrakcyjnego urodził się w 1936 roku w Malden.

Adam Ziemianin – poeta, autor tekstów piosenek, dziennikarz, autor ponad dwudziestu książek, urodził się w 1948 roku w Muszynie.

12 maja

Bedřich Smetana – czeski kompozytor okresu romantyzmu, autor oper, poematów symfonicznych, utworów orkiestrowych i muzyki kameralnej, zmarł w 1884 roku w Pradze.

Kazimiera Laura Siemieńska – polska artystka malarka zmarła w 1926 roku w Masłowicach koło Przedborza.

Eugène Ysaÿe – belgijski skrzypek i kompozytor, uczeń Henryka Wieniawskiego, zmarł w 1931 roku w Liege.

Anna Langfus – francuska pisarka, polska Żydówka z Lublina, laureatka Nagrody Goncourtów w 1962 roku, zmarła w Paryżu w 1966 roku.

John LaPorta – amerykański klarnecista i kompozytor jazzowy i klasyczny, autor ponad 300 kompozycji, zmarł w 2000 roku w Sarasocie na Florydzie.

13 maja

Wojciech Żywny – polski pianista pochodzenia czeskiego, kompozytor i pedagog, nauczyciel Fryderyka Chopina, urodził się w 1756 roku w Msenie.

Teodor Axentowicz – polski malarz, rysownik i grafik pochodzenia ormiańskiego, profesor i rektor ASP w Krakowie, zwany malarzem pięknych kobiet, urodził się w 1859 roku w Braszowie.

Zofia Stryjeńska – polska malarka, graficzka, ilustratorka, scenografka, przedstawicielka art deco, urodziła się w Krakowie w 1891 roku.

Gil Evans – kanadyjski pianista i kompozytor jazzowy urodził się w 1912 roku w Toronto.

Alicja Iwańska – polska poetka, pisarka, socjolog i filozof, żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego, urodziła się w Lublinie w 1918 roku.

13 maja

Frances Mary Hodgkins – nowozelandzka malarka pejzaży i martwych natur, pierwsza urodzona w Nowej Zelandii artystka, która zdobyła uznanie w Europie, zmarła w 1947 roku w Dorchester.

Chet Baker – amerykański trębacz, wokalista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej cenionych trębaczy lat 50., zmarł w 1988 roku w Amsterdamie.

Ewa Najwer – polska poetka, prozaik i krytyk literacki, autorka kilkunastu tomików, zmarła w 2019 roku w Poznaniu.

14 maja

Joly Braga Santos – portugalski kompozytor i dyrygent, autor symfonii, utworów koncertowych, oper, baletów, muzyki kameralnej i filmowej, urodził się w 1924 roku w Lizbonie.

Ignacy Bieniek – polski malarz, rzeźbiarz, rysownik i projektant sztuki użytkowej, urodził się w 1925 roku w Bystrej Krakowskiej.

Richard Estes – amerykański malarz znany z tworzenia obrazów fotorealistycznych, urodził się w 1932 roku w Kewanee w Illinois.

Jay Beckenstein – amerykański muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor, właściciel nowojorskiego studia nagrań BearTracks Studios, urodził się w 1951 roku w Nowym Jorku.

Petro Mykołajowycz Midianka – ukraiński poeta urodził się w 1959 roku we wsi Szyrokyj Łuh.

14 maja

Józef Buchbinder – polski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego, zmarł w Warszawie w 1909 roku.

August Strindberg – szwedzki poeta, dramatopisarz, powieściopisarz, malarz i fotograf, uznawany za ojca teatru współczesnego, zmarł w 1912 roku w Sztokholmie.

Władysław Orkan, właśc. Franciszek Ksawery Smaciarz (Szmaciarz) – poeta i pisarz tworzący w okresie Młodej Polski, legionista, żołnierz Wojska Polskiego, zmarł w 1930 roku w Krakowie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko