Anna Łyczewska – SUBIEKTYWNE KALENDARIUM ARTYSTYCZNE ANNY ŁYCZEWSKIEJ

0
49
Anna Łyczewska fot. Maryla Ditz

23 stycznia

Édouard Manet  – francuski malarz, prekursor impresjonizmu, ilustrator urodził się w 1832 roku w Paryżu.

Konstanty Ildefons Gałczyński – poeta urodził się w Warszawie w 1905 roku.

Uznawany za czołowego przedstawiciela polskiego malarstwa fantastycznego – Ildefons Houwalt urodził się w Nikołajewsku nad Amurem w 1910 roku.

Poeta, dziennikarz, tłumacz i aktor Tadeusz Śliwiak urodził się we Lwowie w 1928 roku.

23 stycznia

Władysław Żeleński – kompozytor, pedagog, organizator życia muzycznego, przedstawiciel neoromantyzmu w muzyce polskiej, zmarł w Krakowie w 1921 roku.

Norweski malarz i grafik, autor słynnego Krzyku, prekursor ekspresjonizmu – Edvard Munch zmarł w Oslo w 1944 roku.

Earl Wild – amerykański pianista jazzowy i klasyczny, kompozytor i dyrygent, wielkorotny gość Białego Domu, zmarł w 2010 roku w Pittsburghu.

W 2022 roku w Warszawie zmarł pisarz, poeta, tłumacz, krytyk literacki i publicysta, profesor nauk humanistycznych – Jacek Trznadel.

24 stycznia

Polski rzeźbiarz i fotograf, autor medalionów Józef Przebindowski urodził się w 1936 roku w Półwsiach Zwierzynieckich.

Feliks Rybicki – kompozytor muzyki poważnej i filmowej, dyrygent i pedagog, urodził się w Warszawie w 1899 roku.

Polski poeta, prozaik, dramatopisarz, publicysta i scenarzysta filmowy, należący do pokolenia Współczesności – Stanisław Grochowiak urodził się w 1934 roku w Lesznie.

Jerzy Antoni Kronhold – poeta, dyplomata i działacz kultury, autor kilkunastu tomików poetyckich, urodził się w 1946 roku w Cieszynie.

24 stycznia

Francuski malarz i rzeźbiarz, fowista i kubista – André Lhote zmarł w Paryżu w 1962 roku.

Pauline Margrete Hall – norweska kompozytorka, krytyk muzyczny i tłumaczka (przetłumaczyła na język norweski większość librett operowych), zmarła w Oslo w 1969 roku.

John Hamilton „Jack” Bush – kanadyjski malarz i grafik, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego, zmarł w Toronto w 1977 roku.

25 stycznia

Antoni Edward Odyniec – poeta romantyczny i neoklasycystyczny, autor Pieśni Filaretów, pamiętnikarz i tłumacz, urodził się w Giejstunach w 1804 roku.

Malarz, rysownik, krytyk literacki, poeta, śpiewak i kompozytor, profesor i dyrektor Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych – Miłosz Kotarbiński urodził się w Czemiernikach w 1854 roku.

Witold Lutosławski – jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, dyrygent i pianista, urodził się w Warszawie w 1913 roku.

David Dorůžka – czeski gitarzysta i kompozytor jazzowy, pedagog, urodził się w Pradze w 1980 roku.

25 stycznia

Frederic Leighton – brytyjski malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel wiktoriańskiego klasycyzującego akademizmu, zmarł w Londynie w 1896 roku.

Roman Kołoniecki – poeta i tłumacz poezji francuskiej, redaktor Polskiego Radia, zmarł w Warszawie w 1978 roku.

26 stycznia

Stéphane Grappelli – francuski kompozytor, aktor i skrzypek jazzowy urodził się w Paryżu w 1908 roku.

Polska poetka, autorka sztuk scenicznych oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży – Marta Berowska urodziła się w Warszawie w 1952 roku.

Wiktorija Wołodymyriwna Kowalczuk – ukraińska malarka, ilustratorka i pisarka polskiego pochodzenia, urodziła się w 1954 roku w Kowlu. Mieszkała i pracowała we Lwowie.

26 stycznia

Jeanne Hébuterne – francuska malarka, partnerka malarza Amedea Modiglianiego, zmarła w 1920 roku w Paryżu.

W 1923 roku w Warszawie zmarł Jan Rembowski – polski malarz tworzący w stylu secesji i symbolizmu, grafik i rzeźbiarz.

Franciszek Xawery Dunikowski – polski rzeźbiarz, malarz i pedagog, który zyskał międzynarodową sławę, profesor krakowskiej ASP, zmarł w Warszawie w 1964 roku.

27 stycznia

Wolfgang Amadeus Mozart – austriackikompozytor, pianista i wirtuoz innych instrumentów klawiszowych, jeden z „klasyków wiedeńskich”, nawybitniejszy twórca muzyki wszech czasów, urodził się w 1756 roku w Salzburgu.

Samuel Palmer – angielski malarz pejzażysta, grafik i pisarz romantyczny, urodził się w 1805 roku w Londynie.

Artysta francuski i teoretyk sztuki, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego, jeden z twórców abstrakcji lirycznej – Georges Mathieu urodził się w 1921 roku w Boulogne – sur – Mer.

Andrzej Trzebiński – poeta, dramaturg, krytyk literacki i publicysta, przedstawiciel Pokolenia Kolumbów, urodził się w 1922 roku w Radgoszczy.

27 stycznia

Był jednym z najwybitniejszych poetów pokolenia okresu międzywojennego oraz wywodzących się z nurtu wiejskiego literatury polskiej. Stanisław Piętak zmarł w 1964 roku w Warszawie.

Daniel Jerzy de Tramecourt – polski malarz, grafik, rysownik i rzeźbiarz, urodzony w Lublinie, współtwórca Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, zmarł w Łodzi w 2015 roku.

28 stycznia

Alice Neel – amerykańska malarka – jedna z najznakomitszych portrecistek XX wieku, urodziła się w Pensylwanii w 1900 roku.

Polski poeta i krytyk literacki  Jan Zahradnik, który jako czternastolatek brał udział w obronie Lwowa, urodził się w Kosowie w 1904 roku.

Brytyjski klarnecista, kompozytor, wokalista i kierownik zespołu jazzowego – Acker Bilk urodził się w Somersed w 1929 roku.

28 stycznia

Rosyjsko – amerykański poeta i eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987 za „uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą” – Iosif Brodski zmarł w 1996 roku w Nowym Jorku.

Wybitny polski kompozytor, pianista i pedagog Andrzej Nikodemowicz zmarł w Lublinie w 2017 roku.

Światowej sławy polski malarz i pedagog Andrzej Klimczak – Dobrzaniecki zmarł w 2020 roku we Wrocławiu.

29 stycznia

Francuski kompozytor, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na Satnisława Moniuszkę – Daniel Auber urodził się w Caen w 1782 roku.

Duński malarz pejzażysta Carl Frederic Aagaard urodził się w 1833 roku w Odense.

Romain Rolland – francuski pisarz, ojciec powieści rzeki, urodził się w 1866 roku w Clamecy.

Tadeusz Makowski – polski malarz działający w Paryżu, twórca stylizowanych kompozycji figuralnych, przedstawiających przede wszystkim dzieci, urodził się w Oświęcimiu w 1882 roku.

Polsko – włoska poetka i tłumaczka ( przede wszystkim poezji Karola Wojtyły ) Grażyna Miller urodziła się w 1957 roku w Jedwabnem.

29 stycznia

Fritz Kreisler – austriacki skrzypek i kompozytor, znany z wirtuozowskich utworów na skrzypce i fortepian, zmarł w 1962 roku w Nowym Jorku.

Najbardziej uhonorowany poeta amerykański XX wieku Robert Lee Frost zmarł w 1963 roku w Bostonie.

Ukraiński poeta, tłumacz, krytyk literacki, działacz społeczny, polityk, b. ambasador Ukrainy w Polsce – Dmytro Pawłyczko  zmarł w 2023 roku w Kijowie.

30 stycznia

Roy David Eldridge znany jako Little Jazz, amerykański muzyk jazzowy, kompozytor i instrumentalista, urodził się w 1911 roku w Pittsburghu.

Aleksander Gierymski – malarz, przedstawiciel realizmu i prekursor impresjonizmu, urodził się w 1850 roku w Warszawie.

Poeta, publicysta, krytyk literacki i dziennikarz, autor ok. dwudziestu książek poetyckich Stefan Jurkowski urodził się w 1948 roku w Tarnowskich Górach.

Zbigniew Milewski – poeta, krytyk literacki, redaktor wielu antologii, laureat m.in.Nagrody Literackiej im. Juliusza Słowackiego, urodził się w 1969 roku w Sosnowcu.

Małgorzata Skałbania – poetka i malarka ( dyplom u prof. Jerzego Nowosielskiego ) związana z Lublinem, urodziła się w Tychach w 1965 roku.

30 stycznia

Peter De Wint – angielski malarz pejzażysta, akwarelista, zmarł w 1849 roku w Londynie.

Francuski kompozytor Francis Poulenc – twórca m. in.sonat, koncertów, baletów, oper, kantat i pieśni, zmarł w Paryżu w 1963 roku.

Mirosław Wiśniewski – Duch Puszczy Jodłowej – poeta, autor kilku tomików wierszy i leśnik, zmarł w 2024 roku w Bodzentynie.

31 stycznia

Peter Ackermann – niemiecki malarz i grafik, przedstawiciel realizmu magicznego, urodził się w Jenie w 1934 roku.

Kenzaburō Ōe – japoński prozaik i eseista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1994, urodził się w Ōse  w 1935 roku.

Mirosław Rydzak – malarz i rzeźbiarz, doktor rzeźby ASP w Krakowie, urodził się w Wojcieszowie w 1955 roku.

Poeta, prozaik, satyryk, krytyk literacki oraz eseista, doktor nauk humanistycznych, autor ok. trzydziestu książek drukowanych i elektronicznych oraz wielu publikacji – Mariusz Parlicki urodził się w Radomiu w 1974 roku.

31 stycznia

John Galsworthy – brytyjski prozaik, poeta, dramaturg, uznany za jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku, laureat Nagrody Nobla za 1932 rok, zmarł w 1933 roku w Londynie.

Amerykański gitarzysta i kompozytor jazzowy, który wydał ponad 30 albumów – Grant Green zmarł w 1979 roku w Nowym Jorku.

Polski muzyk jazzowy światowej klasy, saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor, jeden z pionierów  free jazzu w Europie –  Janusz Muniak zmarł w Krakowie w 2016 roku. Zwany jest „sercem polskiego jazzu” i „Ojcem Chrzestnym” kilku pokoleń polskich muzyków jazzowych.

1 lutego

ThomasCole – amerykański poeta romantyczny i malarz pejzażysta, uważany za twórcę Hudson River School, urodził się w 1801 roku w Bolton.

Albert Lebourg – francuski malarz impresjonista urodził się w 1849 roku w Normandii.

Henryk Bobiński – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, urodził się w 1861 roku w Warszawie.

Amerykański pianista i kompozytor jazzowy Joe Sample urodził się w 1939 roku w Houston.

1 lutego

Stanisłau Szuszkiewicz – białoruski pisarz i poeta, represjonowany przez władze radzieckie, zmarł w 1991 roku w Mińsku.

W 2012 roku zmarła w Krakowie Wisława Szymborska – poetka, eseistka, tłumaczka, felietonistka, krytyk literacki, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1996.

2 lutego

Maria Rodziewiczówna – polska powieściopisarka i nowelistka, autorka m.in. „Dewajtisa”, „Czaharów”, „Lata leśnych ludzi”, urodziła się w 1864 roku w Pieniusze.

Polski malarz i projektant sztuki użytkowej, tworzący w stylu secesji – Karol Józef Tichy urodził się w 1871 roku w Bursztynie.

Fritz Kreisler – austriacki kompozytor i skrzypek znany głównie z wirtuozowskich utworów salonowych na skrzypce z fortepianem, urodził się w 1875 roku w Wiedniu.

Sirkka Turkka – fińska poetka i pisarka, autorka 15 książek, urodziła się w 1939 roku w Helsinkach.

Amerykańska wokalistka jazzowa, autorka piosenek, pianistka i gitarzystka o polskich korzeniach, urodziła się w New Jersey w 1985 roku.

2 lutego

Howard Kanovitz – amerykański malarz, przedstawiciel malarstwa fotorealistycznego, którego prace znajdziemy w galeriach całego świata, zmarł w 2009 roku w Nowym Jorku.

3 lutego

Niemiecki kompozytor okresu romantyzmu, Felix Mendelssohn Bartholdy – autor utworów orkiestrowych i kameralnych, urodził się w 1809 roku w Hamburgu.

Jeden z najciekawszych poetów XX wieku Austriak Georg Trakl wpisujący się w nurt symboliczno – ekspresjonistyczny, urodził się w 1887 roku w Salzburgu.

Dana Andreev – właściwie Danuta Bagińska – polska grafik, malarka i rzeźbiarka, urodziła się w 1951 roku. Mieszka i tworzy w Holandii.

Polska poetka, krytyk teatralny i pisarka Magdalena Jankowska, autorka kilkunastu książek, urodziła się w Puławach w 1953 roku.

3 lutego

W 1899 roku zmarł w Krakowie nestor rodu Kossaków, malarz, rysownik i ilustrator, batalista, którego ulubionym tematem były konie – Juliusz Kossak.

Jarosław Marek Rymkiewicz – poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych, autor ok. 30 książek, zmarł w Milanówku w 2022 roku.

4 lutego

Ugo Betti – włoski pisarz i poeta, twórca dramatów, opowiadań i poezji refleksyjnej, urodził się w 1892 roku w Camerino.

Łukasz Rudnicki – polski malarz, rysownik, kurator sztuki, profesor ASP w Warszawie, urodził się w 1973 roku w Warszawie.

4 lutego

Jeden z głównych przedstawicieli futuryzmu, malarz, scenograf i kompozytor – Luigi Russolo zmarł w 1947 roku w Cerro di Laveno.

Amerykański muzyk jazzowy i bluesowy, kompozytor, Louis Jordan – według magazynu Rolling Stone największy artysta wszech czasów, zmarł w 1975 roku w Los Angeles.

Karol Parno Gierliński – cygańsko – polski poeta, pisarz, rzeźbiarz i działacz społeczny, autor pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich, zmarł w 2015 roku w Nowym Mieście nad Pilicą.

5 lutego

Lodewijk Mortelmans – flamandzki kompozytor, dyrygent i pedagog, twórca utworów orkiestrowych , instrumentalnych i pieśni, urodził się w Antwerpii w 1868 roku.

Polski filozof zajmujący się filozofią języka, epistemologią, ontologią i estetyką, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, toruńskiego Uniwersytetu i UJ – Roman Ingarden urodził się w Krakowie w 1893 roku.

Adolf Ryszka – polski rzeźbiarz i medalier, urodził się w Popielowie w 1935 roku.

5 lutego

Anton Mauve – malarz akwarelista holenderski, kuzyn van Gogha, twórca nastrojowych pejzaży, zmarł w Arnhem w 1888 roku.

W 1895 roku zmarł w Warszawie malarz akwarelista, dziennikarz i literat, autor utworów scenicznych i librett – Jan Antoni Golański.

 Marianne Moore – amerykańska poetka i pisarka modernistyczna związana z nurtem imagizmu, autorka szesnastu książek, zmarła w Nowym Jorku w 1972 roku.

W 2005 roku zmarł w Warszawie Wojciech Seweryn – gitarzysta jazzowy i rockowy, kompozytor i pedagog, autor książek „Gitara rockowa bez granic” i „Gitara rockowa”.

6 lutego

Achille Devéria – francuski malarz, ilustrator i grafik, wybitny portrecista postaci swojej epoki, urodził się w Paryżu w 1800 roku.

Henry Charles Litolff  – angielski kompozytor, wirtuoz pianina i wydawca muzyczny, w latach 1841 – 1844 kapelmistrz teatralny w Warszawie, urodził się w 1818 roku w Londynie.

6 lutego

Polski malarz, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, uprawiający malarstwo historyczne i rodzajowe – Leopold Löffler  zmarł w Krakowie w 1898 roku.

Jorge Guillén – hiszpański poeta należący do pokolenia 1927, profesor Harvardu, od 1938 roku przebywający w Kanadzie, mistrz poezji czystej, zmarł w Maladze w 1984 roku.

Norweska poetka, pisarka i dramatopisarka, zaliczana do najwybitniejszych poetów norweskich XX wieku – Inger Hagerup zmarła we Fredikstad w 1985 roku.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Proszę wprowadź nazwisko